Díky pozvánce od Japonské asociace výrobců obráběcích strojů (JMTBA) vám můžeme nabídnout exkluzivní reportáž z veletrhu JIMTOF. Přímo z místa reportoval náš zvláštní zpravodaj Jan Baltus.

V listopadu proběhla v tokijském veletržním areálu Big Sight mezinárodní výstava obráběcích strojů a příslušenství nazvaná Japanese International Machine Tool Fair (JIMTOF). Byl to již 26. ročník výstavy, a když se otevřela v roce 1962 poprvé, vystavovaly se zde už čtyři NC řízené stroje. Tehdejší JIMTOF byl také charakterizován zvýšeným zájmem zahraničí o japonský trh, ale již tehdy bylo zřejmé, že ten zůstane pro zahraniční invazi uzavřen a je tomu tak částečně dodnes.

Japonský trh s obráběcími stroji dosáhl 16 miliard dolarů a propadl se tak v objemu za čínskou produkci.
Japonský trh s obráběcími stroji dosáhl 16 miliard dolarů a propadl se tak v objemu za čínskou produkci.

Letos na JIMTOF vystavovalo 691 firem na ploše 82 660 m2 a zahraničních vystavovatelů bylo opět mnohem méně, jen 46 firem, které si připravily 110 expozic. Tím je charakterizována situace na japonském trhu dostatečně názorně. Japonci si stále vystačí se svojí vlastní produkcí. Nicméně, hned na začátku se trochu pochválíme, sice skryt za švýcarskou společnost Noah, ale přece jen zde byl zastoupen i český Pramet (viz infobox).

Hlavním organizátorem výstavy, kromě veletržní správy kompaktního veletrhu na místě, kde bývala kdysi skládka odpadků pro Tokio, byla japonská asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA – Japanese Machine Tool Association. Ta má překvapivě, na tu strašlivou průmyslovou sílu oboru japonských obráběcích strojů, nástrojů a příslušenství, poměrně málo členů, blížící se číslu sto. Ale na to si musíme v Japonsku zvykat, boj o trhy je výlučně úkolem jednotlivých firem, i když se na první pohled může zdát, že na světových trzích spolupracují. Spoléhají samy na sebe.

Marketingový vizuál veletrhu propagovaly billboardy připomínající význam lidské práce.
Marketingový vizuál veletrhu propagovaly billboardy připomínající význam lidské práce.

Ještě dříve, než se pustíme do novinek JIMTOF a nahlédneme do japonských problémů, doplňme charakteristiku veletrhu. I ten se stává, podobně jako naše veletrhy, setkáním odborníků, i když doprovodný program není v takovém rozsahu, na jaký jsme zvyklí u nás. Přesto se zde diskutovalo na kongresu o leteckém průmyslu, byl zde Švýcarský den a několik menších akcí.

Podstatný čas je věnován styku se zákazníky a návštěvníky, kterých přišlo za šest dní na JIMTOF asi 120 tisíc. Proud dělníků a inženýrů neuhasl ani v sobotu a neděli. Přeplněno k nehnutí bylo především v halách s nástroji, i když i expozice firem s velkými jmény na strojařském nebi byly totálně obleženy návštěvníky.

Na první pohled nepřinesl JIMTOF žádné převratné novinky ale dílčí zlepšení, například v hledání lepšího rozhraní mezi řídicími systémy a obsluhou, vyšší automatizace obsluhy obráběcích strojů či vyšší přesností a vyšší kvalitou multifukčních obráběcích center. Dominantní pak byla otázka energetických úspor a režimu strojů, ale spíše během výroby, v níž se museli výrobci vypořádat s poklesem produkce elektrického proudu v důsledku havárie ve Fukušimě. Technika se však zlepšuje krok po kroku, jen výjimečně skoky.

Čas, v němž žijeme

Je nutno uvést, v jaké náladě se konal tokijský JIMTOF. Světový obchod s obráběcími stroji zažil v roce 2009 šok, když se výroba a prodej dostaly na úroveň krize v roce 2002 (i když ne tak nízko jako v roce 1993). Dnes se sice Japonsko vyšvihlo nad produkci roku 2008 a dosáhlo v objemu výroby 16 miliard amerických dolarů, ale dostalo se za Čínu, která vede světové tabulky s produkcí v objemu 19 miliard dolarů. Třetím vzadu je Německo, které doplácí na skutečnost, že je v Evropě a jeho produkce v objemu 13 miliard dolarů se nevrátila na úroveň roku 2008 (mimochodem, produkce obráběcích strojů v ČR dosáhla objemu 446 milionů dolarů).

Na expozici společnosti Mazak návštěvníci obdivovali koncept a produkty „kybernetické továrny“, tedy automatizované obráběcí sestavy, která dokáže samostatně pracovat až 720 hodin bez přerušení.
Na expozici společnosti Mazak návštěvníci obdivovali koncept a produkty „kybernetické továrny“, tedy automatizované obráběcí sestavy, která dokáže samostatně pracovat až 720 hodin bez přerušení.

Čína byla bolavou patou JIMTOF a týká se celého japonského exportu všeobecně. Dá se říci, že japonští výrobci obráběcích strojů vyvážejí asi 70 % své produkce a z těchto objemů je dnes plných třicet procent určeno Číně. Tedy, bylo.

Jednak čínské hospodářství pokleslo asi o 6 %, ale především je zde napjatá politická situace, což dohromady vytváří nervózní atmosféru. Jen částečně je mírněna skutečností, že hospodářství USA se vzpamatovává a díky lepšící se energetické situaci se dokonce vracejí některé druhy výrob z Číny do USA. Oči Japonců jsou upřeny i tam.

Všechna ostatní čísla se od těchto základních údajů odvíjejí. Zmiňme tedy snad spíše strukturu vyrobených strojů na japonském trhu, kde výrobní centra již dosáhla 35% podílu. Zatímco soustruhy s podílem 23 % zůstávají poměrně stabilní, vzrostla produkce brousících strojů na 10,4 %, přičemž jednoúčelové stroje se propadají již několik let, nyní na 6,4 %.

Zato zubárenské stroje se objevují ve vyšší míře a vystoupaly až na 2,4 %. Kromě toho mnoho výrobců center nabízejí zubárenské operace, jimž se dříve vůbec nevěnovaly. Zbytek tvoří stroje neurčené specifikace.

Kam japonské firmy exportují? Z 50 % do východní a z 16 % do jihovýchodní Asie. Evropa zachraňuje čest se 14 % a severoamerický trh vyrostl na 19 %. Podíváme-li se na mapku zahraničních výrobních závodů japonských firem, kryjí se s předchozími čísly. Překvapivě se zde téměř nevyskytuje obsazení jihoamerických trhů.

Významná pozice Číny

Import, ač v Japonsku nesmírně slabý, je překvapivý, co se týče zemí původu. Čína se dotáhla na 23 % a předbíhá ji jen dovoz z Německa, odkud berou firmy asi 24 % vybavení. Tradičně je zde Švýcarsko na roveň z Taiwanem. USA s 6,5 % podílem na japonském trhu nehrají velkou roli a nepředstavují podstatnou hodnotu už z tak nízkého importu.

Z uvedených čísel je patrné, jak důležitý je pro Japonsko dnes čínský trh. Jak z hlediska exportu, tak pro velké výrobní kapacity japonských firem, které jsou tam dislokovány.

Již mnoho bylo napsáno o uzavřenosti japonského trhu, ale odpověď je stále stejná, jako ta, kterou dal například nový CEO společnosti Mazak, pan Tomohisa Yamazaki: „Pokud zde zahraniční firmy nevybudují plnohodnotná zastoupení a servis, japonští zákazníci, zvyklí na přesnost dodávek v čase, jejich přítomnost neberou vážně.“

Kdo byl jen chvíli v Japonsku, pochopí, že i jazyková bariéra hraje obrovskou roli. Ale na první pohled je zřejmé, že styky japonských firem např. v Evropě se opírají o vynikající odborníky v Německu a Švýcarsku a tudíž, že opravdu investovaly do svého exportu mimořádné úsilí a prostředky. Vybraly si určitě dobře. Otázka exportu a importu vynikne ještě více, zmíníme-li se o spojení Mori Seiki a DMG. I zde je otázka, kdo komu pomáhá na trhy.

Sloganem veletrhu byl „Moni – zukuri“, tedy lidská dovednost, zručnost a schopnost hledat. Na výstavě na návštěvníky hleděla tvář starého dělníka, který vyráběl vrhačské koule pro olympiádu, oslovila vás skupina studentů, kteří o mnoho let později navrhli a vyrobili závodní bob z uhlíkových vláken a konečně ruce od šmíru, jak zaškrabávají plochu strojního lože. Dobré symboly pro to, aby si každý uvědomil, že dobrý stroj je výsledek obyčejné práce.

Obráběči snů se o práci bát nemusí

Společnost Mori Seiki, nyní již v uskupení s DMG, pořádala na veletrhu JIMTOF 9. ročník soutěže Cutting Dream Contest Awards, jejíž název můžeme volně přeložit jako Soutěž v obrábění snů. Přihlásilo se do ní 78 soutěžících.

Jedna z ukázek demonstrace umění japonských obráběčů – díl vyrobený na soustruhu NL2000Y a víceosém obráběcím centru NTX1000SZM za pouhých 30 minut.
Jedna z ukázek demonstrace umění japonských obráběčů – díl vyrobený na soustruhu NL2000Y a víceosém obráběcím centru NTX1000SZM za pouhých 30 minut.

Princip soutěže je jednoduchý. Je otevřená pro všechny zájemce, a to ve více kategoriích, tedy konvenčním obrábění, výzkumu a vývoji, mikroobrábění, prototypovém obrábění a frézování forem. Přihlásit se může kdokoliv a nemusí to být zaměstnanec Mori Seiki, dokonce ani soutěžní výrobek nemusí být vyroben na strojích obou pořadatelů. Vyhodnocení provádí skupina sedmi profesorů vysokých škol, tedy nikoliv zástupci podniků, takže je nestranné a uvážlivé (mluvíme o Japonsku, prosím).

Samozřejmě nám to nedalo a po zkušenostech s podobnou soutěží v ČR jsme se vypravili za tiskovým mluvčím Mori Seiki, aby nám vysvětlil a objasnil další podmínky soutěže.

Jak je například možné v japonském systému naprosto definované výroby umožnit programátorovi a dělníkovi u CNC stroje vyrobit soutěžní vzorek, který jej zaměstná i na několik hodin?

Odpověď je prostá: Je to vizitka pro továrnu a management takovou soutěž podporuje. Pokud vstoupíte do japonské továrny na výrobu čehokoliv, najdete na čelném místě vývěsní tabuli se seznamem a fotografiemi klíčových, tzv. kvalifikovaných, dělníků. Je to tedy zcela jiný přístup ke kvalifikované pracovní síle z výrobních hal, než jakou známe z našich krajů. V Japonsku se kvalifikovanou obsluhou CNC strojů chlubí, u nás ji vedoucí pracovníci schovávají, aby nebyla na očích konkurenci i veřejnosti. Hrozí totiž její přeplacení, neb kde není něčeho dostatek, „velká“ vždy bere.

Navíc ocenění účastníci soutěže jsou dekorováni nejvyšším managementem Mori Seiki a dalšími celebritami japonského strojařského světa a užijí si i zasloužené slávy, neboť to, co dokážou, nelze dost dobře popsat. To se musí prostě vidět.

Jedna z ukázek demonstrace umění japonských obráběčů – díl vyrobený na soustruhu NL2000Y a víceosém obráběcím centru NTX1000SZM za pouhých 30 minut.

České nástroje v japonské distribuci

Obrovská síla japonského strojírenství, která na každého návštěvníka výstavy JIMTOF zapůsobí, samozřejmě vyvolává otázky a srovnání. Tomu se nevyhne nikdo a zvláště zarážející je srovnání japonské výroby v hodnotě více než 16 miliard amerických dolarů, z níž se plných 70 % vyváží na export s našimi podmínkami, i když samozřejmě sníženými o různou rozlehlost území a počet obyvatel.

Hiroshi Nomura (vlevo) zastupuje českou značku nástrojů Pramet na japonském trhu. Rozhovor s ním si přečtěte na portálu PRŮMYSL.CZ.
Hiroshi Nomura (vlevo) zastupuje českou značku nástrojů Pramet na japonském trhu. Rozhovor s ním si přečtěte na portálu PRŮMYSL.CZ.

Japonci se zřejmě neobávají „přeprůmyslování“ jako někteří naši ekonomové. Ale být exportně úspěšný na strojírenských trzích znamená především nabízet vysoce kvalitní výrobky, a to i v případě, že dodáváte stroje na trhy, kde automatizace a digitalizace výroby není na vysoké úrovni.

Tím větší radost občanu České republiky připraví každý exportní artikl z naší země. V roce 2006 jsme poprvé objevili na výstavě JIMTOF nenápadnou expozici s nápisem Pramet. Po krátkém hledání nás vystavovatelé seznámili s panem Hiroshi Nomurou, který Pramet na japonském trhu zastupoval. Letos jsme pana Nomuru kontaktovali již v předstihu a následně jej ve švýcarské expozici společnosti Noah navštívili (viz fotografie na následující straně).

V rozhovoru, který nám poskytl, se vyjádřil k tomu, jak hodnotí kvalitu české produkce nástrojů, nebo jak funguje obchodní zastoupení na takovou dálku. Interview si můžete přečíst na portálu www.prumysl.cz.

Propojení gigantů DMG/Mori Seiki a budoucnost obráběcích strojů

Rozlehlá expozice DMG/Mori Seiki ukázala celkem 32 multifunkčních strojů, z toho pět novinek ve světové premiéře.
Rozlehlá expozice DMG/Mori Seiki ukázala celkem 32 multifunkčních strojů, z toho pět novinek ve světové premiéře.

Konglomerát DMG/Mori Seiki, zastupovaný na veletrhu JIMTOF osobně dr. Rüdingerem Kapitzou a dr. Masahiko Mori, představil první společně vyvinuté obráběcí centrum Milltap 700 s nesmírně rychlým posuvem v osách 60 m/min a zrychlením na ose Z v hodnotě 1,6 G, a dále řadu novinek. V Japonsku šlo hlavně o inovované stroje ze sérií NLX, NHX a ZLX.

V sérii NLX se jedná o CNC soustruhy s vestavěným systémem revolverové hlavy BMT (Built-in Motor), který byl vylepšen a dosahuje až 10 000 otáček za minutu. Na tuto rychlost akceleruje během 0,45 vteřiny. Nová konstrukce umožňuje dosahovat nejenom vyšší produkce, ale i vyšší kvality, neboť byly omezeny vibrace. A jak bylo pro aktuální JIMTOF specifické, co se týče robotizace, i zde bylo nabídnuto zakládání součástek robotickým systémem s velmi vysokou přesností (až na 10 mikronů).

Model NLX1500 je dodáván na vyžádání také jako MC typ s frézovacími funkcemi, dále se dvěma vřeteny nebo s ovládáním osy Y. Úspory energie o 30 % přináší oproti starým modelům těchto strojů nejenom zkrácené časy obrábění, ale i využití LED osvětlení a redukce spotřeby chladicí kapaliny a jejího oběhu.

Horizontální obráběcí centrum NHX5500 s vřetenem pro 50 nástrojů a paletami o rozměru 500 × 500 mm, je vytvořeno pro obrábění i těžkých kusů a vybaveno systémem DCG, jednou z mnoha originálních technologií Mori Seiki (DCG = Driven at the center of gravity) a samozřejmě i s DDM pohonem stolu.

Plody společné práce

Již zmíněný první stroj nové generace vzniklý ve spolupráci konstruktérů obou výrobců, Milltap 700, představuje obráběcí centrum určené pro vysoce přesné obrábění s pracovním prostorem 700 × 420 × 380 mm, při poměrně malých rozměrech 1,6 m v šíři, takže potřebuje plochu 3,9 m2. Vysokorychlostní vřeteno dosahuje standardně 10 000 ot./min, ale na přání lze otáčky navýšit až na 24 000 min-1. Maximální výkon 25 kW umožňuje obrábět všechny ocelové materiály s vysokou efektivitou. Na stroji jsou instalovány různé systémy stability, především FEM, který minimalizuje vibrace na minimum. Umožňuje tedy frézovací a vrtací operace o vysoké rychlosti a přesnosti.

Jako všechny návštěvníky pídící po novinkách v oboru nás oslovil také stroj Lasertec 65 Shape, který byl jedním z nemnoha vystavených zařízení nového konceptu tohoto typu na JIMTOF. Je trochu zvláštní v tom, že nevytváří vysloveně součástky, ale je určen spíše pro výrobu strukturovaných povrchů, například interiérů automobilových součástí nebo všude tam, kde je třeba vytvořit složité textury. Lasertec je vystavěn na bázi stroje DMU 65 MonoBlock, pracuje v pěti osách a kombinuje laserové skenování povrchu s frézováním.

Obrovská obchodní síla

Společně seskupení DMG/Mori Seiki představilo 26 inovovaných nebo nových strojů. Že se myslí i na mikroobrábění, dokázali oba pánové představením unikátního systému manipulace s mikrosoučástkami Micro Part Handling.

Variabilnost nabídky zde překonává veškeré představy o rigidnosti výrobního programu a zákazník, který potřebuje stroj pro určité portfolio výrobků, si v této změti určitě vybere. Velkosériovost navíc posunuje výrobní cenu do poloh, kde není možné prodělat. Další výhodou tohoto seskupení se zdá být excelentní rychlost servisu. Oba partneři si navzájem pomáhají na většině trhů doplněním nabídky.

I když spojení dvou gigantických výrobců z Německa a Japonska vyvolává stále mnoho otázek, jejich plány se zdají být naprosto jasně definovány. Vybudovali společně prodejní a servisní střediska na všech kontinentech, jichž je od USA po Asii kolem stovky.

To však není vše. Jsou zde nové investice do výroby podpořené tím, že prodej skupiny jen na pár výjimek vzrostl o jednociferná až dvouciferná čísla. V německém Seebachu bylo otevřeno renovované centrum s výrobou nového stroje Milltap 700 v počtu sedmi set kusů měsíčně. Vzniká nová továrna v japonské provincii Iga, kde se budou v halách s temperovaným prostředím vyrábět právě nové stroje NTX2000-3000 a NT3000-4000. Oproti tomu v kalifornském Davosu se buduje továrna o ploše 20 000 m2, kde budou vyráběna obráběcí centra NHX4000 a NHX5000 o počtu asi osmdesáti kusů měsíčně. I zde se bude vyrábět za konstantní teploty a s maximálním využitím robotizace pro práce v noci, o víkendech a svátcích. V roce 2013 by se měly rozběhnout linky v čínském Tianjin o ploše 90 000 m2 a s výrobou obráběcích center v počtu asi sto kusů měsíčně. Plánuje se stavba nového závodu v Uljanovsku v Rusku s výrobní plochou 8000 m2 a s produkcí strojů CTX 310, CTX 510 Ecoline, DMC 635, DMC 1035 Ecoline a DMU 50 Ecoline.

Průkopníci v náhradních zdrojích energie

Už na EMO v Hannoveru představila společnost DMG/ Mori Seiki svůj koncept zásobování výrobních provozů náhradními zdroji energie s důrazem na obnovitelné zdroje. Tato strategie pokračuje i nadále, jakoby v souznění s rozhodnutím německé společnosti nahradit jadernou energii alternativními a novými zdroji, například na bázi vodíkových článků. (PRUMYSL.CZ)

Rozlehlá expozice DMG/Mori Seiki ukázala celkem 32 multifunkčních strojů, z toho pět novinek ve světové premiéře.

Text a fotografie Jan Baltus.

www.prumysl.cz

Komentáře