Paměťové karty jsou obecně nejčastěji používány jako úložiště fotografií, nicméně s rozmachem chytrých mobilů na ně čím dál víc uživatelů ukládá i jiné typy dat včetně CAD souborů. Tato paměťová média jsou přitom poměrně hodně náchylná k poškození – co dělat, když k němu dojde?

Taková situace může nastat velmi snadno – například přerušením napájení ve chvíli, kdy jsou na kartu zrovna ukládána data. Telefon (nebo jiné zařízení) potom nahlásí závadu na kartě a v tom lepším případě vám nabídne její zformátování.

Řešením však může být skutečně i naformátování karty a následná obnova dat prostřednictvím desktopového softwaru. Jestliže se přikloníte k této variantě, začnete pravděpodobně u internetového vyhledávače a záhy zjistíte, že utilit a aplikací pro záchranu dat z paměťových médií je mnoho. Pokud risknete stažení některé z nich, bude dalším zjištěním to, že fungují opravdu dobře – i na zformátované kartě dokážou najít většinu ztracených souborů. Často se však specializují pouze na fotografie, takže jiné formáty s nimi budete obnovovat těžko.

Zde se sluší upozornit na jednu důležitou věc – dřív nebo později při experimentování s takovými aplikacemi zjistíte, že jejich producenty jsou v horším případě distributoři malwaru, virů a jiné havěti, kterou ve svém počítači nechcete, anebo jsou to programy skutečně funkční, ovšem nemorálně koncipované ve svém přístupu k uživateli – aniž byste na to byli upozorněni předem, bude po vás drtivá většina takových aplikací vyžadovat úhradu nemalého poplatku za licenci, ovšem až poté, co vám po hodinách hledání a obnovování ukáže, že našla vaše ztracené soubory. Jinak se s nimi zase můžete rozloučit.

Na vzhledu nezáleží — program PhotoRec sice oproti komerčním aplikacím neoplývá líbivým uživatelským rozhraním, funguje však nesrovnatelně rychleji a poskytuje solidní výsledky

Jelikož mám sám takové martýrium za sebou, můžu vám poradit šikovné a opravdu funkční řešení, které je kupodivu zcela zdarma. Program se jmenuje PhotoRec, funguje pod spoustou operačních systémů, z těch souborových podporuje FAT, NTFS, EXT2/3 a HFS+ a krom toho, že s vámi jeho autoři jednají férově, pracuje nesrovnatelně rychleji, než ony nepřiznaně komerční alternativy.

Takže hodně zdaru při obnově (nejen CAD) dat z vašich paměťových karet a hlavně, zálohujte :-)

Program PhotoRec můžete stáhnout na webu CGSecurity.org.


Poznámka na závěr

Pokud máte na kartě skutečně velmi cenná data, o něž si v žádném případě nemůžete dovolit přijít, je v takové chvíli nejlepším řešením zaslání karty specialistům (firem je spousta, za všechny můžu zmínit například pražskou společnost DataHelp, která je dokonce schopna poslat pro váš poškozený disk nebo SD kartu kurýra). U specialistů skončíte i v případech, že se vám nedaří data obnovit, nebo máte zařízení s mechanickým poškozením (poškozené konektory, fyzické poškození aj., které softwarovými nástroji neobnovíte).

Pozor: Pokud to lze, přednostně si udělejte kopii média, než začnete data obnovovat. Existuje totiž riziko přepisu a trvalé znemožnění obnovy kýmkoliv jiným. Nezapomeňte, že i samotným používáním internetového prohlížeče (operační systém běží v takovou chvíli na pozadí), můžete nežádoucí přepis způsobit též.

54 Comments

  1. Dobrý, den mam jeden problém rozbil se mi telefon, vypadnul mi z okna když jsem natačel na silvetra ohnostroj, a právě mam celej displej rozbitej… ale o to nejde jde o to že SD karta se mi nenačíta v ani jednom zařizení a piše mi to karta není vložena do telefonu prosim o pomoc abych mohl si vyndat data z karty… děkuji :)

  2. Díky za tip na jednoduchý účinný prográmek. Po tzv. rychlém (!) přeformátování karty byly fotografie zachráněny.
    Pozn.-viz předešlý komentář – fotky jsem dal uložit (rovnou) do jednoho z adresářů rozzipovaného staženého programu (téměř prázdný adresář C:\Program Files\testdisk-7.0-WIP\63\, pochopitelně radši na c:\ a ne zpět na kartu), a pak jsem si je po prohlédnutí, jakým způsobem se obnovily (pův. dva adresáře na kartě se uložily jako adresáře recup_dir.1, recup_dir.2, v nich soubory), teprve na kartu zkopíroval (mají sice jiné názvy a jsou přeházené, ale jsou) obnoveny všechny!)

  3. mám dotaz poškodila se mi pamětová karta když to dám do PC tak se mi ukáže jako Vyměnitelný disk ale je šedý jak to označím a dám vlastnosti nic tam není žádna velikost. Ale ten program mi to nenajde vůbec na začátku jako tenhle disk z ničeho nic přestal pracovat nevíte co s tím?

Komentáře