Paměťové karty jsou obecně nejčastěji používány jako úložiště fotografií, nicméně s rozmachem chytrých mobilů na ně čím dál víc uživatelů ukládá i jiné typy dat včetně CAD souborů. Tato paměťová média jsou přitom poměrně hodně náchylná k poškození – co dělat, když k němu dojde?

Taková situace může nastat velmi snadno – například přerušením napájení ve chvíli, kdy jsou na kartu zrovna ukládána data. Telefon (nebo jiné zařízení) potom nahlásí závadu na kartě a v tom lepším případě vám nabídne její zformátování.

Řešením však může být skutečně i naformátování karty a následná obnova dat prostřednictvím desktopového softwaru. Jestliže se přikloníte k této variantě, začnete pravděpodobně u internetového vyhledávače a záhy zjistíte, že utilit a aplikací pro záchranu dat z paměťových médií je mnoho. Pokud risknete stažení některé z nich, bude dalším zjištěním to, že fungují opravdu dobře – i na zformátované kartě dokážou najít většinu ztracených souborů. Často se však specializují pouze na fotografie, takže jiné formáty s nimi budete obnovovat těžko.

Zde se sluší upozornit na jednu důležitou věc – dřív nebo později při experimentování s takovými aplikacemi zjistíte, že jejich producenty jsou v horším případě distributoři malwaru, virů a jiné havěti, kterou ve svém počítači nechcete, anebo jsou to programy skutečně funkční, ovšem nemorálně koncipované ve svém přístupu k uživateli – aniž byste na to byli upozorněni předem, bude po vás drtivá většina takových aplikací vyžadovat úhradu nemalého poplatku za licenci, ovšem až poté, co vám po hodinách hledání a obnovování ukáže, že našla vaše ztracené soubory. Jinak se s nimi zase můžete rozloučit.

Na vzhledu nezáleží — program PhotoRec sice oproti komerčním aplikacím neoplývá líbivým uživatelským rozhraním, funguje však nesrovnatelně rychleji a poskytuje solidní výsledky

Jelikož mám sám takové martýrium za sebou, můžu vám poradit šikovné a opravdu funkční řešení, které je kupodivu zcela zdarma. Program se jmenuje PhotoRec, funguje pod spoustou operačních systémů, z těch souborových podporuje FAT, NTFS, EXT2/3 a HFS+ a krom toho, že s vámi jeho autoři jednají férově, pracuje nesrovnatelně rychleji, než ony nepřiznaně komerční alternativy.

Takže hodně zdaru při obnově (nejen CAD) dat z vašich paměťových karet a hlavně, zálohujte :-)

Program PhotoRec můžete stáhnout na webu CGSecurity.org.


Poznámka na závěr

Pokud máte na kartě skutečně velmi cenná data, o něž si v žádném případě nemůžete dovolit přijít, je v takové chvíli nejlepším řešením zaslání karty specialistům (firem je spousta, za všechny můžu zmínit například pražskou společnost DataHelp, která je dokonce schopna poslat pro váš poškozený disk nebo SD kartu kurýra). U specialistů skončíte i v případech, že se vám nedaří data obnovit, nebo máte zařízení s mechanickým poškozením (poškozené konektory, fyzické poškození aj., které softwarovými nástroji neobnovíte).

Pozor: Pokud to lze, přednostně si udělejte kopii média, než začnete data obnovovat. Existuje totiž riziko přepisu a trvalé znemožnění obnovy kýmkoliv jiným. Nezapomeňte, že i samotným používáním internetového prohlížeče (operační systém běží v takovou chvíli na pozadí), můžete nežádoucí přepis způsobit též.

54 komentářů

 1. Posílám velké poděkování .. program je super, zachránil jsem vše, včetně 18 narozenin.

 2. Ahoj, když dám SD kartu do PC, tak mi jí to nenajde. Takže to nenajdu ani v tomhle programu. Nevíte co s tím? Díky za radu

  • Prosím máte někdo cz návod nebo radu jak najít určitou kartu, nelze mi ji najít, a angl. neumím , moc prosím , karta byla plná a teď tam nic není

 3. Taktez me zajima ten problem jako daniela, kdyz mi SD kartu system nerozezna, nebo napise ze problem v spojeni. Co s tim ? Dekuji za odpoved.

  • Bohužel, netuším, to bude spíš otázka na odborníky. Mně hlásila SD karta poškozený souborový systém a nechtěla se načíst, takže jsem riskl to, co popisuji v článku – prostě jsem ji nejdřív naformátoval (tím se odstranily všechny soubory na ní a vyčistila datová oblast, ve které byla chyba). Až pak jsem to dal obnovit a povedlo se… ale toto je poměrně riskantní postup.

 4. Ahoj, zformátovala jsem kartu (rychlé formátování), typ souboru jsem zvolila „other“ a po obnově dat 0 files :-(
  Měla jsem kartu zformátovat úplně?

 5. Dobrý, den mam jeden problém rozbil se mi telefon, vypadnul mi z okna když jsem natačel na silvetra ohnostroj, a právě mam celej displej rozbitej… ale o to nejde jde o to že SD karta se mi nenačíta v ani jednom zařizení a piše mi to karta není vložena do telefonu prosim o pomoc abych mohl si vyndat data z karty… děkuji :)

 6. Díky moc, zachránils mi 2 roky vzpomínek :) nadruhou stranu úplně mě děsí, co všechno se dá vyhrabat i po naformátování media…

 7. Kam se mi to obnoví prosím vás? Na tu naformátovanou kartu? Nic na ní nemám. A přitom photorec píše, že obnovil přes 600 souborů..? :(

  • ukládá se to do složky toho programu recup_dir
   \testdisk-7.0-WIP.win\testdisk-7.0-WIP\recup_dir.1

 8. Dobrý den.S pomocí Photorecu jsem stáhnul fotky z SD karty, která hlásila „Chyba paměťové karty“.Ztažená data se uložila do souboru Image DD o velikosti ca 4Gb, který neumím otevřít (zkoušel jsem program XnView).
  Míla.

 9. Díky za tip na jednoduchý účinný prográmek. Po tzv. rychlém (!) přeformátování karty byly fotografie zachráněny.
  Pozn.-viz předešlý komentář – fotky jsem dal uložit (rovnou) do jednoho z adresářů rozzipovaného staženého programu (téměř prázdný adresář C:\Program Files\testdisk-7.0-WIP\63\, pochopitelně radši na c:\ a ne zpět na kartu), a pak jsem si je po prohlédnutí, jakým způsobem se obnovily (pův. dva adresáře na kartě se uložily jako adresáře recup_dir.1, recup_dir.2, v nich soubory), teprve na kartu zkopíroval (mají sice jiné názvy a jsou přeházené, ale jsou) obnoveny všechny!)

 10. Tak to je hustý. Vůbec jsem nečekal že to z toho vytáhnu.
  Jsem natčený, doporučuji.

 11. Dobrý den , stáhlo se mi jen nejakých 7 souboru s nejakým divným formátem :-(. Nevim co s tim

 12. Moooockrát vám děkuji. Zachránil jste mi vzpomínky a také ušetřil nejméně 400 Kč

 13. můžete zde dát nějaký postup jak s tímto programem postupovat,neumím anglicky,děkuji,.

 14. Nefunguje…
  Požadovaná operace vyžaduje zvýšená oprávnění.
  Nevím, jaké zvýšené oprávnění, když jsem přihlášen jako správce (jiný uživatel ani na PC není)…

 15. Moc děkuji za tento program.
  Díky němu se podařilo vše zachránit.
  Perfektní práce.

 16. pokud je poškozena a nenačte se v mobilu ani v PC , tak tento program nikomu nepomůže

  • A co mám tedy dělat?:( Dá se to nějak zachránit mám na te kartě celkem důležité věci a Pc ani mobil mi ji to nenačte jen co ji strčím do mobilu tak mi to hlásí paměťová karta byla vyjmuta a na Pc přes čtečku se mi vůbec neobjeví co s tím :/

 17. Díky za tip na tenhle parádní program, fotky z poškozené sd karty se povedlo zachránit.

 18. Dobry den,odnesl jsem porouchanou SD kartu k diagnostice do DATARECOVERY kvuli zachrane fotografii.Bylo mi sdeleno,ze je závada v řídící elektronice.Zachrana dat do 14dnu 5000,–CzK????Je to normalni??Jake jsou jine moznosti prosim? Predem dekuji za odpoved.Daniel

 19. mám dotaz poškodila se mi pamětová karta když to dám do PC tak se mi ukáže jako Vyměnitelný disk ale je šedý jak to označím a dám vlastnosti nic tam není žádna velikost. Ale ten program mi to nenajde vůbec na začátku jako tenhle disk z ničeho nic přestal pracovat nevíte co s tím?

 20. Se zeptat jestli je nějaká taková aplikace která funguje i v systému Android…diky za odpoved.

 21. Prosím pěkně o radu, jak provést výše uvedená záchrana pouze s použitím telefonu? Pc nemám a otevření souboru po stažení se nepodařilo.
  Díky za odpověď :)

 22. Pecka! Hrozně moc moc děkuji. Zkoušela jsem i jiné programy,ale nic nefungovalo.. Už jsem ani nedoufala, že fotky a vše zachráním. Pak jsem si přečetla návod, stáhla program a fotky a vše je zpět! Moc díky!

 23. Dobrý den, musí se program nainstalovat, nebo stačí pouze spustit? Jestli jsem udělala vše správně, tak program žádné foto nenašel. Prosím, poraďte jak na to!

 24. Dobrý den, Neumim ani slovo anglicky, ale obnovit fotky z SD karty se mi, díky tomuhle programu, povedlo. Moc děkuju

 25. ked som stiahol ten program a chcem riesit obnovu dat musim prvej preformatovat kartu ?

 26. Super, moc nám to pomohlo a našlo to všechny fotky, ikdyž už jsme mysleli, že jsou ztracené. Moc díky! Jednoduchý a rychlý program :-)

 27. formatovalo kartu sd na mobilu nechtíc.. hned vytažena, s čtečkou do počítače.. nenašlo to nic… 0 souborů nechápu že všem funguje, mě teda nefunguje.. všechny fotky s dovolené pryč.. prosím pomoc…

 28. Jana Večerková Uřinovská reagovat

  Dobrý den, prosím vás, vložím paměťovou kartu z fotoaparátu Olympus do PC, napíše mi to, že karta je z poloviny plná, ale když to rozkliknu, píše mi to, že tam nejsou žádné fotografie. Myslíte, že se dá ještě zachránit?

  • A nejsou ty soubory pouze skryté? V Průzkumníku si nastavte volbu „Zobrazovat skryté soubory“ a zkuste se na kartu znovu podívat.

Komentáře