Organizace Edison Awards již 33 let vybírá nejzajímavější technické inovace napříč mnoha obory. Letos obzvlášť bodovaly projekty využívající umělou inteligenci nebo 3D tisk.

Kompletní žebříček všech oceněných projektů najdete na webu EdisonAwards.com. Následující řádky pak přinášejí výběr toho nejzajímavějšího podle naší redakce.

Abbott Piccolo – unikátní srdeční uzávěr vyvinutý speciálně pro předčasně nenarozené děti s vrozenou vadou srdce (tzv. otevřená Botallova dučej). Jde o vůbec nejmenší srdeční implantát, jaký existuje a používá se u novorozenců s hmotností od 700 gramů.

Srdeční uzávěr Abbott Picolo je menší než kulička hrášku.

Air Form – patentovaná pěnová výplň cyklistických plášťů, díky které není třeba napouštět kola vzduchem a zcela mizí riziko „píchnutí“.

Airbus UTM – automatizovaný digitální systém pro řícení letecké dopravy bez zásahu člověka, který má usnadnit rozvoj nových typů leteckých dopravních prostředků, včetně dronů.

Artec Leo – profesionální 3D skener, který údajně jako první na světě automaticky zpracovává skenovaná data v reálném čase a zobrazuje je na vestavěném HD displeji.

3D skener Artec Leo zobrazuje získávaná data na displeji v reálném čase.

Bossa Nova Robotics – mobilní systém, který automatizovaně kontroluje stavy zboží v regálech prodejen, včetně správnosti uváděných cen.

BranCo – protetická ruka od firmy BrainRobotics, která slibuje lidem s amputovanou horní končetinou intuitivní a neomezené ovládání díky využití umělé inteligence.

Robotická protéza poháněná umělou inteligencí.

HP a Siemens – inovativní přístup k tvarování plastových dílů vyráběných 3D tiskem, zdokonalených prostřednictvím topologické optimalizace na základě počítačové simulace proudění vzduchu (podívejte se na video).

MIT Hyperloop II –systém pro dopravu lidí či předmětů na „vzduchovém polštáři“, schopný pohybovat se rychlostí až 200 mil za hodinu.

NanoAl – nový typ práškových materiálů Addalloy optimalizovaných pro 3D tisk hliníkových dílů technologií SLM.

Renovo Auto – Insight, první nezávislý systém pro sběr a správu dat v cloudu, získávaných z automobilů libovolných značek, který může přispět ke zlevnění a zlepšení dostupnosti těchto vestavěných funkcí v nových vozidlech.

Komentáře