Od krabičky kompaktního dálkového ovladače po dvacet metrů vysoký obráběcí stroj – v takovém rozmezí činností se pohybuje brněnská designérská společnost Faktum Design, která ostatním firmám pomáhá s tím, aby jejich výrobky byly na trhu co nejúspěšnější.
Kvalitní design dnes hraje roli nejen v oblasti zboží běžné spotřeby, ale i tam, kde ještě nedávno stačilo nabídnout efektivní provoz a spolehlivou funkčnost, přičemž vzhled výrobku hrál roli spíše podružnou. Tvrdá konkurence však vede ke zdokonalování efektnosti už i průmyslové firmy, jako jsou výrobci všemožných technických zařízení, včetně obráběcích strojů. Pomineme-li společenský rozměr, čím jiným je dnes libovolná strojírenská výstava, než obřím showroomem moderních výrobních technologií? Zaujmout v okolní vyspělé nabídce je čím dál těžší a působivé vzezření produktu zde rozhodně hraje příznivou roli.
Zakladatel společnosti Faktum Design a její hlavní designér David John dokáže být díky bohatým zkušenostem ve vlivu designu na úspěch výrobku zcela konkrétní, když hovoří například o jednom z klientů jeho studia, který po provedení důsledného redesignu úspěšně prodává svoje obráběcí stroje o dvacet procent dráž. „Takový stroj musí mít kryt už jen z hlediska bezpečnosti. Způsob zpracování krytu s cílem, aby nehrál pouze tuto funkční roli, ale měl také úlohu estetickou, se v celkových výrobních nákladech na zařízení projeví pouhým zlomkem procenta,“ odpovídá John na otázku, jak moc se investice do působivého vzhledu projeví v rozpočtu zákazníka.
Vedle toho, že lze atraktivnější produkt prodat úspěšněji a třeba i dráž, vnímá šéf Faktum Design vliv dobrého designu také jako faktor, který může přispět k lepšímu rozpoložení obsluhy a tím pádem také vyšší produktivitě na pracovišti: „Když jsou vizuální parametry stroje laděny v pozitivním duchu, tak se ta pozitivní emoce prolíná celou výrobou. Pracovník obsluhy se pak může doslova těšit do práce, když se v ní potkává se zařízením, jehož obsluha mu dělá radost,“ říká a přirovnává tuto situaci k pořizování a řízení automobilu, kde se uživatel také nechává často ovlivňovat emocemi, jež vozidlo vyvolává.
Služby Faktum Design takto využívá již několik výrobců obráběcích strojů – v jejích referencích najdeme mimo jiné zakázky pro ČKD Blansko, TOS Kuřim, Škoda Machine Tool nebo Fermat CZ. Faktum Design přitom nenabízí pouze zmiňovaný design, ale řeší také otázky ergonomie i funkce. „Když vytváříte kryt pro obráběcí stroj, musíte vědět, jaká je jeho role v celkovém kontextu – například nelze dopustit, aby se na něm zachycovaly špony od obráběného dílu. Je mnoho faktorů, s nimiž se musíme vypořádat vedle toho, že jednoznačné zadání zní vytvořit s minimálními prostředky něco, co produkt odliší od konkurence,“ popisuje David John.
Od karuselových soustruhů po kapesní dozimetry
Obráběcí stroje jsou ovšem jen jednou z mnoha oblastí, kterým se Faktum Design ve své tvůrčí činnosti věnuje. Množství jeho produkce směřuje do oblasti elektroniky a elektrotechniky, od zdánlivých drobností jako jsou třeba jodové detektory nebo kapesní dozimetry, přes docházkové terminály a nejrůznější ovládací panely po definice tak komplexních zařízení, jako jsou velké elektronové mikroskopy.
Silnou devízou firmy Faktum Design je to, že dokáže dodat celé řešení na klíč – od návrhu designu po výrobu celé série, nebo alespoň funkčního prototypu výsledného zařízení. To její nabídku odlišuje od mnoha jiných společností na trhu, což jsou buď konstrukční kanceláře, jež nedisponují produktovými designéry, nebo naopak designérská studia, jimž chybí hlubší znalosti v oblasti strojírenské konstrukce. Takové řešení David John kritizuje jako odtržené od reality: „Když samostatný designér navrhne tvar výrobku a předá ho nezávislému konstruktérovi, jenž zapracuje svůj díl práce, pak ji předá technologovi, ten výrobáři a ve výsledku vznikne něco zcela jiného, než zamýšlel designér. U nás všechny tyto profese úzce spolupracují, takže máme naprostou kontrolu nad tím, že výsledek bude identický s původním záměrem. Jednoduše tak také předcházíme riziku, že designér vymyslí řešení, jež nepůjde vyrobit, stejně jako jsme schopni v každé fázi procesu vyhodnocovat dopady našich nápadů na výslednou nákladovost. Rozdíly v nákladech na výrobu se mohou lišit ve stovkách procent – i relativně nepatrná změna designu může znamenat významné úspory při zachování srovnatelných vizuálních parametrů.“
Výroba v režii designérů
V současné chvíli Faktum Design zprovozňuje dokonce svoji vlastní nástrojárnu, která má firmě pomoci výrazně zkrátit vývojový cyklus, neboť dosud závisela na externích službách, což někdy znamenalo čekat na výrobu formy až tři měsíce. Nyní dokáže tuto fázi procesu zvládnout do týdne a navíc pod dohledem vlastních lidí.
V mnoha případech tak dnes zákazníkům Faktum Design neodevzdává jen vizualizaci navrhovaného výrobku, ale výrobek samotný. Když jde o jednotlivé kusy nebo velmi malé série, využívá profesionálních technologií 3D tisku. U větších zakázek pak dodává výrobky ze vstřikolisových forem atd.
Když se na závěr ptáme, jaká velikost zakázky je rozhodující pro to, aby mělo smysl oslovit partnera, jako je Faktum Design, dostává se nám z úst Davida Johna možná až příliš skromné odpovědi: „I když přijdete jen s tím, že chcete vyřešit jediné tlačítko na krabičce, pomůžeme vám. Nikdy totiž nevíme, jestli se nakonec nerozhodnete zdokonalit design celé krabičky, nebo výrobkové řady.“
Připravil Jan Homola. Obrazový doprovod poskytla společnost Faktum Design.