Souborový formát DWG je nepsaným celosvětovým standardem pro výměnu technických výkresů. Díky nové verzi softwaru Bricscad V11 je nyní dostupnější též pro uživatele operačního systému Linux.

První verze Bricscadu pro Linux, uvolněná letos v září pod označením V10, se mezi uživateli tohoto operačního systému setkala s natolik kladnou odezvou, že jeho vývojář, firma Bricsys, již po třech měsících přichází s verzí V11, která zahrnuje několik desítek úprav implementovaných do tohoto CADu na základě zkušeností a připomínek jeho prvních uživatelů.

Bricscad Classic V11 pro Linux je funkčně shodný s variantou pro Windows. Ve výbavě nové verze naleznete například podporu dynamických kót, možnost vkládání dynamických bloků, rozšířené volby úchytových bodů k nakresleným objektům a několikanásobné zrychlení některých úloh. Dořešeno bylo též několik problémů plynoucích z podstaty Linuxu, kupříkladu automatické ukládání nebo export PDF souborů.

Zlepšuje se i podpora aplikačních rozhraní. Programovací API jazyka LISP do Bricscadu bylo přístupné již ve verzi V10 a za necelý čtvrtrok v něm stačilo vzniknout již deset komerčních doplňkových aplikací pro tento CAD systém. Bricsys nyní začíná na Linux převádět také aplikační rozhraní BRX, které využívá více než pět set vývojářů z celého světa zejména k přizpůsobení doplňků z AutoCADu pro Bricscad.

Jedenáctá verze Bricscadu byla v podobě časově omezené licence s třicetidenní platností uvolněna k bezplatnému stažení ze stránek výrobce. Jestliže vás tedy tvorba a editace CAD výkresů na Linuxu zajímá, nic vám nebrání v tom, abyste si ji okamžitě vyzkoušeli.

(Zdroj: Bricsys)

Komentáře