Firma ZwCAD Design vydala obsáhlou deklaraci, ve které se brání tvrzení společnosti Autodesk o tom, že měl čínský výrobce softwaru nelegálně použít její intelektuální vlastnictví ve svém softwaru ZwCAD+.

PR manažer ZwSoftu, který se podepisuje jako Jonathan (leč bez příjmení) zaslal naší redakci dokumenty, ve kterých vyvrací, že by ZwCAD+ obsahoval části programového kódu systému AutoCAD. Z obsahu těchto textů je zřejmé, že Autodesk pohnal trojici firem (ZwSoft) stojících za softwarem ZwCAD+ k haagskému soudu. První slyšení na „nezávislé“ evropské půdě proběhlo 17. března, s ohledem na složitost případu prozatím bez výsledku. Další žaloba byla na ZwSoft podána Autodeskem 26. března v USA.

Píše Jonathan z Číny, že prý se o tom soudu v ZwSoftu sami dozvěděli z médií. Zdroj: ZwSoft
Píše Jonathan z Číny, že prý se o tom soudu v ZwSoftu sami dozvěděli z médií. Zdroj: ZwSoft

Předmětem sporu je ZwCAD+ ve verzích 2012 a 2014, na druhé straně potom AutoCAD ve verzi 2008. ZwSoft popírá, že by ve svém softwaru využíval kódy zkopírované z AutoCADu a na svoji podporu uvádí, že do vlastního originálního vývoje investuje každoročně téměř třetinu svých tržeb. K tomu dodává, že ZwCAD+ disponuje mnoha funkcemi, jež v konkurenčním AutoCADu nenajdeme.

Materiály zároveň zmiňují konkurenční tlaky Autodesku na ZwSoft v Číně, kde měl údajně Autodesk „z pozice velké firmy zaútočit na principy volné soutěže“ tím, že v tomto regionu před pěti lety snížil cenu AutoCADu o osmdesát procent. ZwSoft tento krok vnímal jako přímý útok na své vlastní aktivity.

Probíhající soud má být pokračováním těchto tlaků ze strany Autodesku, který tím dle vyjádření z Číny usiluje o likvidaci svých finančně slabších konkurentů.

Kauzu budeme dále sledovat.

Komentáře