Konference Autodesk University 2012 přinesla nový softwarový produkt, který by šlo s trochou nadsázky označit za budoucnost CADu jako takového, tedy z pohledu firmy Autodesk.

Novinka Autodesk Fusion 360 (mimochodem, všimněte si, že nikoliv „Inventor Fusion“, ale prostě „Fusion“) se dá chápat jako nová generace CAD softwaru, který ve své podstatě řeší jeden z nejpalčivějších problémů konstruktérské praxe – tedy práci s rozličnými formáty CAD dat a různými způsoby tvorby 3D geometrie.

Číslovka 360 předurčuje, že se jedná o cloudovou aplikaci, ke které se připojujete z prostředí internetového prohlížeče na PC nabo na Macu. Prezentace na konferenci byly nenápadně demonstrativně realizovány na Mac OS X, což Evropan možná příliš nedocení, ale tady v USA je Apple zkrátka a dobře „in“. A pokud máte svoje produkty na Applu, tak jste prostě taky „in“.

K softwarové službě Fusion 360 se přihlašujete přes tzv. „tenkého klienta“ ve svém vlastním počítači.
Po přihlášení vidíte seznam vašich projektů, tedy souborů, k nimž máte přístup za účelem revize nebo vlastních úprav. Takovým projektem může být například samotný model, tvorba obráběcí strategie, nebo pevnostní simulace.
Aplikace využívá technologie T-Splines, kterou dříve Autodesk získal akvizicí (jednalo se o plug-in pro načítání geometrie v různých formátech). Díky tomu je cloudový „CAD systém“ Fusion 360 schopen pracovat s CAD soubory z mnoha jiných CAD systémů, které při načítání automaticky převádí do svého vlastního formátu. Takto můžete pracovat např. s daty z programů Pro/Engineer, Catia, NX, SolidWorks atd. (a samozřejmě také z Autodesk Inventoru).
Když otevřete zvolený projekt, zobrazí se mj. časová osa (tzv. „decision tree“) zachycující klíčové fáze návrhu. Automaticky vytvářené snapshoty pomáhají zorientovat se ve vývoji předcházejících konstrukčních rozhodnutí, takže můžete dodatečně jasně vyhodnotit, zda jste se ve svých úvahách ubírali tím nejlepším možným směrem.
Rozhraní aplikace je ve srovnání s klasickým Autodesk Inventorem poněkud nezvyklé. Pravděpodobně je však můžeme chápat jako zárodek některé z budoucích linií Inventoru, ale také Revitu a dalších programů od Autodesku.
Fusion 360 umožňuje pracovat současně s objemovými modely a volnou geometrií.
Kouzlo cloudu spočívá také v možnosti simultánní spolupráce, do určité míry se tady obejdete bez PDM softwaru. Svoje poznámky můžete se zapojenými kolegy sdílet on-line přímo v návrhu a nejasnosti řešit např. formou chatu.
Fusion 360 je zárodkem komplexního CADu a zároveň výchozí platformou pro zpracování modelů v dalších cloudových aplikacích, z nichž v současnosti již máme k dispozici například simulace v Autodesk Simulation 360 nebo PLM systém Autodesk PLM 360, přičemž se hovoří již také o Autodesk BIM 360.
Model upravovaný ve Fusion 360 byl při prezentaci zpracován také v CAM rozhraní s vygenerovanou obráběcí strategií a následnou simulací obrábění. Jednalo se tak o vůbec první vizuální představení nástrojů získaných překvapivou akvizicí HSMWorks, jejíž výsledkem by mohlo být něco na způsob cloudového CAM systému. Že by „Autodesk CAM 360“?

Fotografie: Jan Homola, Las Vegas, 27. listopadu 2012

Komentáře