SolidWorks Mechanical Conceptual je nová aplikace, na kterou spousta lidí dlouho čekala. Nyní je tedy konečně tady, ale z prvních informací, které byly dosud zveřejněny, nebyla spousta důležitých souvislostí zřejmých. Vysvětlení mi dodatečně poskytl CEO DS SolidWorks Bertrand Sicot, který ve svém nabitém programu našel čas ke krátkému interview.

Bertrand Sicot, generální ředitel DS SolidWorks (vpravo) při rozhovoru pro časopis CAXMIX.
Bertrand Sicot, generální ředitel DS SolidWorks (vpravo) při rozhovoru pro časopis CAXMIX.

Jan Homola: Hodláte na trh přivést cloudovou CAD aplikaci SolidWorks Mechanical Conceptual. Jak si mám představit její fungování – bude to na způsob tenkého klienta, který s uživatel nainstaluje na lokální počítač a pak skrze něj komunikuje se vzdáleným serverem, nebo bude řešením jednoduše internetový prohlížeč?

Bertrand Sicot: Z toho, v jakém stavu je ten software dnes a co k němu mohu říci – je to aplikace, přes kterou jsou uživatelská data ukládána on-line na serveru v naší cloudové infrastruktuře. Není to jen tenký klient, je to něco víc.

Pokud bude chod této aplikace záviset na připojení k internetu, co se stane v případě, že nastane v připojení výpadek. Uživatel tím pádem nebude moci pracovat?

Pracujeme na vývoji off-line módu, který by to vyřešil, ale bližší detaily budu vědět až později v průběhu roku.

Ve své prezentaci jste zmínil, že SolidWorks Mechanical Conceptual kombinuje přímé a parametrické modelování. Mám si pod tím představit obdobu synchronní technologie, kterou vyvinul Siemens?

Neřekl bych, že to lze srovnat se synchronní technologií. V našem případě tomu říkáme single modeling environment („jednotné modelovací prostředí“, pozn. aut.) a vzhledem k tomu, že se zde jedná o nástroj pro rozvoj konceptů, může se uživatel rozhodnout pro jeden nebo druhý způsob modelování a následně je kombinovat. Nemůžeme totiž dopředu vědět, jakou cestou se bude chtít zpočátku vydat.

SolidWorks Mechanical Conceptual je první CAD produkt pod značkou SolidWorks, postavený nikoliv na jádře Parasolid, nýbrž na technologii V6. Znamená to, že používá shodné datové formáty jako Catia V6?

Je to formát vycházející ze systému Catia, ale specifický pro tuto aplikaci.

Plánujete lokalizaci této cloudové aplikace i do dalších jazyků vedle angličtiny?

Ano, různé jazykové verze budou k dispozici již v okamžiku uvedení tohoto produktu na trh. Nevíme zatím, jaké, ale desktopový SolidWorks je dnes překládán do sedmnácti jazyků a v tomto případě to bude podobně.

Jaký hodláte nastavit pro SolidWorks Mechanical Conceptual obchodní model?

Cenovou politiku jsme v tomto případě ještě nedefinovali, chytřejší budu na podzim, ale cena bude obdobná jako u SolidWorksu, který znáte nyní. V tomto případě je to celé složitější i z hlediska licence, protože data u takové aplikace jsou uložena na našich serverech. Když pak někomu skončí Subscription a on jej neobnoví, je potřeba nějakým způsobem mu ta data „vrátit“. To je jen jedna ze záležitostí, které musíme vyřešit před uvedením SolidWorks Mechanical Conceptual na trh, aby s ním mohli být zákazníci spokojení.

Komentáře