Jako personální zemětřesení v nejvyšších patrech firmy DS SolidWorks lze označit nečekaný odchod jejího zakladatele Jona Hirschticka a ředitele vývoje Austina O’Malleyho.

Ačkoliv žádnou z těchto informací prozatím nezveřejnila DS SolidWorks oficiálně, o odchodu dvou předních manažerů, kteří po řadu let rozhodovali o podobě a směřování jednoho z nejprodávanějších strojírenských 3D CADů, informovala důvěryhodná oborová média, například magazín Graphic Speak provozovaný organizací Jon Peddie Research, nebo zpravodajský portál TenLinks.com.

Jon Hirschtick, který stál v roce 1993 u zrodu SolidWorksu, poté firmu řídil z pozice CEO a posledních 14 let působil ve výkonné radě společnosti Dassault Systèmes, která SolidWorks získala akvizicí v roce 1997. Svoji okamžitou rezignaci Hirschtick oznámil svým kolegům 4. října interním e-mailem, v němž měl uvést: „Je to pro mne složité rozhodnutí, ovšem jsem přesvědčen, že správné.“

O něco konkrétnější byl později ve svém komentáři na webu DezignStuff.com, kde napsal, že: „hlavní důvod, proč odcházím, je ten, že jsem připraven a nadšen pro práci na novém projektu, ačkoliv si nejsem jistý tím, co přesně to bude, ale bude to něco zcela nového a cítím, že toho mohu dosáhnout nejlépe v čistém a menším prostředí“.

Jakožto neformální „otec“ SolidWorksu si Jon Hirschtick nenechal nikdy ujít
vystoupení na výroční konferenci SolidWorks World.
(SolidWorks World 2011, San Antonio, Texas/USA, foto: Jan Homola)

Jen tři dny po této události publikoval web SolidSmack.com informaci, že Hirschticka následuje také Austin O’Malley, působící v DS SolidWorks více než šestnáct let – v poslední době jako ředitel výzkumu a vývoje.

Austin O’Malley (vpravo) a současný šéf SolidWorksu Bertrand Sicot (vlevo)
na letošní konferenci firmy Dassault Systèmes.

(Dassault Systèmes Application Innovation Summit 2011, Paříž/Francie, foto: Jan Homola)

Odchod dvou široce uznávaných autorit z nejvyššího vedení DS SolidWorks během jednoho týdne vyvolává rozpačité dojmy. Na jeho odůvodnění si však budeme muset zřejmě počkat až na oficiální vyjádření posvěcené firmou.

Pro úplnost dodejme, že k tomuto „šoku“ dochází tři čtvrtě roku poté, co byl vyměněn CEO SolidWorksu. Letos v lednu tuto pozici opustil Jeff Ray (CEO od roku 2007), který zamířil do mateřské Dassault Systèmes na nově vytvořené místo vice prezidenta pro geografické operace a šéfem DS SolidWorks se stal Bertrand Sicot, pracující pro firmu zhruba třináct let na různých obchodních pozicích. 

Komentáře