Na konferenci SolidWorks World 2016 v Dallasu byly odhaleny nové podmínky licencování SolidWorksu. Jak se změní s uvolněním SolidWorksu 2017 a co to znamená pro stávající zákazníky, jsme se zeptali Zdeňka Bašty z českého zastoupení společnosti Dassault Systèmes SolidWorks.

[Konstruktér.cz] Jaké možnosti licencování budou dostupné s vydáním nové verze SolidWorksu?

[Zdeněk Bašta, Dassault Systèmes SolidWorks] S novou verzí SolidWorksu 2017, která vyjde letos na podzim, rozšíří společnost Dassault Systèmes SolidWorks stávající způsob trvalého licencování o dvě novinky: SolidWorks bude dostupný formou pronájmu a později také on-line – prostřednictvím internetového prohlížeče. Hlavní výhody se ukrývají v možnosti rozložení nákladů na pořízení licence, ve flexibilitě a škálovatelnějších možnostech licencování včetně výběru zahrnovaných modulů.

Nové možnosti licencování jsou flexibilní a dostupné pro všechny uživatele. SolidWorks brzy pořídíte mimo standardní „desktopovou“ verzi i ve formě předplatného (bez trvalé instalace) nebo jako on-line řešení SolidWorks Xdesign. Již nyní můžete provést registraci do Beta programu na stránce http://xdesign.solidworks.com/. Podrobnější informace o podmínkách licencování a dostupnosti přineseme již brzy
Nové možnosti licencování jsou flexibilní a dostupné pro všechny uživatele. SolidWorks brzy pořídíte mimo standardní „desktopovou“ verzi i ve formě předplatného (bez trvalé instalace) nebo jako on-line řešení SolidWorks Xdesign. Již nyní můžete provést registraci do Beta programu na stránce http://xdesign.solidworks.com/

Co znamenají nové podmínky licencování pro stávající uživatele, kteří vlastní trvalé licence? Změní se něco?

Pro stávající uživatele se z pohledu licencování vůbec nic nezmění. Řešení SolidWorks bude i nadále dostupné jako trvalá licence, kterou si nainstalujete do počítače a budete ji moci trvale využívat i bez předplacené údržby nebo po jejím skončení. Tedy tzv. perpetual license, jak ji známe dnes.

Jaké jsou hlavní výhody pronájmu a on-line řešení?

Uživatel získá pronajmutím licence SolidWorksu flexibilitu v možnosti nepravidelného užívání. Pokud zákazník ví, že SolidWorks použije pouze v určitém období (např. půl roku), vyplatí se pronájem. Nevýhodou je, že po ukončení nájemního období licence vyprší a software již nebude možné spustit. Vytvořená data má uživatel samozřejmě k dispozici.

Výhodou on-line řešení je spuštění a práce na projektech kdekoliv a odkudkoliv. Vše, co budete potřebovat ke spuštění, je připojení k internetu a internetový prohlížeč. SolidWorks Xdesign – jak firma pojmenovala nový produkt – pracuje v cloudu a data se ukládají na vzdálené úložiště Xdrive, které je službou platformy 3D Experience. Zákazník on-line řešením získá flexibilitu a možnost pracovat na projektech i přenosných zařízeních. Z toho vzešla i spolupráce se společností Microsoft, která pro 3D CAD řešení připravila tablety Microsoft Surface se speciální sadou nástrojů. Zda se praktické navrhování více přenese i do tabletů, ukáže čas.

Jak se má potenciální uživatel či nový zákazník rozhodovat při nákupu SolidWorksu? Kdy se vyplatí zvolit trvalou, pronajatou nebo cloudovou licenci?

Toto rozhodnutí je pouze na zákazníkovi a záleží na tom, pro jaké účely a po jakou dobu jej chce využívat. V tom vlastně spočívá celá flexibilita licencování. Chce-li získat zákazník trvalou licenci, kterou může používat i po skončení předplacené údržby (tzv. maintenance), doporučujeme trvalou licenci. Nevýhodou je vyšší počáteční investice do licence.

Rozhodne-li se pro flexibilnější řešení s ohledem na pracovní vytížení a rozsah projektů omezený časem, doporučujeme spíše pronájem. Pro práci odkudkoliv, bez stolní instalace a se spuštěním prostřednictvím internetového prohlížeče a možností ukládání dat na vzdáleném pracovišti, nabídneme zákazníkovi SolidWorks Xdesign.

Bude SolidWorks Xdesign omezený typem internetového prohlížeče?

Podle dostupných informací, které jsme se dozvěděli na konferenci SolidWorks World 2016 v Dallasu, nebude řešení SolidWorks Xdesign nijak omezeno. Spustíte jej v běžně dostupných prohlížečích Microsoft Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome a Safari.

Mohou již uživatelé řešení SolidWorks Xdesign otestovat? 

Momentálně je on-line řešení SolidWorks Xdesign ještě ve fázi interního testování a v blízké době bude rozšířeno o 14 jazykových mutací. Pokud se však chcete zúčastnit testování, program Beta bude spuštěn již brzy. Na stránce xdesign.solidworks.com běží předregistrace. 

SolidWorks Xdesign bude uchovávat data ve vzdáleném úložišti Xdrive. Kdy a pro koho bude služba dostupná?

Služba Xdrive bude dostupná na platformě 3D Experience pro všechny zákazníky, kteří si platí roční údržbu. Na vzdálené úložiště budou moci data uchovávat již po uvolnění nové verze SolidWorksu 2017.

Komentáře