Internetový obchod s aplikacemi pro Android Google Play nabízí od 1. dubna bezplatnou aplikaci SubDivFormer, za níž stojí výrobce strojírenského CAD systému Kompas-3D.

Program svými funkcemi trochu připomíná například starší aplikaci 123D Creature od Autodesku, jeho přístup k tvorbě geometrie se však liší. Struktury vytvářené v prostředí SubDivFormer (autoři si snad nemohli zvolit krkolomnější název) nejsou plošnými ani objemovými modely. Jejich geometrie je řízena sítí referenčních bodů, jejíž úpravy vznikají na základě aproximací dle použitých vnitřních algoritmů.

Výsledkem jsou sice velmi rychlé změny geometrie, ovšem na druhou stranu nemůžete počítat s jakoukoliv přesností při navrhování. Výsledný tvar, jehož dosáhnete svým experimentováním, tak bude spíše jen připomínat vizi, s níž jste se do modelování pustili.

Chce to dost práce a času, kreativní lidé však mohou v aplikaci SubDivFormer dospět k zajímavým výsledkům.
Chce to dost práce, kreativní lidé však mohou v aplikaci SubDivFormer dospět k zajímavým výsledkům.

K dispozici máte sadu základních nástrojů pro hrubé úpravy geometrii, hotový model pak můžete uložit jako STL soubor pro další použití nebo dokonce výrobu.

Verdikt: S aplikací jsem experimentoval na mobilním telefonu HTC Desire Z s OS Android 2.2. Fungovala svižně a bez pádů. Poněkud se však nedokážu ztotožnit s tvrzením výrobce, že by takováto hračka mohla najít uplatnění v profesionální sféře. Ručně načrtnutá skica tužkou na papír mi pro zachycení ideje připadá jako stokrát lepší varianta ve srovnání s těžkopádností a zdlouhavostí, s jakou mohu tvořit nepřesný 3D model v prostředí SubDivFormer. Ale jako zábava pro tvořivé děti – proč ne.

 

Komentáře