Strategie společnosti PTC se v posledních letech rozšiřuje od poskytování CAD a PLM systémů k servisním aplikacím. V souladu s tím proběhla také akvizice firmy ThingWorx.

PTC reaguje na skutečnost, že čím dál větší množství produktů je „inteligentních“ a napojených na internet, přes který komunikují mezi sebou nebo dokonce s lidmi. Dostatečně srozumitelným příkladem může být třeba chytrý termostat Nest, který reguluje teplotu v rodinném domě právě díky mnoha informacím, jež získává mimo jiné z internetu (hovořilo se o něm v nedávné době v souvislosti s akvizicí jeho výrobce Nest Labs firmou Google).

Aplikace ThingWorx pomáhají výrobkům komunikovat přes internet. Zdroj: ThingWorx
Aplikace ThingWorx pomáhají výrobkům komunikovat přes internet. Zdroj: ThingWorx

„Internet of Things“ anebo česky „internet věcí“, je tedy logicky čím dál důležitější součástí řešení, kterým říkáme PLM, sloužících pro řízení životního cyklu vyvíjených výrobků. Akvizicí firmy ThingWorx získala PTC do svého portfolia silnou aplikaci, kterou nyní může nabídnout svým sedmadvaceti tisícům zákazníkům.

Částka 112 milionů dolarů (plus dalších potenciálních 18 milionů), kterou PTC za ThingWorx utratila, se jeví jako nevysoká investice z pohledu odhadů vývoje trhu s „internetem věcí“ pro příští roky. Institut McKinsey Global například vydal zprávu, podle které vygeneruje „internet věcí“ do roku 2025 příjmy přesahující 6,2 bilionu dolarů, v samotném strojírenství pak kolem 2,3 bilionu dolarů.

Komentáře