Od uvedení první verze programu SketchUp pro intuitivní 3D modelování uplynulo již deset let. Od roku 2006 jeho obliba a rozšířenost roste rapidním tempem díky uvedení zcela bezplatné plně funkční verze v souvislosti s akvizicí programu firmou Google.

Pod taktovkou jejích vývojářů je program stále silněji integrován do portfolia ostatních aplikací Googlu – velmi praktické je jeho provázání se softwarem Google Earth, které zejména architektům a stavebním projektantům umožňuje navrhovat základní prostorové skici staveb v realistických geografických souvislostech.

Osmá verze přichází vybavena několika vylepšeními, která mnozí uživatelé mohli dosud postrádat. V placené verzi programu to je především zdokonalení práce s výkresy – modul LayOut byl vybaven nástrojem pro tvorbu úhlových kót, nově lze konfigurovat styly čar, přesouvat nakreslené objekty přesně tam, kam chcete a exportovat výkresy do široce rozšířených formátů DXF a DWG 2010 (možný je též import těchto souborů).

SketchUp je od svých počátků koncipován jako plošný modelář. Nyní však nabízí také nástroje pro práci s objemovými tělesy. Ta lze vzájemně prolínat, slučovat, odečítat, rozdělovat na více těles podle průniku, nebo rychle stanovovat jejich objem. Funkce Outer Shell, která vytvoří pomyslnou „slupku“ kolem celého modelu, je příslibem brzkého využití SketchUpu v kombinaci s 3D tiskárnami.


Výše zmíněné propojení SketchUpu a Google Earth je nyní ještě užší. Populární mapová služba Google Maps je teď přístupná přímo z programu a prostřednictvím zadání geografické lokace na mapě lze elegantně umístit model na přesné místo do konkrétního terénu. Importovaná terénní data jsou mnohem přesnější a v barvě. Uživatel tedy může velmi jednoduše „skicovat“ budovy, nebo jejich celé komplexy v kontextu reálného prostředí. Přesné zeměpisné umístění pak umožňuje studovat například zastínění budovy okolními objekty, jelikož je brána v potaz skutečná poloha slunce během denní doby a dne v roce.

Se všemi novinkami se můžete seznámit v názorném videu, které připravila společnost Google, nebo si SketchUp rovnou stáhněte a vyzkoušejte sami.

httpv://www.youtube.com/watch?v=eytIbyXzCMQ

Zdroj: Google

Komentáře