Flying bike nebo taky F-bike lze označit za splněný klukovský sen těch, kdo se v dětství nechávali unášet na fantaziích Julese Vernea anebo dobrodružných knížkách Jaroslava Foglara. Na rozdíl od naivních vizí Jana Tleskače jsou při jeho vzniku využívány nejmodernější počítačové technologie v čele s vývojovou platformou PLM V6.

VÝZVA: Hledáme konstruktéra v systému Catia V5/V6

Jestliže vás láká práce v nejmodernější verzi CAD softwaru na projektech stejně zajímavých jako zde prezentovaný F-bike, ozvěte se nám na e-mail konstrukce@duratec.cz. Požadavkem je dobrá znalost systému Catia a odpovídající strojírenské vzdělání. Nabízíme zajímavé platové ohodnocení a práci na plný úvazek v perspektivní společnosti se sídlem nedaleko Plzně.

Prvotní myšlenka na vytvoření něčeho jedinečného vzešla vloni z popudu zlínské společnosti Technodat, která by tímto krokem ráda upozornila na své dvacetileté výročí, jež slaví právě letos. Ředitel firmy Aleš Kobylík se proto spojil se svými významnými zákazníky a na mezinárodní konferenci společnosti Dassault Systèmes, jež v této akci figuruje jako tvůrce použitého CAD a PLM softwaru, došlo k dohodě o realizaci výjimečné technologické hříčky, jež co do svých parametrů ani odvážnosti – jak by jistě zdůraznili na televizi Nova – nemá obdoby.

httpv://www.youtube.com/watch?v=duq4NZiTTnA

Dle zadání má mít F-bike „všechny běžné vlastnosti jízdního kola“, má být však také schopen koordinovaným způsobem vzlétnout a udržet se ve vzduchu po dobu až pěti minut. Jelikož půjde o statický vzlet bez využití vztlaku, budou na kole osazeny výkonné pohonné jednotky – celkem čtyři hlavní a dva stabilizační vrtulové prvky.

Do tvůrčí části projektu jsou vedle Technodatu zapojeny firmy Evektor a Duratec, jež z podstaty svých specifických činností působnosti obstarávají vysoce specializované know-how. Evektor má na starosti vyřešení leteckých parametrů, Duratec pro změnu zúročuje své bohaté zkušenosti s konstruováním profesionálních jízdních kol z lehkých kompozitů.


Vývoj F-bike se kompletně opírá o PLM platformu V6, která zajišťuje bezproblémovou komunikaci týmů rozptýlených po celé republice. Všichni, kdo jsou do projektu zapojeni, pracují nad jediným datovým modelem uloženým na serverech ve Zlíně. Každý má tedy vždy k dispozici data v jejich nejaktuálnější podobě – právě to je jedna z výjimečných vlastností platformy V6, a tedy i CAD systému Catia V6, který je zde pro vývoj využíván.

Úspěšné zrealizování létajícího kola F-bike je pro všechny zainteresované náročnou výzvou, jejíž uskutečnění by nebylo možné bez špičkových technologií a vysoké odbornosti účastníků – od načrtnutí první skici po zkušební vzlet by totiž neměl uplynout více než jeden rok, což je termín bez nadsázky takříkajíc „šibeniční“. V současnosti je F-bike ve fázi takřka hotového virtuálního prototypu. V nejbližších týdnech již započne výroba dílčích součástí, přičemž slavnostní premiéra stroje se očekává na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Redakce časopisu CAXMIX byla poctěna přizváním k projektu F-bike jakožto hlavní mediální partner. Jsme proto jako vůbec jediné médium u jeho vzniku od samého počátku, a proto vám budeme moci přinášet zcela exkluzivní informace přímo od zdroje. Více si budete moci přečíst již v nejbližším vydání časopisu CAXMIX.

Vývoj F-bike můžete sledovat průběžně na webu www.designyourdreams.cz.

Komentáře