Vaše výkresy vás nyní mohou doprovázet opravdu už téměř všude. Na přelomu září a října firma Autodesk zpřístupnila novou aplikaci AutoCAD WS – bezplatnou verzi AutoCADu, která funguje jako online služba z internetového prohlížeče.

AutoCAD WS byl vyvíjen pod kódovým označením Project Butterfly, a jako takový si práci s ním vyzkoušely desítky tisíc technologických nadšenců ještě před oficiálním uvedením pod novým názvem. Do ostrého provozu byl program zaveden 30. září, přičemž odezva ze strany uživatelů byla natolik masivní, že provozovateli v prvních dnech způsobila množství problémů. Během 24 hodin po zveřejnění byla aplikace z obchodu iTunes App Store stažena více než 125 000× a k jejímu spuštění se zaregistrovalo přes osmdesát tisíc nových uživatelů.

Pracovní prostředí AutoCADu WS (klepnutím na obrázek jej zvětšíte)

Jestliže vás mobilní AutoCAD WS zajímá, určitě neváhejte a rovnou jej běžte vyzkoušet. Postačí vám k tomu velmi rychlá registrace na webu www.autocadws.com. Po vyplnění registračního formuláře se dostanete přímo do prostředí online editoru, který jako by z oka vypadl desktopové verzi AutoCADu, jen funkčně je WS pochopitelně chudší. K prohlížení výkresů a jejich základním úpravám však již nyní poskytuje většinu základních nástrojů.

Nástrojové palety se velmi podobají těm z plného AutoCADu

Program funguje jako tzv. cloudová aplikace a použitelný je i pro sdílení výkresů. Poté, co do svého účtu nahrajete vybrané DWG a DXF soubory, budou vám přístupné kdekoliv, kde se dostanete na internet. Upload souborů je možný také přímo z AutoCADu po doinstalování patřičného plug-inu.

Program se načítá jako webová aplikace přímo v prohlížeči

Pro spuštění AutoCADu WS jsou podporovány nejpoužívanější webové prohlížeče (Internet Explorer, Firefox, Safari atd.). Použitelný je i v kombinaci s dotykovým displejem na zařízeních Apple iPod, iPad a iPhone. Výkresy uložené na server poskytovatele, kterým je firma Amazon, jsou přístupné pouze pro uživatele daného účtu, který zná své přihlašovací jméno a heslo. Veškerá komunikace probíhá přes zabezpečené SSL připojení se 128bitovým šifrováním.

V současné chvíli je program pouze v angličtině, lokalizace do jiných jazyků se prozatím nepřipravují.

(Zdroj: Autocadws.com)

17 Comments

Komentáře