Ve dnech 22. a 23. dubna 2017 se konal v Praze v prostorách Národního technického muzea již devátý ročník celostátní soutěže Formule 1 ve školách. Vzdělávací soutěž určená studentům středních škol ve věku 15 až 19 let zná vítěze národního kola.

Deset týmů se zúčastnilo národního klání a celý finálový víkend se nesl v soutěžním duchu a napínavé a zábavné atmosféře. Jednotlivé týmy byly sestaveny z řad studentů, jejichž úkolem je vyrobit miniaturní model Formule 1, testovat ji a  následně s ní závodit. Studenti se při modelování učí porozumět designu a v projektu se hodnotí i zkušenosti s marketingem, finanční strategií a týmová práce.

Soutěž zvyšuje zájem studentů o technické obory, podporuje střední technické školství a pomáhá firmám v Česku, které se v současné době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil v těchto oborech. Unikátní projekt motivuje a podporuje budoucí inženýry, vědce, techniky a obchodní manažery. Hlavním cílem je naučit studenty pracovat s předními konstrukčními a technologickými CAD/CAM softwary, které jim pomáhají přenášet myšlenky do digitální podoby a lépe se orientovat v 3D prostředí. Při modelování si osahají a vyzkouší vědomosti z fyziky. Prostřednictvím simulací mohou totiž virtuálně sledovat a optimalizovat aerodynamiku formule.

Výsledky národního kola ve školním roce 2016–2017:

  1. Miracle Engineers Strakonice
  2. Baby Blue Vsetín
  3. Alfa-Team České Budějovice
  4. EVO Racing Olomouc
Vítězný strakonický tým postoupil na světový šampionát, který se koná v září v Kuala Lumpur. Foto: VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice
Vítězný strakonický tým postoupil na světový šampionát, který se koná v září v Kuala Lumpur. Foto: VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice

Podrobné bodové hodnocení najdete na stránce pořadatele soutěže. Vítěz národní soutěže postupuje do celosvětového klání, které se uskuteční v září v Kuala Lumpur (Malajsie).

Historické úspěchy týmu Miracle Engineers Strakonice

Strakonickou VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb reprezentovali studenti druhého a třetího ročníku oboru Strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku. Role v týmu zastupují konstruktér Pavel Lojda, manažer a konstruktér Miroslav Kotrč a Jan Hermoch, výrobní technik. Tým Miracle Engineers Strakonice působí na škole druhým rokem a již v loňské školním roce navázal vítězstvím na bývalý tým ST Racing Team, který jako první ze školy vyhrál ve školním roce 2013–2014. Tým postoupil na světové finále do Spojených arabských emirátů, kde v silné konkurenci obsadil 22. místo.

V loňském roce postoupil tým Miracle Engineers Strakonice na mistrovství světa, které se konalo v Spojených státech Amerických v Texasu. Členům týmu se ale bohužel nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků na pokrytí nákladů spojených s účastí na světovém finále a soutěže v Texasu se nezúčastnil. Soutěžní tým by se rád letošního finále zúčastnil a touto cestou hledá finančního partnera, který by jim pomohl splnit si svůj cíl.

Zdroj: VOS, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice, F1veskolach.cz

Komentáře