Šikovný a snadno ovladatelný 3D modelář Google SketchUp můžete výhodně zúročit při kalkulacích výměr navržených ploch a prvků. Chce to jen znát malý trik. Ukážeme si to na jednoduchém příkladu.

Rádi bychom pro dům na obrázku změřili výměry střechy včetně přístavků, plochu fasády, která bude omítaná a plochu fasády, která bude obložena dřevem. Odložte pravítko i kalkulačku, jdeme na to jinak.

1) Základem je mít plochy, jejichž výměru chcete znát, opatřeny unikátním materiálem. Tzn., že tento materiál nebude použitý nikde jinde. Proto si pozorně svůj model zanalyzujte, než se do výpočtu pustíte. Na našem modelu jsme nahradili bílou barvu materiálem omítky, který se jinde na modelu nevyskytuje – s bílou barvou by to bylo horší).

2) Dále nastavte jednotky modelu na metry, aby byl výsledek v m2. Věřte nebo ne, pokud toto zapomenete, výměra fasády v mm2 je skutečně zajímavé číslo.

3) Zvolte nástroj Výběr a klikněte pravým tlačítkem myši na plochu opatřenou materiálem, jehož výměra vás zajímá.

4) Z kontextového menu, které se otevře, zvolte Materiál/Výměra.

5) Výsledek se zobrazí v nově otevřeném dialogu.

Vysoká škola SketchUpu

Tipy a návody pro SketchUp pro vás připravuje Architecture Design School, studio softwaru a služeb pro 3D a vizualizace.

V případě zájmu o další informace navštivte web www.adsstudio.cz.

 

Komentáře