Externí reference vám umožňují zobrazit ve vašem výkresu data z výkresu jiného, aniž byste je do něj museli doopravdy vložit. S tím se pojí několik velkých výhod.

Při využití externí reference, namísto vložení celé geometrie z jednoho výkresu do druhého, dosáhnete logicky nižší velikosti souboru (referenční data se v něm pouze zobrazují, nejsou v něm přímo uložena) a informace jsou vždy aktuální (pokud ve zdrojovém výkresu provedete změnu, načte se v rámci reference automaticky aktuální stav). Externí reference můžete vložit nebo odstranit velmi snadno, stejně tak lze jejich existenci pouze skrýt, bez ztráty vazby mezi soubory.

Externí reference proto oceníte obzvláště v projektech, na kterých pracuje více lidí současně a podoba dat se v průběhu času neustále mění. Hodí se také pro zobrazení dat, jejichž úloha je pouze dočasná.

Dialogové okno pro připojení externí reference v AutoCADu 2011.

Postup připojení externí reference

1. V horním menu se přepněte na kartu „Vložit“ a v jejím panelu „Reference“ klepněte na ikonu „Připojit“.

2. Otevře se dialogové okno pro výběr souboru reference, ve kterém vyhledejte požadovaný soubor. Pozor – nezapomeňte v roletovém menu zvolit formát hledaného souboru (např. DWG, PDF, obrazový soubor…), jinak budete hledat marně.

3. Jakmile vyberete požadovaný soubor a klepnete na tlačítko „Otevřít“, otevře se dialogové okno „Připojit externí referenci“. V něm zvolíte, zda chcete referenci „připojit“ nebo „podložit“ a dále můžete určit měřítko jejího vykreslení, úhel natočení i přesnou pozici vložení.

4. Jakmile máte vše nastaveno, klepněte na tlačítko „OK“. Reference se zobrazí v náhledu po straně kurzoru myši a vy ji nyní můžete připnout do svého výkresu tam, kde je třeba.

Tip: Volba „podložit“ (viz bod 3) je ideální v případě, kdy svůj výkres sdílíte s někým dalším. V takovém případě vidíte podloženou referenci pouze vy, všichni ostatní pak mají k dispozici jen originální výkres bez reference.

 

Licenci systému AutoCAD 2011, kterou využíváme při přípravě tipů a návodů, redakci časopisu CAXMIX poskytla společnost CAD Studio. Část tipů a návodů pro tento web čerpáme od věhlasné propagátorky AutoCADu, Ellen Finkelstein, s jejím laskavým svolením.

18 Comments

Komentáře