Plzeňská firma TD-IS má ve strojírenství renomé úspěšného implementátora sofistikovaných PLM a ERP řešení. Nyní svoji nabídku rozšířila o strojírenské aplikace značky Autodesk. Proč právě o ně, na to nám odpovídal ředitel společnosti Pavel Mareš.

Vaše společnost se dosud zabývala především PLM systémy a high-end CAD řešením. Co vás přivedlo k tomu, zařadit do vaší nabídky strojírenský CAD a PDM software značky Autodesk?

Odpověď je jednoduchá, Autodesk dnes nabízí high-end CAD software. Není to přece jen AutoCAD a Inventor, ale postupnými akvizicemi a vlastním vývojem získal komplexní řešení a v určitých oblastech doslova „best-in-class”. Podívejme se třeba na Moldflow – poskytuje simulaci prakticky všech procesů, se kterými se můžeme setkat při výrobě plastových výrobků. Vedle toho nabízí Autodesk i simulaci přenosu tepla a hmoty, nebo chcete-li proudění. Tyto dva produkty – Moldflow a Simulation CFD – jsou sice na první pohled nezávislé aplikace, ale jsou natolik provázané, že jednoduše spočtete i chlazení formy. Nebo se podívejme na Alias. Znáte používanější software pro designéry? Dále je otázkou, zda některý jiný výrobce má s desktopovými aplikacemi integrované tak propracované cloudové řešení, jakým je Autodesk 360. Možná ještě před rokem jsem si říkal, že CAx a cloud nejdou dohromady, ale když jsem simulační úlohu, kterou slušně nadupaná pracovní stanice chroupala několik hodin, měl přes Autodesk 360 vyřešenou za několik minut, tak jsem změnil názor. Nejde zde jen o „výpočetní výkon“. Navíc máte možnost si spočítat za své „kredity“ i úlohy, na které nemáte desktopovou licenci. V rámci naší předchozí praxe jsme integrovali prakticky všechny běžné CAx systémy a z hlediska komunikace jsou si v základu hodně podobné. Autodesk nás zaujal svojí šíří záběru, kterou nabízí za rozumnou cenu a rovněž možnostmi, které nabízí partnerům. Koneckonců, Autodesk Development Partner jsme již od roku 2000.

Pavel Mareš, ředitel spolecnosti TD-IS.
Pavel Mareš,
ředitel spolecnosti
TD-IS.

TD-IS má bohaté know-how s nasazováním a provozem špičkových softwarových systémů zejména v energetickém průmyslu. Zvažujete využívat, či nabízet Inventor, Vault apod. také při tomto typu zakázek?

Energetický průmysl je tady silné slovo. Náš nejvýznamnější zákazník Doosan Škoda Power vyrábí energetická zařízení, ale vedle toho máme stovky zákazníků z jiných oborů. Řešení od Autodesku je vhodné prakticky pro všechny technické obory. Významné procento našich zákazníků představují nástrojárny. V minulosti v nich software od Autodesku mnoho uplatnění nenacházel, ale dnes jsme schopni pokrýt všechny jejich procesy, přičemž řada zákazníků zatím asi ani netuší, že i v oblasti obrábění díky akvizicím HSMWorks a Delcamu. Co se týče Vaultu, je to obdobné řešení, jako nabízí ostatní dodavatelé CAD softwaru pro správu dat. Umí spravovat téměř všechna nativní data včetně různých „specialit“. Vault má rozhodně svůj význam, pokryje správu dat vývojových týmů v distribuovaném prostředí. Autodesk ale vidí dále a nabízí komplexní PLM na svém cloudu. Podstatné je tady to, že TD-IS dodává řešení, ne krabice se softwarem. Vycházíme z našich bohatých zkušeností, které se opírají o řadu referencí.

V roce 2013 jste získali mezinárodní certifikaci pro důvěrná digitální úložiště. Skladování dat v externích úložištích je dnes velkým tématem, zejména vzhledem k rostoucí popularitě cloudových technologií. Jaké se podle vašich poznatků k těmto nástrojům stavějí čeští uživatelé?

Certifikace ISO 16363 – Trustworthy Digital Repository, kterou jsme získali pro naše produkty EasyArchiv/EasyPLM není jen o externích úložištích, nicméně cloudu se rovněž týká. Běžní uživatelé zatím cestu cloudu úplně nepřijali za svou, ale postupně začínají chápat přínosy takového řešení.

Připravil Jan Homola, fotografie archiv redakce.

www.td-is.cz

Komentáře