Setkání uživatelů SolidWorksu je v plném proudu a my vám přinášíme exkluzivní zprávy prvního dne konference přímo z Texasu.

Krátce po osmé hodině ranní se otevřely brány v Kay Bailey Hutchison Centru v Dallasu a všichni přítomní chtěli tradičně obsadit přední místa před pódiem. Konferenci zahájil generální ředitel SolidWorksu Gian Paolo Bassi s ujištěním, že SolidWorks si nadále drží pozici nejrozšířenější značky strojírenského CAD řešení a velkou oporou je mu rozsáhlá komunita uživatelů.

Generální ředitel SolidWorksu Gian Paolo Bassi zahájil konferenci SolidWorks World 2016 v Dallasu
Generální ředitel SolidWorksu Gian Paolo Bassi zahájil konferenci SolidWorks World 2016 v Dallasu

Bassi předal slovo generálnímu řediteli společnosti Dassault Systèmes Bernardu Charlèsovi, který kromě pokračujících investičních závazků do vývoje SolidWorksu zmínil i několik zajímavých projektů řešených prostřednictvím platformy 3D Experience, jež mohou být pro uživatele SolidWorksu motivací. Konkrétně se jedná o digitalizaci Singapuru s bohatým datovým prostředím, návrh dvoumístného letounu vyvíjeného společností Elixir Aircraft pro převoz více pasažérů se zachováním maximálního pohodlí a bezpečnosti nebo o projekt Living Heart simulující lidské srdce.

Generální ředitel společnosti Dassault Systèmes Bernard Charles inspiroval uživatele SolidWorksu projekty řešenými na platformě 3D Experience
Generální ředitel společnosti Dassault Systèmes Bernard Charlès inspiroval uživatele SolidWorksu projekty řešenými na platformě 3D Experience
Klíčem k úspěchu je kreativní myšlení
Klíčem k úspěchu je kreativní myšlení

Gian Paolo Bassi zdůraznil, že potenciál SolidWorksu se ukrývá ve třech hlavních pilířích: lidé, aplikace a infrastruktura.

Komunita

Počet uživatelů SolidWorksu se rozrostl na úctyhodných 5 miliónů a do osnov jej zahrnulo již více než 30 tisíc škol. Vzrostl i počet certifikovaných uživatelů – v době konání konference jich je 175 tisíc. Z Bassiho přednášky vyplynulo, že budoucnost souvisí s technickým myšlením a hlavním zdrojem je kreativita uživatelů, což je současně i klíč k tvorbě lepších produktů.

Aplikace

Nástroje v SolidWorksu usnadňují práci, investice do jejich rozvoje proto souvisejí také se zpětnou vazbou uživatelů. Příkladem je SolidWorks 2016, který zahrnuje stovky vylepšení, včetně nového vizuálního vzhledu, který vychází ze sjednocení s platformou 3D Experience. I letos probíhalo anketní hlasování na oficiálním fóru SolidWorks Top Ten List, kde mohli uživatelé prosadit zajímavé nápady. Jeden z nich – Během vazbení Alt dočasně odkryje plochu – vznikl na základě zpětné vazby českých uživatelů. Zda bude zařazen do SolidWorksu 2017, se dozvíme již ve středu.

Vizualizace, navrhování plošných spojů a integrace nástrojů pro 3D tisk

Portfolio modulů bylo vloni rozšířeno o SolidWorks Visualize. Jde o redender, který získala společnost SolidWorks po akvizici německé firmy Bunkspeed. Jeho hlavním účelem je tvorba fotorealistických vizualizací. Letošní novinkou je uzavřené partnerství s firmou Altium. Ze spolupráce vznikl zcela nový doplňkový modul SolidWorks PCB pro navrhování plošných spojů.

SolidWorks umožňuje navrhovat plošné spoje
Doplňkový modul SolidWorks PCB umožňuje navrhovat plošné spoje

O integraci nových nástrojů pro 3D tisk do SolidWorksu se postarala společnost Sindoh, odeslání tiskových dat tak zvládnete na několik kliknutí. Více informací o partnerství získáte na stránce New Partner Integration Makes Customized 3D Printing Inside of SolidWorks Easy (v angličtině).

Na integraci nástrojů pro 3D tisk do SolidWorksu se podílela společnost Sindoh
Na integraci nástrojů pro 3D tisk do SolidWorksu se podílela společnost Sindoh

Nové možnosti licencování a infrastruktura

Dlouhodobé spekulace o přechodu do cloudu se letos potvrdily. Bylo možné je vycítit již na loňské konferenci ve Phoenixu, kde byl představen nový vizuální styl. Jelikož chce společnost SolidWorks vyhovět budoucím i stávajícím zákazníkům, uvedla nové možnosti licencování. Novinkou je předplatné SolidWorksu omezené dobou – na čtvrt roku nebo déle. Výhodou jsou nižší náklady, flexibilita, škálovatelné možnosti licencování a výběr zahrnovaných modulů. SolidWorks bude dostupný i on-line a vše, co budete potřebovat ke spuštění, je internetový prohlížeč. SolidWorks On-line Trials se momentálně testuje a v blízké době bude rozšířen o 14 jazykových mutací. Tradiční trvalé licence s roční aktualizací a placenou podporou zůstávají i nadále.

Nové možnosti licencování jsou flexibilní a dostupné pro všechny uživatele
Nové možnosti licencování jsou flexibilní a dostupné všem uživatelům

Data uložená v cloudu

Snaha poskytnout uživatelům co nejvyšší flexibilitu vedla společnost k podpoře bezpečného ukládání a sdílení dat. Nová služba Xdrive, založená na platformě 3D Experience, otevírá příležitost pracovat na projektech prakticky kdykoli a odkudkoli. Dostupná pro uživatele platící službu SolidWorks Subscription bude již v SolidWorksu 2017.

Budoucnost navrhování

Na závěr hlavní přednášky prvního dne konference vystoupili dva průkopníci SolidWorksu. Německý profesor Gershenfeld hovořil o školních projektech řešených studenty. O zkušenostech s propojením technologie a designu se podělil švýcarský designér Yves Behár, zakladatel a návrhář projektu Fusproject.

Zajímavé momenty z prvního dne konference zachytil na kameru Josef Kašík:

Komentáře