[Stručně] Saab kupuje slavkovskou společnost E-Com, specialisty na virtuální simulátory. Nedaleko Brna vznikne vývojové a výzkumné středisko vojenských i civilních virtuálních simulátorů, které má potenciál stát se v budoucnu jedním z nejvýznamnějších světových center ve svém oboru.

(Zdroj: Tisková zpráva)

V ČR vznikne vývojové a výzkumné středisko virtuálních simulátorů pro celý svět

Společnost Saab se chce akvizicí české firmy E-COM stát silným celosvětovým hráčem v oblasti virtuálních vojenských a civilních simulátorů

(Praha, Slavkov, 5. května 2011) – Společnost Saab, která se zabývá vývojem a dodávkami obranných a bezpečnostních technologií a systémů, završila k 1. 5. 2011 akvizici slavkovské společnosti E-COM specializované na virtuální simulátory. Saab chce ve Slavkově u Brna zřídit jedno z klíčových vývojových a výzkumných center své společnosti. Nová slavkovská pobočka Saabu bude zaměřena na vývoj a výrobu virtuálních  simulátorů. Půjde konkrétně například o letecké a vozidlové simulátory, simulátor ručních zbraní, simulátor protitankových střel, simulátor/konzoli řízení letového provozu či o další systémové simulátory. Poptávka po virtuálních simulátorech roste v posledních letech o desítky procent, tyto simulátory totiž pomáhají významně šetřit náklady na armádní výcvik. Hlavním důvodem investice Saabu do tohoto perspektivního trhu bylo, že virtuální simulátory vhodně doplní stávající portfolio výcvikových systémů této společnosti.

„Tato akvizice je skvělou příležitostí pro obě společnosti, Saab i E-COM. Saab plánuje do slavkovského centra dále investovat. Bude zde jednak pokračovat v projektech, na kterých již pracovala společnost E-COM, a jednak přinese projekty nové včetně svého mezinárodního know-how,“ komentoval akvizici generální ředitel společnosti Saab Jindřich Špringl.

Do skupiny již rozběhlých projektů, které budou pokračovat, patří například účast na vývoji simulátoru pro stíhací letouny Gripen. Co se týče nových projektů, Saab ve Slavkově znatelně rozšíří vývoj virtuálních simulátorů pro všechny své divize po celém světě. Nové kapacity společnost využije i pro další výzkum a vývoj, například v oblasti aktivní a pasivní ochrany či civilní bezpečnosti. Ve Slavkově tak kromě zařízení pro vojenské využití a výcvik budou časem vznikat například i inteligentní simulátory dopravních či záchranných systémů pro civilní sféru. Příkladem mohou být třeba simulátory vrtacích souprav pro těžbu ropy, těžbu uhlí a podobně. Na zadáních budou pracovat smíšené české a švédské týmy, které budou ve spojení pomocí prostředků elektronické komunikace.

Slavkovské vývojové a výzkumné středisko Saabu má velkou šanci se do budoucna stát jedním z nejvýznamnějších světových center virtuálních vojenských a civilních simulátorů. Unikátní projekty se zde vyvíjely již v éře české firmy E-COM, příchod Saabu ale kromě nových programů přinese i mezinárodní obchodní a marketingovou zkušenost významné globální společnosti, a výrazně tak zvýší konkurenceschopnost simulátorů vyvinutých ve Slavkově. A to v době, kdy většina armádních rozpočtů prošla a prochází přísnými škrty, což výrobcům virtuálních simulátorů přináší zvýšenou poptávku. Výcvik techniky střelby protitankovou zbraní na slavkovském simulátoru je jistě levnější než z ní střílet v terénu, a navíc je to z pohledu výcviku prakticky stejně efektivní.

Česká republika se v posledních letech stala jedním z klíčových trhů společnosti Saab, proto patří i místní pobočka Saabu do skupiny nejvýznamnějších z mnoha poboček na šesti kontinentech, kde má Saab své zastoupení. Saab začínal   v Česku v roce 2007 s pouhými čtyřmi zaměstnanci, po třech letech tento počet více než ztrojnásobil a nyní po akvizici E-COMU má český Saab již více než 120 zaměstnanců. Virtuální simulátory z E-COMu se ve společnosti Saab staly součástí divize Training and Simulation, kde budou odborníci ze Slavkova tvořit cca šestinu zaměstnanců.

Zároveň Saab zvažuje i další akvizice na českém trhu. V ČR rovněž vzniká regionální centrála, která bude řídit obchodní aktivity společnosti i v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Bulharsku a Rumunsku. Snahou Saabu je nevyvážet pouze know-how z Česka do zahraničí, ale zároveň i ve významné míře dovážet své mezinárodní know-how do ČR. I proto by se společnost chtěla podílet například na modernizaci armádního tréninkového centra ve Vyškově. Saab plánuje jako švédská firma také zprostředkovávat kontakty Vysokého učení technického se švédskými univerzitami.

Komentáře