Nástup podzimu znamenal pro české konstruktéry současně i příchod nové verze CAD systému SolidWorks, který byl nejprve prezentován vybrané skupině českých novinářů.

Vedle představení přidaných nebo vylepšených funkcí samotného softwaru byla zveřejněna také řada čísel a ukazatelů, popisujících, jak se daří SolidWorksu jako firmě. Právě touto veskrze pozitivní informací zahájíme na CAXMIXu náš „Týden se SolidWorksem“.

Firma, jejíž plný obchodní název v současnosti zní Dassault Systèmes SolidWorks Corporation (dále jen DS SolidWorks), byla založena v roce 1993 v americkém Concordu. Onen předlouhý název ozřejmuje jejího vlastníka – francouzskou korporaci Dassault Systèmes, která SolidWorks odkoupila v roce 1997 a zařadila jej do svého portfolia vedle systému Catia a dalších.

Jakožto značka strojírenského 3D CADu je SolidWorksu vlastních hned několik prvenství, mimo jiné například to, že šlo vůbec o první 3D CAD systém pro platformu Windows – tenkrát konkrétně Windows 95. S mírným náskokem před konkurenčními produkty tak SolidWorks od té doby usiloval o post nejprodávanějšího strojírenského 3D CADu, což se mu nakonec podařilo. V dlouhodobém horizontu o tuto příčku soupeří především s programem Autodesk Inventor a přestože vzhledem k nedostatku informací pro srovnání není zcela jisté, kdo je právě nyní oním lídrem, v případě SolidWorksu bylo u konce druhého letošního kvartálu oznámeno 1 343 000 instalovaných licencí, z toho 415 tisíc licencí komerčních a 928 tisíc výukových.

Navzdory ekonomické recesi není propad tržeb
DS SolidWorks nijak markantní
(zdroj: DS SolidWorks)

Systém SolidWorks v tuto chvíli využívá zhruba 134 tisíc firem po celém světě, o které se stará 23 lokálních kanceláří a na ně navázaní autorizovaní prodejci, kterých je nyní více než pět stovek v devětašedesáti zemích. Nejsilnější prodeje vykazuje region EMEA (42 %), kam spadá i Česká republika. Americké země se na tržbách podílejí 37 % a region Asie + Pacifik 21 %.

Tržby SolidWorksu až do roku 2008 výrazným tempem stoupaly. Zvrat přinesla ekonomická recese, nicméně hospodářský výsledek 366,5 milionu dolarů za rok 2009 je stále vyšší, než tržba v roce 2007. Meziroční srovnání letošního druhého kvartálu s loňskem přitom poukazuje na dvacetiprocentní růst, hovoříme-li o počtu prodaných licencí.

O uživatele SolidWorksu se stará 503 autorizovaných prodejců
pod patronátem 23 poboček v 69 zemích

Ekonomickou krizi se firmě podařilo přečkat, aniž by byla nucena propouštět své zaměstnance. Naopak, v DS SolidWorks umocnili investice do výzkumu a vývoje. Objem nově kupovaných licencí se vrátil do zajetých kolejí před nástupem recese, roste též počet uživatelů, kteří se vracejí k placení roční technické podpory.

Zajímavý je nárůst významu „ne-CADových“ produktů, které si z koláče tržeb DS SolidWors ukrajují čím dál širší díl. Řeč je o aplikacích pro zpracování simulací, správu dat, tvorbu technické dokumentace a vyhodnocení ekologických dopadů produkce. Zatímco v roce 2007 tyto programy generovaly zhruba desetinu tržeb, nyní je to již více než 20 % příjmů DS SolidWorks.

(Zdroj: DS SolidWorks)


Komentáře