Na konferenci SolidWorks World jsem už pátým rokem, takže si mohu dovolit trochu bilancovat a zároveň příspěvek věnovat tématu, o kterém tento ročník vůbec nebyl. Je to totiž to nejzajímavější, co zde letos zaznělo, i když mimo hlavní program.

Tato událost nikdy nebyla využívána pro vypuštění nové verze CAD systému, ten bývá tradičně vydáván na podzim. Přesto se vždy podařilo dát dohromady spoustu zajímavých novinek, někdy i docela převratných, které zde z kraje roku účastníkům pokaždé více či méně vyrazily dech. Letos však nikoliv.

Narážel jsem na to už v předchozím příspěvku, hodnotícím teprve první den koference. Po skončení toho třetího lze říci, že letos jsme se žádných velkých ohlášení nedočkali. SolidWorks World 2012 nenabídl nic, co by obzory jeho návštěvníků a uživatelů SolidWorksu rozšířilo víc, než běžná tisková zpráva, jakých za rok vycházejí tucty.

Ticho po pěšině…

Ač jsme se mohli těšit na pokrok ve vývoji SolidWorks Live Buildings, na nové moduly, jako byl například vloni představený Costing, anebo snad na genezi cloudové verze CAD systému, ohlášeno nebylo nic takového. Veškerý rozruch tak musela obstarat pouze tradiční desítka „top“ funkcí, jichž se dočkáme v SolidWorksu 2013, z nichž tou nejzajímavější je zpětná kompatibilita s verzí 2012 (více v samostatném článku). Vzhledem k tomu, že je tím myšlena možnost načítat modely verze 2013 ve verzi starší, je to svým způsobem opravdu převrat, byť zde jistě zůstanou nějaká omezení.

Zdá se vám to málo? Potom zbystřete, protože váš dojem je naprosto mylný. V SolidWorksu probíhá vývoj tak usilovný a převratný, jako snad ještě nikdy předtím. Jeho programátoři už víc než dva roky dřou na tom, aby přivedli na svět zcela novou generaci „CAD systému pro 21. století“. Aplikační platformu, která bude tak skvělá, že jí dáte navzdory novosti přednost před CADem, na nějž jste celé roky zvyklí.

Vinou velkého úsilí, jež vývojové týmy věnují této nové platformě, pak nutně zaostává rozvoj toho SolidWorksu, který zde máme nyní. Nezní to příliš politicky korektně, ale zřejmě je to tak. Ne že by se z něj stal upozaděný otloukánek — „starý dobrý“ SolidWorks je nadále udržován a rozvíjen v mnoha ohledech, leč už viditelně pouze po stránce výkonnosti a spolehlivosti. Na jakkoliv radikální posun vpřed si budeme muset počkat až u jeho nástupce.

Dvě souběžné produktové linie

Nebylo to na pořadu dne, ovšem všeteční novináři, natěšení a posléze zklamaní ohlášením cloudového SolidWorksu V6 před dvěma lety, se tentokrát nedali a z čelných představitelů firmy vydolovali alespoň skromné množství informací, jež naznačují, co se bude dít.

Mnohé napoví i rozhovor, který mi poskytl Bertrand Sicot, šéf DS SolidWorks. Přečíst si jej budete moci v březnovém vydání časopisu CAXMIX.

O rozvíjeném SolidWorksu V6 na konferenci SolidWorks World 2012 nikdo oficiálně neinformoval. Tento obrázek pochází z předloňského ročníku, kdy byla cloudová verze SolidWorksu prezentována vůbec poprvé a naposledy.

Jak jsem uvedl výše, SolidWorks V6 nebude pouze jeden software, ale rovnou celá platforma, tvořená hned několika aplikacemi pro vývoj výrobků. Tou klíčovou bude samozřejmě „SolidWorks“, jehož přesné označení zatím neznáme (zmiňován byl jen obecně jako „produkt“). Celé řešení je pravděpodobně stavěno jako cloudová služba, založená na tom, co bylo v hrubých obrysech předvedeno v roce 2010.

Mohl bych se zde holedbat svým trefným odhadem z předchozího příspěvku, kde jsem předpověděl vytěsnění kernelu Parasolid a jeho nahrazení grafickým jádrem z dílen Dassault Systèmes. Ve středu 15. února Fielder Hiss na přímý dotaz poprvé přiznal, že se to opravdu stane. Ovšem pouze v případě SolidWorksu V6, tedy na nové platformě. Stávající systém SolidWorks bude nadále a zřejmě až do svých posledních dnů, poháněn jádrem Parasolid.

To vychloubání ovšem předem vzdávám, protože jsem si plně vědom, že drtivou většinu běžných uživatelů vůbec nezajímá, jaký motor pohání jejich CAD systém. Klíčové je pro ně především to, jakou jim poskytuje funkčnost, jak je rychlý a také stabilní.

K přechodu vás nikdo nutit nebude

Pokud se k takovým uživatelům řadíte, buďte si jisti, že vás dodavatel vašeho softwaru nenechá na holičkách. I kdyby se ten SolidWorks, se kterým se nyní potýkáte ve své práci, sám o sobě nedočkal už žádné revoluční změny, slibuje jeho výrobce, že bude dále zlepšovat jeho stabilitu a výkonnost.

Souběžně s ním pak uvede a bude rozvíjet zcela novou platformu SolidWorks V6. Usiluje přitom, aby tento nový „SolidWorks“ byl tak neuvěřitelně skvělý a lákavý, že na ten starý rádi zapomenete a vrhnete se do cloudu bez ohledu na předsudky, jež nyní s touto technologií můžete mít.

Dočkat bychom se mohli už v příštím roce.

Komentáře