Šeptalo se o tom už delší dobu a letos jsme se dočkali. V poslední den konání konference oznámili zástupci SolidWorksu své plné rozhodnutí vstoupit na trh s aplikacemi pro stavebnictví.

Narozdíl od strojírenství, které je dosud jedinou doménou firmy SolidWorks, je oblast stavebnictví stále v hluboké recesi. Navzdory tomu se v SolidWorksu rozhodli rozšířit svoji nabídku právě do této oblasti. O důvodech můžeme pouze hádat, ale vytušit lze minimálně tři:

  • Velké množství produktů navrhovaných ve strojírenských 3D CADech je integrována jako součást budov (od halových jeřábů přes vzduchotechnická zařízení po pojistkové skříně nebo elektrické vypínače). Stavební software od DS SolidWorks zajistí perfektní kompatibilitu při využití návrhů ze SolidWorksu v digitálních projektech budov.
  • V cílové skupině SolidWorksu, tedy v menších a středně velkých firmách, už není moc kam dál růst. Rozšíření vlivu na podobně specifické publikum v segmentu stavebnictví se tak jeví logicky.
  • SolidWorks opět o něco posílí svou pozici vůči Autodesku, svému nejsilnějšímu soupeři, který nabízí řešení pro strojaře i stavaře a zejména v posledních letech vynakládá úsilí na jejich provázání (Revit/Inventor/NavisWorks), čímž získává konkurenční výhodu.

Fielder Hiss z pozice viceprezidenta v SolidWorksu spravuje produktové portfolio. Schéma velkoměsta v jeho zádech naznačuje odhodlání vstoupit razantně na trh s aplikacemi pro stavebnictví. A modrá je, jak známo, barvou (očekávaného) úspěchu.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Aplikace, která byla stručně předvedena živou demonstrací na konferenci SolidWorks World 2011, nese název Live Buildings a vychází z technologie V6, která spojuje novou softwarovou řadu firmy Dassault Systemes. Produkt bude nabízen v distribučních kanálech SolidWorksu a zřejmě ponese i jeho značku.

V jednoduchosti je krása – software Live Buildings těží z intuitivního prostředí platformy V6.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Prezentace, jíž jsme byli svědky, obnášela načtení již hotového modelu větší budovy do zmíněného programu a několik úprav (vložení schodiště, konstrukce vnitřních příček a umístění dveří). Práce v aplikaci je velmi intuitivní a vychází z ovládacích prvků představených poprvé v systému Catia V6. Podoba, v jaké byl software odhalen, nasvědčuje, že prozatím bude vhodný spíše ke koncepčnímu designu. Jednou z jeho vlastností je mimochodem rychlá analýza zastínění.

Live Buildings umožní používat 2D výkresy z programu DraftSight, například uvedený návrh půdorysu jako referenci k vytvoření prostorového modelu budovy.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

V kontextu s Live Buildings lze lépe pochopit též uvedení 2D CADu DraftSight, jejž Dassault Systemes představila již v loňském roce. Distribuční model DraftSightu, který je dodáván zcela zdarma, přičemž po stránce funkčnosti a výbavy útočí na AutoCAD LT, napovídá, že se DS SolidWorks snaží oslovovat stávající uživatele 2D CADů, aby jim do budoucna nabídl své pokročilé 3D programy ve strojírenství i stavebnictví.

Autoři programu vsadili na snadno ovladatelné nástroje pro rychlou tvorbu a modifikace geometrie.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX) 

Otázka jednoho z novinářů na tiskové konferenci, zda bude Live Buildings schopen spolupracovat s konkurenčními programy MicroStation a Revit, byla zodpovězena jen z poloviny. Zaznělo, že většina uživatelů v segmentu stavebnictví dosud pracuje převážně se 2D aplikacemi, přičemž jádro programu Live Buildings toho dokáže mnohem víc, než mohlo být momentálně ukázáno na přednášce.

Komentáře