Jakkoliv morbidně zní titulek tohoto příspěvku, téma amputací, protéz a vůbec nápravy poškozených končetin – horních stejně jako dolních – se prolíná celým třináctým ročníkem zdejší konference.

V souvislosti se SolidWorksem si možná vybavíte robotickou ruku – její vizualizaci firma využívá zhruba dva roky a objevuje se opakovaně i v českých inzerátech, například v těch od společnosti SolidVision (stejně tak se vyskytuje na učebnici SolidWorksu, která v Česku vyšla v nakladatelství Computer Press).

Letos ruka posloužila jako rekvizita v patetickém videoklipu o nadaném studentovi, který s pomocí SolidWorksu neustále zlepšuje svět kolem sebe, pomáhá invalidním spoluobčanům a v pokročilejším věku vyvine právě tuto hydraulickou protézu. Krátký film končí scénou, kdy otec – konstruktér – podává ruku hasiči, jenž právě z hořící školy pomohl jeho malé dceři, přičemž je náhle zaskočen tím, když v dlani sevře mechatronickou pomůcku, jejímž je autorem.

Robotická ruka na veletržní exhibici doprovázející SolidWorks World 2011.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Skutečnými autory tohoto marketingového produktu, za nějž by se nemusel stydět ani Terminator T-800, ztvárněný kdysi Arnoldem Schwarzeneggerem, jsou zaměstnanci SolidWorksu Jay Patterson, Mark Gibson a Mark Biasotti.

Projekt byl zahájen v březnu roku 2010 a vedle softwaru SolidWorks při něm bylo hojně uplatňováno 3D tisku, konkrétně na tiskárnách Invision HR 3D a Solido SD300 Pro. Fyzické prototypy, jež byly po odzkoušení zpětně digitalizovány a přenášeny opět do SolidWorksu a zde optimalizovány, byly ve větším počtu nutné zejména pro odladění ovladače ruky. Díky němu a poctivému nastudování lidské anatomie se robotická ruka chová velice věrně.

Fyzické prototypy dílů robotické ruky vytvořené na 3D tiskárně Solido.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Rony Abovitz, zakladatel firmy MAKO Surgical, kterého si jako jednoho z referenčních zákazníků přizval na pódium Jon Hirschtick, využívá SolidWorks při návrzích robotických zařízení pro medicínské účely v praxi. Vyrábí přístroje, které nacházejí uplatnění u nejnáročnějších ortopedických operací – do dnešního dne jich bylo takto zvládnuto vice než šest tisíc.

Rekonstrukce kolenního kloubu – typická zakázka pro MAKO Surgical.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Aby demonstroval své úspěchy, přivedl si i Abovitz na ukázku jednoho ze zákazníků (zde stojí za zdůraznění, že šlo o pacienta, ovšem použito bylo skutečně slovo zákazník – medicína je na západě zkrátka a dobře byznys jako každý jiný).

Podsaditý Sam Brooks vyběhl po schodišti na jeviště s gracií mladého sportovce, podle stylu chůze byste mu nehádali, že je již v letech a že absolvoval náhrady chrupavek v kolenních kloubech. Dostatek financí na účtu zdravotního pojištění a možnost využít nejpokrokovějších technologií pro Brookse znamenaly, že již dvě hodiny po zákroku mohl samostatně chodit a o tři dny později hrát golf, který si před operací musel dlouho upírat pro dlouhodobou nemobilitu.

Tři spokojení: Jon Hirschtick (vlevo) založil firmu SolidWorks, která vyvinula stejnojmenný software, v němž Rony Abovitz (vpravo) vyvíjí své stroje, díky nimž nyní Sam Brooks (uprostřed) chodí jako za mlada.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Casey Piretti, další host na programu druhého dne konference SolidWorks World, se soustředí na vyloženě adrenalinové aktivity. Je totiž kaskadérem, a to i navzdory faktu, že mu chybí pravá noha od kolene dolů. Anebo možná právě proto, jak naznačil na následné tiskové konferenci – hollywoodští filmaři si při výběru kaskadérů dávají záležet a pro daný úkol vybírají vždy toho, kdo jejich požadavkům odpovídá nejlépe.

Kaskadér Casey Piretti (vlevo) přišel v devatenácti letech o pravou nohu. Nyní spolupracuje na vývoji specializovaných protéz.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Casey díky tomu získává role ve filmech, kde má jeho postava přijít o nohu. Děje se tak různými – vesměs drastickými způsoby – například při explozích ve válečných spektáklech, kdy je kaskadér vymrštěn do vzduchu explozí a přitom se v jediném záběru jeho končetina odděluje od těla, doprovázena sprškou umělé krve, tkání a cáry kalhot.

Piretti představuje protetickou náhradu, která z něj pod vodou po připnutí k pahýlu nohy činí doslova neřízenou střelu. „Díky svému hendikepu takto získávám nadlidské schopnosti,“ dodává.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

K odtržení protézy od hercova kolene je používán jednoduchý mechanismus, který navrhl Pirettiho kolega Bill Spracher (samozřejmě v SolidWorksu). Oba dva se vývoji specializovaných protéz věnují už delší dobu a s plody jejich práce se budou moci televizní diváci již brzy setkat v dokumentárním seriálu Bionic Builders na stanici Discovery Channel.

Běžní účastníci konference jinak problémy s končetinami řešit nemusí. Tím největším, který zatěžuje pouze nohy, jsou obvykle přesuny mezi konferenčními místnostmi v rozlehlém kongresovém centru. Na druhou stranu mnozí alespoň tento pohyb vítají jako kompenzaci k vydatným snídaním, obědům a večerním rautům, jež pro návštěvníky SolidWorks Worldu přichystali jeho pořadatelé.