Strojírenství je podle všeho hájemstvím mužů. Svědčí o tom osazenstvo lavic na průmyslových školách stejně jako zastoupení nejrůznějších výrobců, dodavatelů i návštěvníků na strojírenských veletrzích. V CAD branži tomu (bohužel?) není jinak.

Zatímco na českém MSV v Brně toto maskulinní společenství odlehčuje alespoň přítomnost relativně velkého množství hostesek, zde v USA na půvaby takových asistentek rezignují. Pokud ve výstavním pavilonu, který doprovází konferenci SolidWorks World, narazíte na ženu, je to až na pár světlých výjimek povětšinou servírka obsluhující některý z mnoha rautových stolů.

Elizabeth Marley z univerzitního týmu mladých konstruktérů Texas Aggie Pullers je jednou z hrstky žen mezi vystavovateli na konferenci SolidWorks World.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Drtivá převaha mužů ostatně neunikla pozornosti loňského hvězdného řečníka, režiséra Jamese Camerona, který v mnohatisícovém auditoriu marně hledal osoby něžného pohlaví a neodpustil si na toto téma komentář během svojí přednášky.

Vyřešení otázek, proč ženy tato branže neláká, když už celá desetiletí neobnáší jen fyzicky náročné činnosti, ba naopak, jde vesměs o velmi kreativní úkoly, zpracovávané na počítačích, přenechme sociologům a odborníkům na genderovou problematiku.

Důvodem, proč v mezičase, než přineseme informace o úspěšných zákaznících SolidWorksu a novinkách chystaných pro novou verzi, píšu příspěvek na téma ženství, je postřeh, že se možná časy mění.

Žena proti muži. Ředitelka vzdělávacích aktivit firmy SolidWorks ve videoklipu, který uvádí zahájení každého dne konference.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Michelle Pillers (na snímcích v pozadí), která se v USA zasloužila o vybudování uživatelské komunity pro podporu SolidWorksu, vloni zemřela na rakovinu. Společnost SolidWorks po ní nyní pojmenovala ocenění, které bude výročně udělováno vedoucím nejúspěšnějších uživatelských týmů.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Nepočítám-li marketingové pracovnice, ani v řadách manažerů firmy SolidWorks mnoho žen nenajdeme. Světlou výjimkou je Marie Planchard, která má pod značkou SolidWorks na starosti koordinaci vzdělávacích aktivit. Bylo by asi politicky nekorektní napsat, že možná právě proto, že je ženou, stala se letos jednou ze dvou tváří samotné úvodní znělky konference, v níž v kovbojském přestrojení soupeří proti muži v konstruování paintballové zbraně. Nebo že by výrobce SolidWorksu chtěl nenápadně naznačit, že „tahle země není jen pro mužský“?

Jen tak dál, chce se dodat. Vždyť i ten James Cameron vyvolal v hledišti davové pobavení poznámkou, proč výrobky určené primárně pro ženy navrhují pořád převážně muži.

Účastnice SolidWorks Worldu se sluní v zimním texaském slunci
během odpolední přednáškové sekce.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Dočkáme se časem více žen ve strojírenství? Vždyť taková ženská firma, produkující výrobky čistě pro ženy, je už ze své podstaty odsouzena předem k úspěchu. Cílová skupina zákazníků je jasná – zahrnuje dobrou polovinu lidstva.

Komentáře