Jedno z největších setkání uživatelů strojírenského CAD softwaru je v plném proudu a naše redakce je při tom! Co přinesl hlavní program prvního dne konference?

Prostornou chodbu konferenčního centra Henryho B. Gonzalese v texaském San Antoniu prosvětlují paprsky časně odpoledního slunce. Jeff Ray, muž, který firmu SolidWorks úspěšně vedl v posledních třech letech, se zcela neformálně baví s uživatelem CAD softwaru, který jej oslovil, aby mu poblahopřál k povýšení do nové pozice.

Třináctý ročník konference SolidWorks World teprve začal a už zkraje vykazuje některé zvláštnosti. Ve vzduchu je cítit jisté napětí, snad pramenící z očekávání, jež by měly naplnit nejbližší hodiny a dny, snad ze zjevných a přitom nenápadných změn, které se prolínají tradičním formátem megalomanského uživatelského setkání, jež samo o sobě už ničím nepřekvapí.

Tisíce uživatelů SolidWorksu se hrnou vstříc právě otevřeným bránám konference.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Na nedostatek zájmu si pořadatelé stěžovat nemůžou. Po chodbách proudí davy lidí – uživatelé, prodejci a školitelé softwaru, zaměstnanci SolidWorksu a Dassault Systemes… všichni jsou tu proto, aby zdokonalili své znalosti konstrukčních aplikací, utužili a rozvinuli vztahy napříč světem a v neposlední řadě poznali chystané novinky v systému SolidWorks z první ruky.

Ačkoliv údaje o letošní návštěvnosti nebyly zveřejněny, konferenční sál, v němž se odehrává hlavní program, je na první pohled opět o něco větší než v dřívějších ročnících a počet obsazených sedadel se může blížit k pěti tisícům. Při návštěvě jakékoliv společné události (například oběda) člověka zvyklého umírněných středoevropských poměrů napadají nejrůznější otázky. Kolik tun lososa a hektolitrů kávy musí padnout na nasycení pětitisícihlavého davu, který v jednu chvíli zaplňuje místnost o velikosti hangáru pro montáž dopravních letadel, o jehož velikosti svědčí i to, že ještě včera se v tomto prostoru pořádal celý svatební veletrh?

Jeff Ray tu sice už není tak úplně šéfem, úvodního slova se přesto ujímá právě on, aby vzápětí uvedl svého francouzského nástupce.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Ale zpátky k hlavnímu dění. Pondělní ráno patří úvodní přednášce, kterou obvykle zahajuje CEO společnosti. Tentokrát je to však trochu jinak, i když nikoho nepřekvapí, když na pódium vyběhne Jeff Ray se zářícím úsměvem, aby vzápětí, vstříc obřímu auditoriu, zvolal své obligátní „wow!“.

Již dříve jsme informovali, že se Jeff dočkal povýšení. Po konzultaci v Paříži, kam si svého podřízeného pozval CEO firmy Dassault Systemes Bernard Charles, byla pro Raye vytvořena zcela nová pozice. Jako výkonný viceprezident pro geografické operace se oblast jeho působnosti rozšiřuje na celé spektrum zákazníků Dassaultu.

Dílem náhody má tato čerstvá událost příchuť paradoxní symboliky. SolidWorks World 2011 se shodou okolností koná v rodném městě Jeffa Raye, přičemž on sám přechází do vedení Dassault Systemes, které sídlí ve francouzském Vélizy. Bernard Charles v této souvislosti vtipkuje, že kvůli tomu bude muset výkonný výbor firmy začít vést jednání v angličtině namísto dosavadní francouzštiny.

Bertrand Sicot, který za chvíli vstoupí na pódium, v SolidWorksu pracuje od roku 1997 a byl v pořadí druhým evropským zaměstnancem této firmy.
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Zatímco Jeff Ray získává nové kompetence a bude řídit koordinaci dvanácti týmů Dassault Systemes operujících po celém světě, jeho nástupce Bertrand Sicot se naopak stěhuje z Francie do USA, aby zde pokračoval v nastolené „evoluci“ SolidWorksu směrem k novým platformám. Jedním ze směrů, kterým se hodlá SolidWorks ubírat, je také rozšíření pokrytí na další obory mimo strojírenství, jež je dosud jeho doménou.

Ačkoliv na fotografii míří jiným směrem, bude Bertrand Sicot (vlevo) pokračovat v trendech, které v SolidWorksu nastolil jeho předchůdce Jeff Ray (vpravo).
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Jednou z velkých otázek, která již rok mnoha zasvěceným nedá spát, je záměr SolidWorksu rozvíjet další verze svého CADu jako online aplikace. Rozhodnutí zpřístupnit SolidWorks na webu a na mobilních zařízeních, bylo zveřejněno právě na loňském ročníku konference a nejrůznější spekulace o budoucnosti SolidWorksu od té doby zaměstnávají snad všechny analytiky trhu se softwarem pro podporu navrhování.

Snad i proto působil Bertrand Sicot tak odhodlaně a naléhavě, když nyní na pódiu opakovaně zdůraznil, že ačkoliv připravují verzi SolidWorksu, která bude fungovat na webu, bude jeho firma „VŽDY nabízet lokálně instalovatelný desktopový CAD systém, software pro správu dat a ověřování návrhů“. Přechod na online verzi bude volitelný a nastane tehdy, kdy se k tomuto kroku rozhodnou sami uživatelé. Současné aktivity směrem k webu SolidWorks dle Sicota provádí proto, aby byla firma připravena na budoucnost, kdy budou takové aplikace ze strany zákazníků vyžadovány.

Tým, který má v SolidWorksu na starosti vývoj novinek, tvoří silná sestava více než šedesáti odborníků a programátorů (na fotografii v černých košilích).
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Jako nový CEO ve své části proslovu Bertrand Sicot zmínil také úspěchy SolidWorksu v posledním období. Připomněl, jak úspěšně prošla jeho firma obdobím hospodářské recese, během které nejen že nemusela propouštět zaměstnance, ale naopak umocnila výdaje do výzkumu a vývoje.

Jedním z plodů tohoto úsilí je i 2D CAD DraftSight, který je na dobré cestě stát se jedním z nejpopulárnějších programů svého druhu na světě. Díky tomu, že je v rámci licenčních podmínek k dispozici zcela zdarma, byl během jeho zatím krátké existence z webu Dassault Systemes stažen už více než tří set tisíckrát, přičemž bylo zaznamenáno více než šedesát tisíc aktivací. To už je velice slušná uživatelská základna a slovy Bertranda Sicota z DraftSightu činí „nejúspěšnější 2D CAD v historii“ (pravděpodobně chápáno z hlediska rychlosti, s jakou si tento program získává popularitu a nové uživatele).

Na fotografii, která zdobí jednu z předních stran bloku pro účastníky konference, stojí Jeff Ray před dvěma logy Dassault Systemes. Náhoda, nebo promyšlený marketing?
(Foto: Jan Homola, CAXMIX)

Všudypřítomná loga Dassault Systemes a zřetelný francouzský přízvuk nového CEO vyvolávají dojem „frankizace“ SolidWorksu. Součástí francouzské korporace je tento americký výrobce 3D CADu již od roku 1997, ale teprve letos jako by docházelo k přiznání toho, kdo v této hře tahá za nitky. Není to nakonec vůbec žádné negativum – jeden z celosvětově nejúspěšnějších strojírenských CADů mají v rukou lidé stojící za špičkovým systémem CATIA, vizionáři a autoři nástrojů, jež podporují inovace v nejnáročnějších oblastech průmyslu. Už nyní se proto můžeme těšit na novinky, které nám Dassault Systémes (tedy, SolidWorks) přichystá ve verzi 2012.

SolidWorks World 2011 je teprve v polovině prvního ze tří dnů nabitého programu. Zůstaňte naladěni na vlnách CAXMIXu, již nyní se můžete těšit na další zápisky z druhé strany Atlantiku.

Komentáře