Společnost Dassault Systèmes reagovala na ohlasy svých zákazníků a uživatelů aplikace SolidWorks. Její v pořadí již 21. verze, vydaná 10. září, přichází s mnoha inovacemi. Nejvýraznějším artiklem je však zvýšený výkon ve výpočtech simulací a následná optimalizace konstrukčního návrhu, která se projeví v úspoře času při návrhu modelu.

Pracoviště konstruktéra vybavené systémem SolidWorks s patřičnými moduly ve verzi 2013 pokryje i analýzy při navrhování plastových dílů. Foto: DS SolidWorks

Počet uživatelů aplikace SolidWorks se za uplynulých deset let zvýšil šestkrát a stále narůstá. Tento potenciál vede společnost k investicím do vývoje a výzkumu, který reaguje na ohlasy uživatelů. V loňském roce byly proto zveřejněny dva nové moduly Plastics a Electrical. Dále byla představena aplikace eDrawings v úpravě pro dotykové tablety značky Apple. Z tohoto důvodu byla podstatná část novinek zaměřena na tyto moduly. Inovace v podobě modulů Plastics a Electrical výrazně ovlivnily flexibilitu SolidWorksu jako celku.

Zvýšený výkon se projeví v úspoře času

Počet aktivací betaverze systému SolidWorks 2013 přesáhla čtyři tisíce, což je nezanedbatelné číslo. Statistika dokazuje zpětnou vazbu a odezvu na sledování novinek i trendů v nové verzi. Aktualizace a přechod na verzi SolidWorks 2013 je zárukou bezproblémové synchronizace a komunikace zákazníka s dodavatelem.

Významnou novinkou je mezioperační mobilita mezi verzemi SolidWorks 2012 SP5 a SolidWorks 2013. Tato inovace umožňuje otevírat dokumenty nové verze ve verzi SolidWorks 2012 se servisním balíčkem SP 5.

DS SolidWorks již dávno není pouze dodavatelem CAD systému. Softwarové portfolio pod touto značkou se do dneška rozšířilo do mnoha dalších oblastí počítačové podpory konstruování. Foto: Marek Pagáč

Jestliže se vám jako uživatelům SolidWorksu stávalo, že jste nemohli najít parametry pro nastavení systému, oceníte pole pro vyhledávání textu, které je umístěné v pravé horní části panelu Možnosti systému. Tato novinka umožní vyhledávat nastavení v panelu Možnosti systému a Vlastnosti dokumentu.

Dále se vývojový tým zaměřil na příkaz pro vytvoření lineárního pole. V nové verzi bude možné kopírovat prvek lineárního pole s různými odstupy instancí, u kterých bude možné měnit i rozměrové kóty kopírovaného prvku.

Ve výkresové dokumentaci prošel rozvojem příkaz pro tvorbu řezu. Mimo standardní řez pomocí přímky lze nyní vytvořit řez čárou, skládající se z více přímek.

Za nejvýznamnější pokrok lze považovat zvýšený výkon při výpočtech simulací a návrhu designové studie. Výpočet simulací při konstrukci modelu zabírá v mnoha případech velký objem času. Z tohoto důvodu přichází SolidWorks 2013 se zvýšeným výkonem právě v této oblasti.

SolidWorks pro studenty

Společnost Dassault Systèmes pamatuje i na výukovou edici SolidWorks Education Edition, která je určena studentům po celém světě bezplatně. V současné chvíli používá SolidWorks přes milión studentů. Školní zařízení využívají aplikaci SolidWorks s ročním zpožděním, proto všechna zmiňovaná vylepšení vyjdou pro verzi SolidWorks Education Edition až příští rok. V současné chvíli však ještě není jasné, zda budou pro tyto účely zpřístupněny také moduly Plastics a Electrical.

Komentáře