Řešení SolidWorks je mezi čtenáři našeho magazínu velmi oblíbené – svědčí o tom vysoká čtenost příspěvků věnovaných tomuto systému na našem webu, i odezva ze strany odběratelů časopisu CAXMIX.

Když jsme vloni při příležitosti uvedení SolidWorksu 2011 připravili týdenní seriál popisující novinky v tehdy aktuální verzi, držely se tyto články v žebříčku nejčtenějších příspěvků po několik měsíců v řadě. Byla by holá škoda této situace nevyužít i letos, když hlad po informacích o SolidWorksu je zde tak zřejmý a naše redakční databáze opět skrývá spoustu zdrojů, jež rozhodně stojí za zveřejnění… začněme tím, jak si SolidWorks stojí na světovém trhu. V následujících článcích se potom zaměříme na jeho novou funkčnost.

Uwe Burk a Andreas Spieler, evropští manažeři DS SolidWorks.

Regionální manažer DS SolidWorks pro střední Evropu Uwe Burk svoji každodenní práci přirovnává ke zdolávání horských vrcholů: „Když zdoláte jednu horu, uvidíte z ní vrchol ještě vyšší a hned se vám zachce dostat se i na něj,“ řekl a vzápětí odhalil mapu střední Evropy, pokrytou ohromným množstvím rudých teček. To, co působí dojmem dravé invaze červených krvinek ze západu na východ, je ve skutečnosti rozmístění instalací SolidWorksu po zdejších zemích.

Mapa instalací SolidWorksu ve střední Evropě.

V obchodních strukturách DS SolidWorks boduje Evropa v celosvětovém měřítku – na příjmech celé společnosti se tento region podílí z 42 %, následován Severní a Jižní Amerikou (37 %) a oblastí Asie a Pacifiku (21 %).

Specificky ve střední Evropě se v posledním roce nejvíce dařilo systému 3Dvia, který vedle DS SolidWorks nabízí i mateřská Dassault Systèmes a její reselleři. Počet prodaných licencí tohoto softwaru meziročně vzrostl o úctyhodných 115 %. Velmi dobře se prodává také systém pro správu dat SolidWorks Enterprise PDM (+ 75 %). Neutuchající zájem o zpracování simulací na pracovištích konstruktérů potvrzuje 23% nárůst licencí SolidWorks Simulation a pozitivně se nadále ujímá i samotný CAD SolidWorks, který si za poslední rok polepšil o 15 %.

Vývoj rozsahu instalované báze SolidWorksu od roku 1996 po první pololetí 2011.

Pryč jsou časy, kdy se ještě DS SolidWorks špičkovala s Autodeskem v množství prodaných licencí SolidWorksu a Autodesk Inventoru. Zatímco o tom, jak si stojí druhý jmenovaný, se můžeme už delší dobu pouze dohadovat, protože Autodesk přestal s nástupem ekonomické krize tato data zveřejňovat, systém SolidWorks pokračuje ve velmi úspěšném tažení a podle fundovaných odhadů letos přesáhne 1,6 milionu prodaných licencí. Přestože toto číslo obnáší i licence tzv. výukové a v počtech licencí komerčních se dostáváme řádově níže, bude jejich množství pouze ve střední Evropě letos přesahovat šedesát tisíc.

Pro zajímavost – v České republice je k datu vydání tohoto článku používáno 3 363 komerčních a 7 989 výukových licencí. To je výrazně více, než ve větším Polsku i Rakousku, nemluvě o našich východních sousedech (například na Slovensku je nainstalováno 707 komerčních licencí SolidWorksu a v Maďarsku 567).

Příjmy DS SolidWorks v letech 2000 až 2011 (první pololetí).

Při pohledu na graf znázorňující příjmy DS SolidWorks vynikne, že zatímco v roce 2009 firmu – stejně jako většinu ostatních – stihla recese a její příjmy poklesly, byl to pokles pouze mírný a rok 2010 znamenal návrat k růstovému trendu a zároveň pokoření nového rekordu ve výši tržeb. Společnost si za loňský fiskál připsala 417,8 milionů dolarů, její mateřská Dassault Systèmes pak celkově úctyhodných 1,56 miliardy eur.

Tady to začalo: ve skromném bytě Jona Hirschticka v roce 1993.

Vzpomínka na to, že SolidWorks začínal jako pověstně „garážová“ drobná firma, se v této souvislosti jeví takřka neuvěřitelně. Přesto snad připomeňme, že firmu – pod názvem Winchester Design Systems – založil v roce 1993 Jon Hirschtick. Za celým úspěchem stojí jeho idea zpřístupnit 3D modelování všem konstruktérům jeho přenesením na běžné počítače s operačním systémem Windows. Proto Hirschtick opustil svého tehdejšího zaměstnavatele Computervision a ačkoliv následně pro Windows nabídli své CAD systémy i ostatní výrobci softwaru, byl SolidWorks tím prvním a zároveň dostatečně dobrým na to, aby se mu podařilo prosadit.

Že SolidWorks už dávno není jen CAD odhaluje graf znázorňující rostoucí význam ostatních softwarových nástrojů na podílu tržeb celé firmy.

V článku jsou použity části prezentací poskytnutých společností DS SolidWorks.

Fotografie Jan Homola © 2011

Komentáře