Při vývoji Solid Edge ST7 bylo hlavním úkolem programátorů zoptimalizovat uživatelské rozhraní tak, aby pracovní postupy v něm prováděné byly maximálně efektivní. Poprvé se také v souvislosti se Solid Edge doslýcháme o rozšiřujících aplikacích alias „Apps“.

Termín „App“, označující v angličtině aplikaci – ve smyslu jednodušších více či méně praktických aplikací zejména pro mobilní zařízení – byl v USA zvolen před čtyřmi lety slovem roku. Takovéto „Apps“ dnes potkáváme na každém kroku a nyní zasáhly už také do CAD systému Solid Edge, který ve verzi ST7 po několika letech není na prvním místě propagován přes synchronní technologii, nýbrž právě prostřednictvím rozšíření, které do něj mohou doplnit veskrze zajímavé funkce.

Solid Edge ST7 komunikuje se sociální sítí GrabCAD.
Solid Edge ST7 komunikuje se sociální sítí GrabCAD.

Jednou z těch nejviditelnějších aplikací v tomto duchu je renderovací modul KeyShot od společnosti Luxion, jenž se prosadil už v mnoha jiných 3D softwarech jako doplněk pro velmi rychlou tvorbu fotorealistických vizualizací, vykreslovaných prakticky v reálném čase.

Modul KeyShot pomůže při rychlé tvorbě vizualizací.
Modul KeyShot pomůže při rychlé tvorbě vizualizací.

Nabídka aplikací obsahuje také ty, jež známe z produktových balíků tzv. Velocity Series. Mezi simulačními aplikacemi tak vedle jiných najdeme Femap, výrobním aplikacím pro změnu vévodí CAM Express, v aplikacích pro správu dat nechybí Solid Edge SharePoint atd.

Úzká vazba na Microsoft

Microsoft SharePoint, jako platforma pro správu dat mezi uživateli Solid Edge, je mimochodem jedním z nejvíce akcentovaných zdokonalení verze ST7. Autoři systému zapracovali na novém pojetí správy dat, které je velmi vizuální a názorné, přičemž vychází z optimalizovaných pracovních postupů, které by měly usnadnit práci konstruktérů zejména na složitějších projektech. Úzká vazba na Microsoft je zjevná také v dalších inovacích. Ať už je to přímá podpora výstupu do aplikace 3D Builder, umožňující posílat ze Solid Edge data do 3D tiskárny, nebo zdokonalené ovládání Solid Edge na dotykových obrazovkách v operačním systému Windows 8.

Názornou správu dat pohání Microsoft SharePoint.
Názornou správu dat pohání Microsoft SharePoint.

Solid Edge ST7 se profiluje jako snadno ovladatelný 3D CAD, který se díky přehledným prvkům integrované nápovědy jednoduše naučí ovládat uživatelé zvyklí na jiné 3D aplikace. Jeho aktuální verze dotahuje k dokonalosti mnohé z vylepšení představených v dřívějších edicích, a proto tento systém určitě stojí za pozornost.

Napsal Jan Homola. Obrazový doprovod poskytla společnost Siemens PLM Software.

www.solidedge.cz

Komentáře