Mezi takzvanými „mainstream“ CAD systémy bývá Solid Edge obvykle zmiňován až jako ten třetí v řadě. Je to paradox, protože pokud jde o míru inovativnosti, zasloužil by si Solid Edge už mnohokrát první příčku.

Koncem června proběhl v USA třetí ročník uživatelské konference Solid Edge University. Pozvaným komentátorům neušlo, že to byla akce o poznání skromnější, než konkurenční setkání uživatelů, jako je třeba SolidWorks World. Zároveň se však ve svých reportážích pochvalně shodují na tom, že je Solid Edge prezentován jako nástroj, který poskytuje přesně to, co uživatelé potřebují a jeho modernizace nesměřuje k nežádaným excesům, jako je např. moderní vlna cloudových aplikací, zato se odvíjí směrem ke skutečně užitečným funkcím, jež podporují každodenní produktivitu.

Odhodlání ukousnout si z tržního podílu SolidWorksu potvrzuje i nový nástroj pro migraci sestav ze SolidWorks do Solid Edge. Zdroj: Siemens
Odhodlání ukousnout si z tržního podílu SolidWorksu potvrzuje i nový nástroj pro kvalitnější migraci sestav ze SolidWorks do Solid Edge. Zdroj: Siemens

Nový Solid Edge ST6 má obsahovat kolem třinácti set vylepšení. Jejich kompletní přehled zveřejněn nebyl a stejně by jej asi nikdo nedočetl do konce, každopádně ty klíčové novinky doopravdy zaujmou.

Předně jedno překvapení – teprve ST6 je první verzí Solid Edge, která nabídne vestavěný CAM systém. Jedná se o software CAMWorks, dostupný jako jeden z mnoha již delší dobu také pro SolidWorks. Jeho integrace do Solid Edge umožní ukládat všechna obráběcí data v původním CAD souboru a hladké přecházení mezi CAD a CAM rozhraním. Asociativní propojení dat pak zajistí rychlé aktualizace na obou stranách.

ST6 je první verzí Solid Edge s plně integrovaným CAM systémem. Uživatelům SolidWorksu může být CAMWorks důvěrně známý. Zdroj: CAMWorks
ST6 je první verzí Solid Edge s plně integrovaným CAM systémem. Uživatelům SolidWorksu může být CAMWorks důvěrně známý. Zdroj: CAMWorks

CAMWorks je parametrický software, používající funkční prvky (tzv. features), které dokáže na načtené geometrii automaticky rozlišovat. Pracovat umí nejen se soubory Solid Edge, ale též s dalšími formáty nejpoužívanějších CAD systémů, plus samozřejmě s těmi univerzálními.

Vedle prvního integrovaného CAM systému přináší Solid Edge ST6 řadu dalších novinek, například přesné plošné modelování, jež uplatní zejména produktoví designéři, nebo aplikaci Solid Edge SP se zajímavými vizualizačními funkcemi při správě dat (vychází z dřívějšího Insight XT).

Nové nástroje pro plošné modelování umožňují rychlou a přesnou úpravu složitých křivek. Zdroj: Siemens
Nové nástroje pro plošné modelování umožňují rychlou a přesnou úpravu složitých křivek. Zdroj: Siemens

Podrobnější článek o Solid Edge ST6 přineseme v magazínu Konstruktér 3/2013, který vychází v září.

Komentáře