Autodesk tak trochu potají uvedl do světa nový způsob licencování svých softwarových produktů. Vybrané aplikace si můžete pronajmout na měsíc, čtvrtletí, či rok.

Obchodní model označený jako tzv. Rental Plans, vzdáleně připomíná dlouhé roky uplatňované Subscription a přináší také některé z výhod, na něž jsou zvyklí zákazníci platící za software pravidelně.

Na rozdíl od Subscription je však Rental Plan vhodný zejména pro ty, kdo potřebují vykrýt určitou pracovní špičku, při níž by se jim nárazově hodilo využití více licencí, než mají aktuálně k dispozici. Stejně tak Rental Plan ocení uživatel, který chce ušetřit a ví, že potenciál softwaru nevyužije dlouhodobě.

Licence softwaru poskytnutá v rámci Rental Plan, je oproti Subscription přidělena na konkrétního uživatele podle jeho jedinečného identifikátoru Autodesk ID a lze ji využívat výhradně po dobu pronájmu. Zároveň však tomuto jmenovitému uživateli umožňuje nainstalovat po tuto dobu na více počítačů, které on sám používá.

Zájemce o měsíční, čtvrtletní nebo roční pronájem desktopového softwaru formou Rental Plan může volitelně využívat doplňkové cloudové služby od Autodesku, pro které potřebuje disponovat takzvanými kredity. Ty se dají koupit přímo u Autodesku nebo jeho obchodních zástupců.

Příjemnou zprávou pro české zájemce o tuto nabídku je to, že Rental Plans jsou dostupné i u nás (což jinak bohužel u nových produktů často nebývá pravidlem).

Ředitel Autodesku pro střední a východní Evropu David Palas nám sdělil následující: „Pronájem všech klíčových produktů Autodesku v oborových sadách aplikací, tzv. Suites, jakož i některých dalších produktů, je v zemích Evropské unie včetně České republiky a Slovenska možné objednat u autorizovaných partnerů Autodesku už dnes. Kompletní seznam produktů, které lze pronajímat, je uveden na stránkách www.autodesk.com/rental-plans. Licence je možno pronajmout si na kvartál nebo na rok. Po uplynutí tohoto období lze samozřejmě v pronájmu pokračovat, a to jednoduše – uzavřením nové smlouvy. Při potřebě vykrytí dočasně zvýšeného počtu uživatelů lze libovolně kombinovat nákup permanentních (trvalých) licencí a licencí v pronájmu. V České republice už byly první smlouvy o pronájmu realizovány.“