Největší prodejce SolidWorksu, brněnská společnost SolidVision, rozšířila začátkem května portfolio produktů a profesionální CAM řešení CAMWorks, které dosud nemělo v Česku zastoupení. Zeptali jsme se ředitele společnosti Hynka Horáka, jak hodlá firma expandovat s řešením CAMWorks na trh s CAM softwary.

[Konstruktér.cz] V polovině května uzavřela společnost SolidVision smlouvu o spolupráci a zahájila prodej řešení CAMWorks, za jehož vývojem stojí americká společnost Geometric Americas. Můžete CAMWorks představit?

[Hynek Horák, SolidVision] CAMWorks je plně integrované Gold certifikované CAM řešení pro SolidWorks. Integrovat jej lze i do řešení Solid Edge a jedná se o první produkt, který obdržel certifikaci Gold. Za ním pak následoval SolidCAM. Rozsahem funkcí CAMWorks připomíná právě zmíněný SolidCAM. Uživatelům poskytuje nástroje pro frézování do pěti souvisle řízených os a soustružení včetně poháněných nástrojů. Velký důraz funkcí je kladený na automatické rozpoznání prvků a automatizaci celého procesu tvorby operací. Kdo se přiklání k zaběhnutým standardům a osvědčeným šablonám dle vlastního nastavení, tak si CAMWorks osvojí. Společnost Geometric je mimo jiné autorem rozpoznávacího modulu FeatureWorks v SolidWorksu a proto ho využívá i v CAMWorksu.

Pro jaké výrobní aplikace byste CAMWorks doporučil?

Uvedu dvě důležitá doporučení vyplývající z mé odpovědi na první otázku. Za prvé ho ocení uživatelé SolidWorksu, kteří programují dráhy nástrojů ve známém uživatelsky příjemném prostředí. Tento směr je pro naši firmu typický, mnoho námi dodávaných produktů má přímou spojitost či rovnou integraci do SolidWorksu. Druhým doporučením je jeho uplatnění. Stačí, aby si uživatel nastavil určité standardy obrábění, poté je včlení do automatických technologických šablon CAMWorksu. Software pak bude hodně nápomocný i méně zkušeným programátorům v rozpoznání obráběných tvarů a jejich správného naprogramování.

CAMWorks běží v řešení SolidWorks. Foto: Geometric Americas

Kdy je naplánováno oficiální zahájení prodeje CAMWorksu a v jakých licencích bude řešení dostupné? Je již známá cenová dostupnost?

Prodej byl již zahájen v plné míře a ceny jsou známé. Obchodníci i technici byli proškoleni a absolvovali certifikační řízení. Dostupné jsou standardní stolní licence, pronájem zatím není k dispozici. To je ovšem jen otázkou času. Oficiální představení CAMWorksu proběhne na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a momentálně pracujeme na ostatních marketingových aktivitách, jako jsou kampaně a další podpůrné akce.

Společnost SolidVision prodává Česku řešení SolidCAM. Jak se při prodeji obou produktů projeví jejich vzájemná konkurenceschopnost?

Oba produkty jsou si do jisté míry podobné, ale nejsou stejné. Pro akceptování CAMWorksu jako nového produktu přispělo rozhodnutí společnosti Dassault Systèmes  SolidWorks. Ta si vybrala CAMWorks za základ svého vlastního CAM řešení SolidWorks CAM, které bude dostupné v nové verzi SolidWorksu 2018. Předpokládáme, že ho zřejmě nebude dodávat v plné šíři a tak je na nás, abychom zajistili návaznost na vyšší moduly.  Rozhodnutí, který systém uživatelům nabídnout, bude na obchodnících. Ti musí správně rozeznat potřeby zákazníka a nabídnout mu CAM řešení, které mu bude více vyhovovat.

S prodejem CAM systémů souvisí i nepostradatelná technická podpora, kterou poskytujete uživatelům SolidCAMu. Jak bude zajištěna technická podpora pro CAMWorks?

Výhodou společnosti SolidVision je její rozsáhlý a zkušený tým techniků-specialistů pro CAD a CAM řešení. Ti se nestarají pouze o SolidWorks a SolidCAM, ale také o řešení pro drátové řezání DCAMCUT, řešení pro navrhování nábytku SWOOD a simulátor Eureka. Pro ně to bude jen další produkt, který se naučí ovládat, psát a ladit pro něj postprocesory a poskytovat profesionální technickou podporu.

Blíží se termín vydání nové verze SolidWorksu 2018, ve které má být i zcela nový SolidWorks CAM, za jehož integrací stojí stejná společnost Geometric Americas. Lze očekávat, že bude mít CAM v SolidWorksu podobné uživatelské rozhraní a funkce jako CAMWorks? V jakých licencích SolidWorksu bude CAM dostupný?

Předpokládáme, že podobnost bude značná a funkce prakticky totožné. Jaké funkce a nástroje budou dostupné a za jakou cenu, to zatím nebylo oficiálně oznámeno. Právě zde se ale nejvíce uplatní automatizace, rozpoznání prvků nebo třeba pružná návaznost technologií na modul MBD (Model Based Definition, známý jako 3D výkresy nebo PMI). Právě proto chceme nabídnout návaznost na CAMWorks. Předpokládáme, že se znalostí CAMWorksu budeme znát do detailů i SolidWorks CAM a tím poskytneme uživatelům technickou podporu a výpomoc s tvorbou postprocesorů.

Komentáře