Výrobce softwaru Pro/Engineer, PTC Creo nebo PTC Windchill má několik důvodů k radosti. Mezi nimi skoro čtvrt miliardy dolarů na bankovních účtech.

Přepis telekonference s investory a finančními analytiky, zveřejněný na webu SeekingAlpha.com, odhaluje zajímavé informace ze zákulisí jednoho z nejvýznamnějších hráčů na trhu s CAD a PLM softwarem.

PTC letos úspěšně realizovala akvizice tří společností, mezi nimi i firmu Netideas, která byla mimochodem jedním z prvních uživatelů PLM systému Windchill. Zdroj: Netideas.com
PTC letos úspěšně realizovala akvizice tří společností, mezi nimi i firmu Netideas, která byla mimochodem jedním z prvních uživatelů PLM systému Windchill. Zdroj: Netideas.com

Zcela ve zkratce:

  • PTC se začíná zúročovat rozšíření softwarového portfolia o aplikace pro servisní management (zkratka SLM), získané z části akvizicí společnosti Servigistics, která nyní svými příjmy klíčovým způsobem přispívá k celkovému obratu svého nového majitele. Důvodem tohoto úspěchu je správné vytušení situace, kdy například v automobilovém průmyslu třetinu až polovinu zisku OEM dodavatelů tvoří poprodejní služby, nikoliv samotné výrobky.
  • Ve fiskálním roce 2013 PTC vydělala 1,294 miliardy amerických dolarů, a ačkoliv ještě v minulém kvartálu byl její management lehce skeptický k dodržení vytyčených cílů, s potěšením nyní sleduje dosažení nejvyšší roční tržby v historii firmy. Její síla se opírá také o velmi slušné cash flow – hotovost na firemních účtech ke konci fiskálu činila 242 milionů dolarů, přičemž PTC letos významně investovala do akvizic tří společností (Servigistics, Enigma a Netideas). I když nepřestává být zmiňována nejistota na trhu, napřesrok management PTC očekává další navýšení tržeb zhruba na 1,34 miliardy dolarů.
  • V reakci na rozšiřující se nabídku cloudových CAD a PLM řešení vedení PTC říká, že ze strany jejích zákazníků po cloudových aplikacích není poptávka. Jak uvedl CEO společnosti James E. Heppelmann: „Nikdo nám zatím nerozkopnul dveře s tím, že by potřeboval produkt, který je od základu odlišný od toho, co se mu snažíme prodávat nyní.“ Zároveň ale dodává: „Myslím si, že se snažíme udržovat si před našimi zákazníky náskok, abychom si mohli být jisti, že až ten den přijde, budeme na to připraveni. Takže se zabýváme tím, jak na jednu stranu nejprve zajistit některé z těchto technologií v rámci prostředí řízených služeb; zadruhé možná výhledově také jako cloudovou službu (SaaS, tj. on-line software poskytovaný formou pronájmu).“
  • Jako konečný důsledek rebrandingu PTC, která se takto jmenuje od letošního ledna (do té doby sice používala logo PTC, ale celý oficiální název zněl Parametric Technology Corporation), se ke dni 3. prosince změní burzovní značka firmy na PTC (dosud zní PMTC).

Komentáře