V současné době jsou data v neustálém toku. Výjimkou nejsou ani podklady pro vývoj výrobků, které ve formě CAD souborů nebo v jiných formátech proudí z jedné firmy do druhé.

Pracovní návyky konstruktérů a lidí pracujících s CAD soubory důkladně analyzují autoři cloudové kooperativní platformy GrabCAD.com. V současnosti je na tomto webu registrován už takřka celý milion lidí, takže o významu tohoto systému není pochyb. Tak silnou komunitu uživatelů CAD softwaru prostě jinde nenajdete.

GrabCAD Workbench nabízí i funkce pro správu CAD dat.
GrabCAD Workbench nabízí i funkce pro správu CAD dat.

GrabCAD.com začínal relativně skromně, jako web, na kterém můžete zveřejňovat a sdílet vaše CAD soubory. Postupem času se však rozvinul v silnou platformu, na níž se chtějí účastnit přední výrobci CAD softwaru. Uvnitř webu tak dnes najdete integrovány moderní CAD nástroje například od Autodesku (Fusion 360), existuje konektivita na Solid Edge, IronCAD a další se chystají.

Koncem listopadu konečně zpřístupnil GrabCAD.com desktopovou aplikaci, která z něj dělá něco jako „chytřejší Dropbox“. Desktopový klient, který si nainstalujete na váš počítač, vytvoří lokální bránu do služeb GrabCADu a celý tento nástroj posouvá mnohem blíž k PDM softwaru pro profesionální správu dat. Existence tohoto klienta je pro úspěch GrabCADu v komunitě produktivních konstruktérů důležitá, jelikož jim umožní řídit, jakým způsobem mohou jejich spolupracovníci nakládat s daty, jež jim poskytnou.

Soubory se synchronizují dle verze v cloudu na požádání, přičemž je možné zachovat původní verzi a aktualizovanou vytvořit jako novou variantu. Soubory můžete „uzamknout“ proti změnám, a pokud byly změny provedeny, lze provést vizuální porovnání stavu „před“ a „po“. Užitečná je také funkce sledování dopadů změn provedených v jednom souboru, kdy vás systém varuje, pokud se tato změna projeví také v jiných souborech. S ohledem na rozšiřující se funkčnost GrabCADu je dobré vědět, že tento „PDM software“ je ve srovnání se standardními řešeními velmi levný. Pomineme-li existenci zcela bezplatného omezeného plánu, standardní uživatel si vystačí s plánem „Professional“, za který zaplatí měsíčně 25 dolarů. Ty mu přinesou cloudové úložiště o kapacitě 25 GB, neomezený počet projektů, podpůrné aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android, desktopového klienta s výše popsanými funkcemi a další. Nabízen je také objemnější plán „Enterprise“ s kapacitou 50 GB na uživatele za 49 dolarů měsíčně.

Připravil Jan Homola. Obrazový doprovod GrabCAD.com.

www.caxmix.cz

Komentáře