Aktivity internetového giganta Google už dávno přesahují pouhé vyhledávání. Po uvedení mnoha on-line služeb, vlastního operačního systému, notebooku a brýlí s rozšířenou realitou chce ovládnout – poněkud překvapivě – způsob, jakým jsou vytvářeny stavební projekty.

Zprávu jako první přinesl web Architosh.com, který uvádí, že do vývoje tohoto dosud utajovaného softwaru pro stavební projektování Google investoval pět milionů dolarů a po krátké interní fázi jeho vývoj svěřil společnost Vannevar Technology, která byla pracovníky Googlu pro tento účel založena.

Aplikace s pracovním názvem Genie je vyvíjena s cílem ušetřit až polovinu nákladů na výstavbu a celý proces od počátečního plánování po kolaudaci budovy zkrátit o třicet až šedesát procent. Jsou to jen velmi hrubé rysy a nebýt zrovna říjen, mohl by to být podařený aprílový vtip. Autoři původního článku každopádně zmiňují, že si Google od této nové platformy slibuje příjmy kolem 120 miliard (!) dolarů ročně.

Vychází přitom z toho, že stavebnictví je jedním z nejméně efektivních oborů, pokud jde o nakládání s vloženými prostředky. Globální stavební trh je odhadován na pět bilionů dolarů ročně, z toho pětina patří USA. V tom se něco málo přes sto miliard snadno rozptýlí, pokud Google naplní nemalá očekávání, jež tato lehce šokující zpráva vyvolává.

Google má se stavebním softwarem bohaté zkušenosti. V letech 2006 až 2012 vlastnil a vyvíjel software SketchUp, který poskytl zdarma celosvětové komunitě uživatelů, aby s jeho pomocí modelovali 3D budovy používané ve virtuální zemi Google Earth. Vloni Google prodal SketchUp společnosti Trimble. Asi věděl proč... Zdroj: Google Earth
Google má se stavebním softwarem bohaté zkušenosti. V letech 2006 až 2012 vlastnil a vyvíjel software SketchUp, který poskytl zdarma celosvětové komunitě uživatelů, aby s jeho pomocí modelovali 3D budovy používané ve virtuální zemi Google Earth. Vloni Google prodal SketchUp společnosti Trimble. Asi věděl proč… Zdroj: Google Earth

Komentáře