Český trh s produkty značky Autodesk prochází od samého počátku neustálou konsolidací. V oblasti softwaru pro strojírenství právě nyní došlo k další velmi významné změně – dva nejsilnější prodejci těchto produktů, Dagis a Xanadu, budou od 1. listopadu vystupovat jako jeden subjekt pod názvem CAD Studio.

Počátkem devadesátých let začalo software od Autodesku na území Československa nabízet několik menších firem, jež se postupem času spojovaly do větších společností. Jmenovat můžeme například podniky Grall a GES, jejichž sloučení vyústilo v roce 2001 založením akciové společnosti Dagis. O dva roky později se k Dagisu připojila ještě firma INCAD, načež se samotný Dagis stal v roce 2005 součástí koncernu AutoCont CZ, jenž se tou dobou také zabýval dodávkami CAD/CAM softwaru na český trh.

I společnost Xanadu procházela dynamickým vývojem, zpestřeným navíc několikrát opakovanou změnou jejího názvu. Založena byla v lednu roku 1991 jako CAD Studio – současným přejmenováním se tak formálně vrací ke svým kořenům. V roce 2000 takto akvizovala společnost Minisoft/EPe a krátce poté se stala součástí holdingu AAC ve vlastnictví investorské skupiny Rocheby Finance. Roku 2002 převzala aktivity firmy i-Systems a přejmenovala se na dosavadní Xanadu, ač ještě jako společnost s ručením omezeným. V lednu 2005 došlo k další akvizici (firmy Dialog MTS) i změně názvu, tentokrát na AAC Solutions. Poté, co se holding AAC dostal do finančních potíží, využila divize AAC Solutions své právní samostatnosti, kterou si od svého začlenění zachovávala, a osamostatnila se, jelikož sama vykazovala velmi dobré obchodní výsledky (meziroční nárůst jejího obratu tehdy dosahoval téměř šedesáti procent). Počátkem roku 2006 se firma vrátila k názvu Xanadu a změnila svoji právní formu na akciovou společnost.

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně ještě obě firmy vystupovaly samostatně.
V příštím roce už jejich expozici uvidíme pod společným logem CAD Studio.

Ačkoliv nejsou známy konkrétní příčiny nejnovějšího vývoje, kdy Xanadu a Dagis vyčleňují své CAD/CAM aktivity do společného podniku CAD Studio, název Dagis podle všeho zanikne a samotná společnost Xanadu se bude nadále věnovat poskytování ostatních IT produktů a služeb ze svého portfolia. Výkonným ředitelem CAD Studia byl jmenován dosavadní ředitel Dagisu Čeněk Černý. Firma pokryje kompletní nabídku produktů Autodesku pro strojírenství, stavebnictví, mapování, správu infrastruktury a majetku, bude poskytovat profesionální školení i podporu uživatelů a nadále rozvíjet vlastní vývoj technického softwaru pro své zákazníky, jako je například správa dokumentů v softwaru iProject, za nímž stojí programátoři z Xanadu.

Vysokou kvalitu poskytovaných služeb zaručí i skutečnost, že Dagis i Xanadu do společného podniku vstupují jako partneři Autodesku s nejvyššími stupni odborných certifikací (Autodesk Gold Partner, Autodesk Top Dealer, Autodesk Authorized Training Center, Autodesk Authorized Developer atd.).

CAD Studio bude v prvním roce své existence zaměstnávat více než padesát specialistů na CAD/CAM software a její roční obrat dosáhne 300 milionů korun. Jejím zákazníkům bude k dispozici šest poboček – v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích, Českých Budějovicích a v Plzni.

(Zdroj: Dagis, Xanadu)

Komentáře