Windows 8 občas zlobí docela zvláštním způsobem – například, když po připojení externího disku přes USB tento rozpoznají, ale nenačtou jeho obsah.

Tento problém je komplikovanější, než se zdá hlavně z toho důvodu, že chyba může být v samotném disku, který například naposledy nebyl správně odpojen. To ale není případ této rady. Zde vám vysvětlím, jak si poradit se situací, kdy Windows disk zdánlivě normálně rozezná, dokonce ho pak najdete pod ikonou právě připojených USB zařízení (to je ta ikonka s popiskem „Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium“ v systémové liště dole vpravo).

USB disk se načte a lze "vysunout", na rozdíl od správného rozeznání (viz disk G), však nemá přiřazeno jméno jednotky.
USB disk se načte a lze „vysunout“, na rozdíl od správného rozeznání (viz disk G), však nemá přiřazeno jméno jednotky.

Jenže zatímco „odpojit“ jej můžete, nejeví se taková mechanika vůbec jako připojená. Nenajdete ji proto vedle ostatních disků v okně „Počítač“. Co s tím?

Ačkoliv se disk jeví jako připojený, ve výpisu připojených jednotek ve skutečnosti chybí.
Ačkoliv se disk jeví jako připojený, ve výpisu připojených jednotek ve skutečnosti chybí.

Jedním z řešení může být tento případ – Windows si z nějakého důvodu k danému USB disku nepřidělil jméno jednotky, a proto vám ho nezobrazuje. Vypořádat se s tím ale dokážete docela snadno, i pokud nejste zrovna počítačový administrátor.

1. Spusťte aplikaci Správa disků. Uděláte to například tak, že v režimu klasické plochy najedete myší zcela do levého spodního rohu obrazovky, tam stisknete pravé tlačítko myši a Správu disků vybereme z menu, které se tímto vyvolá.

Správa disků odhalí, že jednotka je sice připojena, ale nemá přiřazeno označení.
Správa disků odhalí, že jednotka je sice připojena, ale nemá přiřazeno označení.

2. Počkejte, až Správa disků načte všechny připojené jednotky. Jestli váš problém lze vyřešit zde popsaným postupem, to poznáte z toho, že v seznamu připojených disků bude nějaký, či nějaké bez jmenovky svazku (viz obrázek). Namísto označení, jako např. C, D nebo G tam bude jen prázdné místo, ačkoliv disk se bude jevit jako připojený a „v pořádku“. Nelekněte se jen, že u něj prozatím systém nesprávně uvádí 100 % volného místa, tak to není.

Oprava problému spočívá v doplnění jmenovky svazku připojeného disku.
Oprava problému spočívá v doplnění jmenovky svazku připojeného disku.

3. Klepněte na nepojmenovaný svazek pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte volbu Změnit písmeno jednotky a cestu… V okně, které tím vyvoláte, klepněte na tlačítko Přidat… a v dalším takto vyvolaném okně ponechte zatrženou volbu Přiřadit písmeno jednotky, ke které vyberte z roletového menu písmeno dle vašeho přání (můžete ponechat přednastavenou volbu). Potvrďte stiskem OK.

Disk se správně přiřazeným pojmenováním (zde X) se již bez problémů načte.
Disk se správně přiřazeným pojmenováním (zde X) se již bez problémů načte.

Po tomto úkonu by se měl připojený USB disk okamžitě načíst a ve Správě disků se zobrazí správný údaj o obsazeném místě.

Jestli vám tento postup nepomohl, je pravděpodobné, že problém může být jinde, včetně možného poškození připojovaného disku.

21 Comments

  1. Celý problem sedí aj na mňa ale akurát v okne počítač nevidím ten disk. Ked otvorím Disk management tak ho vidím bez priradeného písmena ale keď na neho kliknem pravím tlačidlom nevysviety sa mi volba priradiť pismeno alebo cestu. Disk fungoval v pohode ma asi dva týžne svieti aj vrči. neviem si už radi Ďakujem.

Komentáře