Při instalaci původem staršího grafického softwaru ve Windows 7 nebo Windows 8 se vám může stát, že taková aplikace nepůjde spustit a systém nahlásí chybějící soubor s příponou DLL.

Tento problém je tak častý, že díky němu existuje spousta pochybných webů s písmeny DLL v názvu domény, které nabízejí stažení chybějících DLL souborů a jejich ruční doplnění do operačního systému. Pokud zvolíte toto řešení, je docela pravděpodobné, že svůj počítač obohatíte o počítačový virus nebo jinou nechtěnou havěť. Řešení problému s DLL knihovnou je přitom snadné a velice často souvisí s multimediální technologií DirectX.

Rada první tedy zní: Nikdy nestahujte z webu chybějící DLL soubory, natož EXE soubory, nabízející doplnění nakopírováním DLL do operačního systému!

Pokud máte s některou aplikací takový problém, že při spuštění hlásí chybějící dynamickou knihovnu, tedy DLL soubor, postupujte následovně.

  1. Restartujte počítač, je možné, že už pouze tento krok vše napraví a aplikace půjde spustit.
  2. Pokud restart nepomohl, stáhněte z věrohodného zdroje poslední dostupnou instalaci technologie DirectX 9.0c a nainstalujte ji. Pozor – oficiální stránky Microsoftu vám už tento instalátor pravděpodobně nenabídnou. Budete se muset podívat po zdrojích, jako je Stahuj.cz, Slunecnice.cz, apod.
  3. Po nainstalování DirectX 9.0c budou do operačního systému Windows 7 nebo Windows 8 doinstalovány starší soubory, které již nejsou obsaženy v nejnovější verzi DirectX. Ta už se sama nedá stáhnout a nainstalovat, je totiž přímo součástí operačního systému.
  4. Restartujte počítač. Chybující aplikace by již měla jít bez problémů spustit.

1 Comment

Komentáře