Před pár dny jsme vkročili do roku se třináctkou na konci, nicméně ze signálů, které máme od vedoucích představitelů českých firem, jež se zabývají prodejem a podporou strojírenského softwaru, se nezdá, že by to měl být rok nešťastný.

Grafy s výsledky hospodaření, které jsou nám prezentovány, vypadají povětšinou velmi dobře a jejich křivky nejčastěji přesahují špičkové hodnoty, vrcholící před nástupem krize v roce 2007. Pozitivní zkušenost s vývojem trhu má i Pavel Šimonek, ředitel společnosti Delcam, zástupce jedné z nejúspěšnějších značek CAM softwaru na světě. Právě Pavel Šimonek je prvním, kdo vám v naší aktuální manažerské anketě svěří své dojmy z uplynulého roku a odhalí plány na nejbližší budoucnost.

Tento článek je součástí seriálu rozhovorů, v nichž ředitelé českých firem působících v oblastech CAD/CAM/PLM hodnotí vývoj trhu v roce 2012. Články publikujeme postupně, aktuální přehled všech již zveřejněných najdete pod tímto odkazem.


CAXMIX: Co vás osobně vloni ve vašem profesním životě nejvíce potěšilo?

Pavel Šimonek DelcamPavel Šimonek, Delcam: Těch dílčích věcí bylo zřejmě mnoho, nicméně pokud se zamyslím hlouběji, bude to určitě serióznost v poskytování CAM systémů. Až na drobné výpady některých našich soupeřů, kterým už nic jiného nezbývá (tedy to osobně i chápu), je komerční soutěžení firem s podobným zaměřením, jako má Delcam, na velmi dobré a profesionální úrovni. Vzájemně se respektujeme, ve většině si sebe navzájem vážíme a dokážeme spolu mluvit. Ve své podstatě, co víc si můžeme v našem oboru přát. Jen díky tomu můžu já osobně poslat svého zákazníka za svojí konkurencí, protože vím, že v dané oblasti mu nabídne více a udělám tím pozitivní službu sobě, zákazníkovi i konkurenci. Troufám si říct, že jiná odvětví nám mohou trochu závidět.

Co považujete za největší úspěch vaší společnosti za rok 2012?

Předem se musím pochlubit, že pro Delcam v Česku byl rok 2012 historicky nejúspěšnějším rokem za celých 19 let působení na našem trhu. Největším úspěchem je určitě udržení velmi dobrého jména Delcamu na trhu, tedy odraz práce technické podpory a práce s uživateli, kteří nás mimo náš vliv dále doporučují. Díky tomu nemusíme vynakládat velké prostředky do reklamy, a tak nezatěžovat náklady naší firmy. Velmi mě potěšila vynikající rozvinutá spolupráce s firmou Metrotest (dodavatel ramen Cimcore) v oblasti kontroly a měření, a také začínající spolupráce a naše učení při programování frézovacích robotů díky společnosti Blumenbecker (integrátor robotů Kuka).

Na jaká témata a oblasti se bude vaše společnost zaměřovat letos?

U Delcamu je to jasné. Hlavní oblast je maximalizace produktivity frézování díky novým technologiím Vortex a MachineDNA. Tyto technologie jsou nové, takže se na nich bude stále pracovat a budeme zkoušet různé postupy frézování k reálnému odhadu úspory s těmito technologiemi uvnitř programů PowerMILL a FeatureCAM. Nemám rád reklamní poutače s laboratorními čísly úspor při obrábění, kdy se všichni předhání, kdo napíše vyšší cifru. Protože se považujeme za vysoce seriózní společnost, chceme se letos zaměřit právě na reálnost a pravdivost efektivity nových technologií. V Delcamu máme to štěstí, že máme s tímto výrazný náskok.

Jak byste zhodnotil vývoj českého trhu se softwarem pro strojírenství za loňský rok a co očekáváte letos?

Obecně jsem pozitivní. Uživatelé se ve velkém přestali dívat pouze na cenu. Mnoho uživatelů pochopilo, že levná řešení mohou být pro určitou výrobu méně produktivní a návratnost takové investice se může velmi nepříjemně prodloužit. Díky tomu můžeme snadněji navrhnout jak levné a jednodušší, tak dražší, ale efektivnější řešení, tedy přesně podle požadavků výroby. Nevím, jak toto vnímají naši soupeři, ale já osobně vidím, že uživatelé přestali ve většině dělat nereálné honosné a zdlouhavé výběry CAM systémů, které stejně nic moc neukáží a jen nás všechny zdržují a zaměřují se na zkušenosti jiných firem a na reference. Mají jasnější cíle, než dříve. I díky tomu se nově moc neobjevují při soupeření společnosti se softwary, které si na trhu svým chováním a možnostmi nezaslouží být a naopak vynikají řešení, která si to právem zaslouží. Vzhledem k mimořádnému loňskému výsledku neočekávám stejnou situaci na trhu, myslím, že nastane stagnace, až mírný pokles a to i kvůli hloupým předpovědím, které firmy straší v investování. Osobně považuji tyto předpovědi za účelové. Neočekávám ale nic mimořádného ani směrem nahoru, ani směrem dolů.

Komentáře