Na začátku tohoto roku jsme vám přinesli zprávu o novém, zajímavém on-line CAD systému Onshape, který od té doby doznal řady vylepšení. Dosud však neobsahoval možnost tvorby 2D výkresové dokumentace. Nejnovější aktualizace ale konečně přináší změnu i v tomto ohledu.

Zakladatel Onshapu, bývalý generální ředitel a zakladatel SolidWorksu John Hirschtick a jeho tým neponechávají vývoj cloudového CADu náhodě. Na základě zpětné vazby od uživatelů nejmladšího konstrukčního řešení si pospíšili i s vývojem funkcí pro generování profesionální 2D výkresové dokumentace. Tu do Onshapu zavádí nejnovější aktualizace, ke které máte po registraci a přihlášení přístup z každého moderního internetového prohlížeče. Výkresy lze exportovat do známých datových formátů DXF, DWG a PDF.

2D výkresovou dokumentaci lze ukládat do populárních formátů DWG, DXF a PDF. Obr.: Onshape
2D výkresovou dokumentaci lze ukládat do populárních formátů DWG, DXF a PDF.

Nejnovější aktualizace obsahuje mj. vylepšená pokročilá nastavení příkazů Přidání spojením profilů (spojení náčrtu s tvarovou plochou) a Vysunout (vysunutí skici pod zadaným úkosem).

Příkazem Přidání spojením profilů spojité náčrt i s tvarovou plochou. Obr.: Onshape
Příkazem Přidání spojením profilů spojíte náčrt i s tvarovou plochou.
Náčrt vysunete pod zadaným úhlem. Obr.: Onshape
Náčrt lze vysunout pod zadaným úhlem.

S vylepšenými funkcemi pro efektivní kótování náčrtu se nechali programátoři Onshapu inspirovat řešením SolidWorks. Při kótování rotačních součástí je důležitá pozice kurzoru – zda se nachází nad, nebo pod osou rotace. Pokud je kurzor myši nad osou, zakótujete poloměr. V opačném případě vytvoříte kótu průměru.

Při kótování rotačních součástí je důležitá pozice kurzoru – zda se nachází nad nebo pod osou rotace.
Při kótování rotačních součástí je důležitá pozice kurzoru – zda se nachází nad nebo pod osou rotace.

Druhá nová funkce kótování – inspirovaná opět SolidWorksem – po zadání záporné hodnoty kóty změní polohu entit vůči ose.

Popisy s on-line ukázkami všech nových funkcí, pokročilá nastavení příkazů Vysunout a Přidání spojením profilů i jak kreslit 2D výkresovou dokumentaci naleznete na stránce What´s new in Onshape´s latest update (v angličtině).

Obrázky z uživatelského prostředí CAD řešení Onshape poskytla stejnojmenná společnost.

Komentáře