V první dekádě nového tisíciletí výrobci CAD softwaru hojně investovali do rozvoje tzv. odlehčených CAD formátů. V případě firmy Autodesk je takovým formát DWF. A přestože tento trend zdá se být už nějakou dobu na ústupu, opak je pravdou.

Že se výměna CAD dat prostřednictvím odlehčených nebo také publikačních formátů dostalo na druhou kolej pozornosti softwarových firem, naznačuje v případě Autodesku zastavení vývoje aplikace Autodesk Design Review, která ustrnula ve verzi 2013 (aktuální produktová linie Autodesku je již o dva ročníky dál).

Scott Sheppard z Autodesku nyní na svém blogu prozradil, že důvodem, pro to je soustředění firmy na rozvoj cloudových řešení, které mají v současnosti prioritu, bez ohledu na bezpečnostní aféry, jako je ta se sledováním internetového provozu ze strany tajných služeb.

Formát DWF nicméně nadále v plánech firmy Autodesk figuruje. Jeho čerstvou reinkarnací je nový prohlížeč CAD dat v cloudové službě Autodesk 360 a nadále ho najdeme také jako integrální součást PDM softwaru Autodesk Vault.

Grafické zobrazení 3D modelů ve službě Autodesk 360 je velmi slušné.
Grafické zobrazení 3D modelů ve službě Autodesk 360 je velmi slušné. Zdroj: labs.blogs.com

Autodesk by tedy zřejmě nejraději přiměl uživatele, aby vyměnili desktopovou aplikaci Autodesk Design Review za cloudový nástroj Autodesk 360, který lze spustit na různých platformách a pro prohlížení CAD dat není nutno nic na počítač či telefon instalovat. Autodesk 360 v současnosti podporuje zobrazení více než šedesáti CAD formátů.

Oficiálně podporovány jsou zatím internetové prohlížeče Firefox, Chrome a Safari v aktuálních verzích. Na stoprocentní funkčnosti Autodesk 360 v prohlížeči Internet Explorer 11 se teprve pracuje, což je zajímavý paradox vzhledem k tomu, že v dávných dobách internetu byl právě tento software pro vývojáře obvykle na prvním místě.

Komentáře