Časopis CAXMIX upozorňuje na nejzajímavější technologie pro počítačovou podporu navrhování, kterým věnujeme letošní ocenění CAXMIX INOVACE 2012.

Inovace je pojem, o který se opírá veškerá problematika popisovaná v našem časopise. Věnujeme se pokrokovému využívání CAD, CAM a PLM technologií a stejně tak nás zajímají inovace v těchto nástrojích. Také proto je tu ocenění CAXMIX INOVACE, jehož smyslem je zviditelnit produkty nebo služby, jež mohou mít dle našeho uvážení klíčový vliv na další pozitivní rozvoj společnosti s pomocí digitálních technologií při navrhování výrobků.

Letošní ocenění směřují do firem Autodesk, Stratasys a Delcam. Všichni tři jmenovaní – a přitom každý zcela jinak – v průběhu roku 2012 představili produkty, jež jsou v dané oblasti revoluční a pro své uživatele mohou znamenat skokový přínos, ať už z hlediska financí nebo nárůstu produktivity.

Ocenění: Za revoluční technologii Autodesk Simulation 360

Společnost: Autodesk

Komentář šéfredaktora: „Autodesk Simulation 360 je skupina softwarových produktů provozovaných na cloudové technologii, které slouží k provádění složitých technických výpočtů metodou konečných prvků. Konkrétně se jedná o aplikace Autodesk Simulation Mechanical 360 (mechanické simulace), Autodesk Simulation CFD 360 (simulace proudění a teplot) a Autodesk Simulation Moldflow Insight 360 (simulace vstřikování plastů). Využití cloudu pro řešení výpočetně náročných úloh dává ohromný smysl a přínosy Autodesk Simulation 360 jsou v tomto ohledu nezpochybnitelné. Realizace výpočtů on-line znamená pro uživatele velké časové úspory a zároveň možnost získat za krátkou dobu vyhodnocení mnoha alternativ návrhu, čímž lze dospět ke skutečně nejvhodněji optimalizované variantě výrobku. Zavedení cloudové platformy dále omezuje potřebu pořizovat nejvýkonnější hardware – všechny zmíněné aplikace je možné bez ohledu na náročnost zpracovávaných úkolů provozovat z běžné pracovní stanice používané pro CAD. V neposlední řadě je třeba zmínit praktický obchodní model, díky kterému uživatel platí pouze za skutečně odvedenou práci. Celkově se jedná o revoluční řešení s velkým potenciálem do budoucnosti.“  

Ocenění: Za dostupnou profesionální 3D tiskárnu Mojo

Společnost: Stratasys

Komentář šéfredaktora: „Technologie 3D tisku přestávají být okrajovou záležitostí používanou jen úzkou skupinou specializovaných firem a stávají se dostupnými napříč všemi odvětvími průmyslu. Společnost Stratasys patří v tomto segmentu zařízení pro rychlou výrobu prototypů, resp. aditivní výrobu, k nejzasloužilejším hráčům – její zakladatel Scott Crump si patentoval technologii FDM již v roce 1990 a právě tato se v posledních dvou letech těší nejvýraznějšímu rozmachu, přičemž oslovuje již dokonce i domácí uživatele. Tiskárna Mojo je prvním profesionálním zařízením pro 3D tisk metodou FDM, které lze označit za opravdu kompaktní a cenově příznivé. Její nevelké rozměry, ale zejména snadnost ovládání díky jednoduše použitelnému kompletu 3D Print Pack, z ní dělají dostupnou pomůcku, jež si jistě najde místo na stolech mnoha designérů, architektů a konstruktérů. Zavedení 3D tisku prokazatelně urychluje vývoj výrobků a umožňuje ve výsledku dosahovat lepších výsledků po stránce optimalizace vytvářeného designu i úspory nákladů. Mojo je mezi profesionálními 3D tiskárnami první „vlaštovkou“, která tyto možnosti zpřístupňuje široké odborné veřejnosti.“

Ocenění: Za inovace v softwaru pro podporu obrábění

Společnost: Delcam

Komentář šéfredaktora: „Společnost Delcam, jejíž počátky lze vysledovat až do roku 1965, patří k průkopníkům programování obráběcích strojů prostřednictvím osobních počítačů. Její softwarové produkty se těší velké oblibě po celém světě a podle nezávislé organizace CIMdata se Delcam již dvanáct let po sobě řadí na špici žebříčku nejvýdělečnějších dodavatelů CAM aplikací. V silné konkurenci na značně fragmentovaném trhu, kde vzájemně soupeří velké množství dodavatelů, se Delcamu daří kontinuálně zvyšovat tržní podíl v instalované bázi – letos by dle odhadů mohl dosáhnout 7,5 %. To vše je potvrzením, že technologie a produkty Delcamu jsou ze strany zákazníků vstřícně přijímány a jejich oblíbenost roste. V letošním roce firma představila dvě zásadní novinky: softwarový algoritmus Vortex pro vysoce efektivní adaptivní hrubování a patentovanou technologii Machine DNA, jejímž úkolem je za použití počítače maximálně optimalizovat obráběcí proces díky využití přesné charakteristiky konkrétního CNC stroje, získané prostřednictvím diagnostického programu. Pakliže kombinace technologií Vortex a Machine DNA v praxi přinesou slibovaný efekt, bude se jednat o skutečně revoluční řešení.“

Komentáře