Počátkem prosince se na trhu – i na tom českém a v české verzi – objevila nová verze CAD systému CorelCAD, která slibuje „native DWG™“. Od toho by člověk čekal opravdu stoprocentní kompatibilitu, jenže ono to zas zřejmě není tak růžové, jako se jeví.

První dojem z CorelCADu 2013 ihned po nainstalování evokuje pocity srovnatelné s tím, jako když uživatel MS Office 2010 po dlouhé době spustí například OpenOffice.org. Uživatelské rozhraní je klasické – tedy takové, na jaké jsme byli zvyklí v devadesátých letech, respektive do doby, než Microsoft překopal naše návyky zavedením „pásů karet“ namísto klasické nabídky nástrojů.

Pracovní prostředí CorelCADu 2013 potěší ty, kdo si dosud nezvykli na pásy karet zavedené Microsoftem.

To nemusí být na závadu, uživatelé CAD softwaru se obecně řadí k těm konzervativnějším a na skutečnost, že se většina CAD aplikací vydala v uživatelském rozhraní inovativním směrem vytyčeným právě firmou Microsoft, mnozí nevítali s nadšením. Rozložení nabídek a lišt v CorelCADu 2013 je tak trochu staromódní, ale pořád ještě dost praktické.

DWG 2013 není na 100 %

Program, který pořídíte za cenu pod dvacet tisíc korun včetně daně, patří vedle originálního AutoCADu 2013 a AutoCADu LT 2013, k prvním aplikacím, které si poradí s novou verzí formátu DWG 2013. Jeho přímý konkurent, námi taktéž nedávno testovaný ZwCAD+ 2012, například DWG 2013 vůbec nedokázal otevřít, navzdory proklamované „bezprecedentní DWG kompatibilitě“.

Také na CorelCAD 2013 jsme vytasili uznávaný benchmark Budweiser.dwg, produkovaný českou společností CAD Studio. Celkový dojem ze schopnosti aktuálního CorelCADu přečíst originální DWG 2013 je poměrně dobrý. Ve 2D program vykázal jen několik nepřesností, jež by se s přimhouřením očí daly akceptovat za předpokladu, že pracujete například jako samostatný projektant a nic vás nenutí vyměňovat data s dalšími stranami, které by s jejich přečtením (anebo naopak vy) mohly mít potíže, pakliže používají jiný CAD software než vy. Horší už je to s 3D grafikou – namísto ní v modelovém prostoru DWG 2013 zeje bílé nic.

Test Budweiser.dwg odhalil několik nedostatků při schopnosti CorelCADu 2013 přečíst nejnovější verzi formátu DWG.

Jestliže se ptáte, proč tolik povyku pro pár nepřesností při čtení DWG souboru v určité verzi, pak vězte, že dnes je pro mnohé uživatele právě tato otázka zásadní. Z CAD softwaru, jejichž primárním úkolem je tvorba výkresů, se stala komodita a jejich schopnosti kreslení a vytváření grafiky jsou víceméně srovnatelné.

Posuzovat tak můžeme především stabilitu aplikací a potom právě kompatibilitu s originálními souborovými formáty DWG, jež jsou pro mnohá průmyslová odvětví jasným standardem. Nekompromisní kompatibilita mezi různými pracovišti je přitom velmi důležitá, tím spíše, že jsou dnes zakázky velmi často fragmentovány mezi více zpracovatelů. Na druhou stranu, jak jsem již uvedl, existují uživatelé, pro něž tento aspekt nemusí být rozhodující a neschopnost jejich softwaru přečíst obsah cizího DWG souboru se stoprocentní přesností jim nebude vadit.

Na první pohled to jsou zdánlivé drobnosti, ale chybějící trubka v projektové dokumentaci může na stavbě zadělat na docela drahý malér.

CorelCAD na sebe v tomto ohledu poutá zvýšenou pozornost především pro to, že je propagován jako „nativní DWG“ software, dokonce s uvedením značky obchodní ochranné známky (TM). Aniž byste pak program tak jako my testovali, stačí se však podívat do jeho licenčního ujednání a zjistíte, že stejně jako drtivá většina aplikací konkurujících AutoCADu nevyužívá originální DWG knihovny, nýbrž reverzním inženýrstvím vyvinutá Teigha od Open Design Alliance.

Slušně vybavený a spolehlivý software

Ačkoliv vychází pod značkou CorelCAD, autorem jádra programu je německá společnost Gräbert. Možná, že vám její jméno nic neříká, ale přitom jde o firmu, jejíž význam v posledních letech prudce roste. Svůj byznys postavila na licencování OEM CAD řešení Ares jiným softwarovým dodavatelům a jejími produkty jsou vedle CorelCADu mj. například DraftSight (vydávaný pod značkou Dassault Systèmes), nebo v Česku také značně rozšířený ProgeCAD (od firmy Progesoft).

Z novinek aktuální verze CorelCADu 2013 stojí za zmínění vedle podpory DWG 2013 přímá editace textů v modelovém prostoru, možnost podložit výkres z MicroStaion ve formátu DGN jako referenci, nebo automatizace některých úkonů s pomocí maker VSTA.

Celkový dojem z CorelCADu 2013 je až na onu zavádějící marketingovou vějičku o podpoře DWG vesměs kladný. Jedná se o solidní software, k jehož přednostem vedle velmi slušné výbavy patří i podpora několika operačních systémů. CorelCAD 2013 je k dispozici ve 32bitové nebo 64bitové verzi pro Windows (v případě 64bitové pouze na Windows 7 a Windows 8), a také pro platformu Mac OS, včetně poslední verze Mac OS X 10.8 Mountain Lion.

Zkušební verzi softwaru CorelCAD 2013 si můžete stáhnout z webu Corel.com.

10 Comments

  1. Problém je v tom, že DWG není standard, ale propietární formát, který se stal „de facto“ standardem. Od formátu 2000, který se podařilo ODA (Open Design Alliance) rozkódovat se Autodesk snaží ostatním výrobcům otvírání znemožnit nebo alespoň ztížit. Gräbert i Intellidesk používají k otvírání knihovny ODA. Aplikace jsou aktualizovány, aby se nalezené chyby opravily.

Komentáře