Prezident firmy Autodesk před pár dny na konferenci Autodesk University 2013 prohlásil: „Ta nejlepší rozhodnutí, jaká jsem kdy učinil, vycházela z toho, že jsem o věcech přemýšlel jinak, porušoval pravidla a sledoval, co se děje kolem.“

Touto větou na scénu uvedl dva bratry z firmy Orphanage Guitars, kteří díky využití cloudových aplikací od Autodesku mohou do procesu vývoje designu elektrické kytary zatáhnout přímo jejího zákazníka. Sám Bass si tak v jejich dílně navrhl v softwaru Autodesk Fusion 360 svoji kytaru, na kterou potom (na playback) na pódiu zahrál.

Carl Bass si právě navrhuje svoji vlastní elektrickou kytaru. Zdroj: Autodesk
Carl Bass si právě navrhuje svoji vlastní elektrickou kytaru. Zdroj: Autodesk

Celé toto entrée směřovalo k představení cloudového CAM softwaru Autodesk CAM 360, jenž vychází z předchozího citátu Carla Basse. Jeho autoři při vývoji přemýšleli jinak a sledovali, co se děje kolem. Bylo jim určitě jasné, že navrhují produkt pro generace, které teprve přicházejí a že je to zárodek nástroje, jenž dospěje spolu s nimi.

Ve chvíli, kdy absolvují školy a dostanou se do praxe, budou tito lidé, naučení komunikovat přes Facebook, sdílet data přes Dropbox a všechno možné stahovat a provozovat výhradně on-line, vyžadovat software odpovídající jejich představě o pohodlném světě.

Autodesk CAM 360 staví na technologii HSMWorks. Zdroj: Autodesk
Autodesk CAM 360 staví na technologii HSMWorks. Zdroj: Autodesk

Autodesk CAM 360 taky boří zavedené pořádky. Pozici si teprve začne pomalu budovat, nicméně převratné je minimálně už to, za jaké peníze bude možné profesionální CAM pořizovat. Autodesk CAM 360 by měl stát kolem 75 až 150 dolarů za uživatele měsíčně.

To je zhruba patnáct set až tři tisíce korun, tedy naprostý zlomek toho, na kolik vychází provoz CAM licencí v současnosti. Těch CAM licencí, u nichž většina uživatelů ještě dlouhé roky spokojeně zůstane.

Komentáře