Je to jen pár týdnů, co byla veřejnosti představena čerstvá verze systému SolidWorks s číslovkou 2013. Čtete-li CAXMIX, pak však pravděpodobně víte, že bez bližších informací souběžně vzniká zcela nová generace tohoto populárního softwaru.

O záměru firmy Dassault Systèmes SolidWorks přivést na svět nový software, postavený na interní grafické technologii namísto kernelu Parasolid, který si společnost pro SolidWorks musí licencovat od konkurenčního Siemens PLM Software, jsem psal již několikrát. Mnohé napověděl i generální ředitel DS SolidWorks Bertrand Sicot v rozhovoru, který jsem s ním vedl letos na jaře.

Nyní při příležitosti uvedení SolidWorksu 2013 od pana Sicota získali kolegové novináři z magazínu Graphics Speak další zajímavé detaily o dalším pokroku v připravované novince. Poprvé se s ní setkáme zřejmě v květnu, kdy by měl být uveden nový produkt „doplňující stávající SolidWorks“, zaměřený na „konceptuální tvorbu strojírenských návrhů“. Několik vybraných uživatelů by se s jeho testovací betaverzí mělo seznámit již před koncem letošního roku.

„Starý dobrý“ nejnovější SolidWorks 2013 se opět dočkal mnoha vylepšení, zejména z hlediska stability a fungování stávajících nástrojů. Foto: DS SolidWorks

Založen bude již na grafickém jádru CGM, stejně jako sesterský systém Catia, který je vlajkovou lodí v nabídce Dassault Systèmes. Z přístupu DS SolidWorks k nové generaci systému SolidWorks čiší velká opatrnost, která je namístě. Firma disponuje velmi úspěšným strojírenským CADem, který chce posunout vývojově dál, než umožňují hranice jeho stávající technologie, ale tento pokrok s sebou nutně spojuje vnesení jisté míry nekompatibility mezi daty, které její zákazníci vytvořili a vytvářejí v SolidWorksu s grafickým jádrem Parasolid.

Na druhou stranu značná část trhu jistě ocení, že se „nový“ SolidWorks s jádrem CGM sjednotí se systémy Catia, mezi nimiž bude pro uživatele SolidWorksu datová komunikace snazší než kdy dříve a s kýmkoliv jiným. Vedení DS SolidWorks je v souvislosti s připravovanou novinkou na slovo velmi skoupé a lze pochopit jeho strategii, kdy prosazuje, že původní SolidWorks zachová, ale přitom nabídne něco nového s takovým potenciálem, že uživatelé stávajících verzí sami rádi přejdou k nástupnické generaci.

Některé z prvků nové generace SolidWorksu, jako jsou například navigační nástroje z prostředí Catia V6, jste mohli vidět na CAXMIXu v již dříve představené aplikaci SolidWorks Live Buildings, která je taktéž ve vývoji. Foto: Jan Homola

Na tiskové konferenci v USA Bertrand Sicot zmínil ještě jeden velmi zajímavý postřeh, když komentoval, jak ohromné příležitosti pro SolidWorks ještě trh skýtá. Podle získaných i interních zdrojů DS SolidWorks je v současnosti asi 4,5 milionu uživatelů a 1,5 milionu firem, které by měly používat strojírenská CAD řešení – činí tak ovšem pouze třetina z nich (tedy 1,3 milionu uživatelů a půl milionu firem). SolidWorksu v tuto chvíli patří zhruba 11 % z trhu, když jej využívá půl milionu uživatelů ve 160 tisících podniků.

Komentáře