[Stručně] Společnost Franck Muller, švýcarský výrobce hodinek, vsadila na řešení SolidWorks při návrhu vysoce složitých mechanismů moderních hodinových strojků. Kromě vlastního 3D CAD systému zde nachází uplatnění také SolidWorks Enterprise PDM či SolidWorks Simulation.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Švýcarský výrobce hodinek používá SolidWorks k přetvoření složitých mechanismů do umělecké podoby

CAD a simulace pomáhají společnosti zkrátit návrhový cyklus o 40 procent a náklady na návrh snížit o 60 procent

Haar u Mnichova, 24. května 2011 – Ve světě společnosti Franck Muller neexistuje nic „příliš komplikovaného“ – a pokud by se přece jen něco takového našlo, považovali by to za kompliment. Švýcarský výrobce hodinek velebí složitost a vrství jednu součástku na druhou tak, aby vytvořil jedny z nejdražších a nejvyhledávanějších hodinek na světě.

Ve společnosti Franck Muller používají CAD systém SolidWorks®, SolidWorks Enterprise PDM a SolidWorks Simulation jako primární návrhářskou platformu. Kombinují díky ní inženýrství 21. století s klasickými prvky, jakými jsou například opakovače či tourbillony – rotační prvky, které vyrovnávají vliv gravitace působící na hodinový strojek. Hodinky Aeternitas Mega 4 Grande Sonnerie Westminster Carillon od Francka Mullera byly v roce 2009 vůbec nejsložitějšími náramkovými hodinkami, které kdy byly navrženy. Je do nich zabudováno na 1 483 individuálních prvků, 205 podsestav a 36 tzv. komplikací (přidaných prvků) – to vše na tak malém prostoru, který se vejde na zápěstí zákazníka.

„Pohyblivé prvky v těchto hodinkách jsou přesně rozmístěny na malém prostoru. Bez 3D návrhářských nástrojů SolidWorks by ani nebylo možné mít jasný přehled o tom, jak mechanismy na omezeném prostoru fungují,” říká Jean Pierre Golay, inženýr oddělení výzkumu a vývoje společnosti Franck Muller.

SolidWorks umožňuje inženýrům firmy Franck Muller zkrátit návrhový cyklus o 40 procent a náklady na vývoj snížit o 60 procent. Během vývoje hodinek Aeternitas Mega pomohl SolidWorks snížit počet chyb v návrhu o 30 procent.

„Jakmile je stanovena velikost hodinek, vyvstane úkol vymyslet způsob, jak navrhnout různé mechanismy, které by se vešly do pouzdra a fungovaly v něm,” říká Golay. „Tento úkol je o to komplikovanější, oč složitější jsou vyvíjeny pohyblivé prvky. SolidWorks dovoluje nejen vizualizovat individuální komponenty, ale také simulovat pohyb komponentů i mechanismů, takže je možné zabránit vzájemným kolizím.”

Společnost Franck Muller si vybrala řešení SolidWorks díky snadnému použití, vyspělým možnostem navrhování a simulací i hladké integraci CAD, simulací a aplikací pro správu produktových dat.

„Kterýkoli schopný návrhář dokáže vytvořit něco složitého. Je ale zapotřebí skutečné kreativity, aby se tato složitost přeměnila v krásu, kterou vidíte u hodinek Franck Muller,” řekl Christine Washburn, viceprezident pro korporátní marketing společnosti SolidWorks. „Jsme velmi rádi, že si ve společnosti Franck Muller vybrali náš software jako platformu pro experimenty a inovace, během nichž hledají způsoby nového pojetí řemesla známého po staletí.”

Komentáře