Pokud pátráte po tom, jak stáhnout Windows 10, nehledejte na torrentech ani na webech typu Uložto.cz. Pokud máte na počítači nainstalovány legální Windows 7 nebo Windows 8/8.1, máte po dobu jednoho roku nárok na stažení Windows 10 zcela zdarma.

Novým operačním systémem, který přeskočil devítku a má být zároveň poslední „krabicovou“ edicí, si Microsoft hodlá napravit pověst po značně nevydařených „osmičkách“. Jak jsme nejen my předjímali, vrátila se do nových Windows nabídka Start, změn a vylepšení je však spousta a na rozdíl od svých předchůdců stojí Windows 10 rozhodně za pozornost.

Majitelé počítačů s předchozími verzemi se před několika týdny dočkaly v oznamovací oblasti hlavního panelu nežádané ikonky „oken“, která vybízela k zarezervování instalace Windows 10 ihned, jakmile budou dostupná. Vzhledem k tomu, že se však tento globální upgrade týká stovek milionů zařízení, možná jste se navzdory projevenému zájmu dosud nedočkali a vaše instalační soubory stále trčí ve frontě.

Stažení Windows 10 jste si mohli již dopředu rezervovat. Mnozí uživatelé však dosud čekají, až bude právě pro ně download Windows 10 zdarma uvolněn.
Stažení Windows 10 jste si mohli již dopředu rezervovat. Mnozí uživatelé však dosud čekají, až bude právě pro ně download Windows 10 zdarma uvolněn.

Proces stažení Windows 10 můžete urychlit, pokud jej provedete manuálně. Tento postup má navíc tu výhodu, že si zajistíte instalační DVD nebo flash disk pro další použití.

Postup, jak stáhnout Windows 10 je následující:

1. Zkontrolujte si, jakou verzi operačního systému používáte. Můžete to zjistit tak, že otevřete okno Tento počítač a potřebné údaje vyčtete z jeho karty Vlastnosti systému. Ujistěte se, zda je váš systém ve verzi Home nebo Professional a zda je 32bitový nebo 64bitový.

2. Dohledejte váš licenční klíč (Product Key) od stávajících Windows. Najdete jej nejčastěji na papírovém štítku, který je přilepen na boxu vašeho PC nebo na spodní části notebooku. Případně jej můžete mít na krabici od instalačního disku.

3. Připravte si volný disk DVD anebo naformátovaný flash disk s kapacitou alespoň 3 GB. Pak přejděte na web https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10 a zde si příslušným fialovým tlačítkem stáhněte podpůrnou instalační aplikaci (podle toho, zda máte 32bitová nebo 64bitová Windows).

4. Stažený soubor MediaCreationTool.exe nebo MediaCreationToolx64.exe spustíte a projdete několika dialogovými okny – zde je důležité správně nastavit, jakou jazykovou verzi Windows aktuálně používáte, také jakou edici a architekturu (32/64 bitů). Následně je již vytvořen ISO soubor k vypálení na instalační DVD nebo instalační USB disk s Windows 10.

18 Comments

  1. Také čekám na zprávu že je aktualizace na Win 10 pro mě připravena, zatím nic … Pokud si popsaným způsobem (pro jistotu) vytvořím instalační Flashku (moc mě to láká), tak se mi ikonka rezervace ztratí, nebo stále zůstanu v pořadí a až na mě přijde řada tak můžu použít?
    Jak jsem napsal, flash disk bych si pořídil pro jistotu kdybych čekal až příliš dlouho … díky za info !

  2. Dobrý den měl jsem 7 windows a stáhl jsem 10 windows ,ale bohužel můj Notbook ASPIRE 7552G po stáhnutí nemá ted staženou mechaniku CD,DVD což mě velice mrzí NEBOT JI POTŘEBUJI a tak mě čeká už jen vrátit se na tu 7win. PORAD TE CO MOHU UDĚLAT a tak zůstat na 10 windows.Je možná nějaká dodatečná instalace a nebo už jen ten konec ?

Komentáře