Ačkoliv nás Microsoft již několik týdnů svádí k přechodu na Windows 10 s tím, že to bude velmi snadný a rychlý proces, globální rozsah upgradů zákonitě někdy vede i k chybám a nedorozuměním. Řešení přitom může být snadné, jen přijít na něj bez pomoci prakticky nelze.

Řekněme, že spadáte do skupiny uživatelů, kteří mají nárok na legální upgrade na Windows 10. To znamená, že na vašem počítači je nainstalován aktivovaný Windows 7, Windows 8 nebo Windows 8.1, k němuž máte originální licenční kód (Product Key). Abyste získali Product Key Windows 10, musíte v každém případě nejprve absolvovat přímý upgrade z předchozích Windows, a to i za předpokladu, že chcete dát přednost tzv. čisté instalaci (tu můžete provést až poté, kdy upgradujete ze svých Windows na „desítky“ a váš počítač je na serverech Microsoftu pro nový systém aktivován).

Někdy se však stane, že i když vše uděláte správně, nové Windows vás vyzývají k provedení aktivace, ovšem ta vám není umožňěna. Panel „Aktualizace a zabezpečení“ hlásí: „Tento kód Product Key nefunguje. Asi budete muset kontaktovat společnost nebo obchod, kde jste si Windows koupili, nebo si od Microsoftu koupit nový kód.“

Windows 10 se po upgradu z legálních Windows 8.1 někdy nechce aktivovat.
Windows 10 se po upgradu z legálních Windows 8.1 někdy nechce aktivovat.

Pokud kliknete na odkaz „Podrobnosti o chybě“, dozvíte se pouze nicneříkající kód chyby, například „Kód chyby: 0xC004C003“. Zvláštní přitom je, že váš aktuální Product Key bude velmi pravděpodobně končit znaky 3V66T stejnými u mnoha dalších uživatelů.

Internetová fóra se nyní hemží dotazy frustrovaných lidí, kteří si s touto závadou nevědí rady. Abychom se dopátrali řešení, kontaktovali jsme přímo Microsoft a jeho odpověď zní: počkejte. Prostě počkejte. Aktivační servery mají zřejmě pořád ještě příliš mnoho práce a hláška o chybě, kterou dostáváte, je nerelevantní. Je přitom možné, že ve vašem případě je kód chyby jiný, třeba 0xC004C050 a další. Na dotaz, co to všechno znamená, má Microsoft zábavnou odpověď: „Ano, objevují se různé hlášky.“

Takže stručně – pokud vám Windows 10 po upgradu z legálních Windows 7 nebo 8/8.1 hlásí, že nejde aktivovat, počkejte pár dnů, mělo by se to „samo“ vyřešit. Kdyby ne, kontaktujte technickou podporu Microsoftu přes chat nebo telefonicky.

12 Comments

Komentáře