Mezinárodní konference SolidWorks World v každém ročníku nabídne přednášku některé z významných osobností moderní vědy a techniky. Letos k uživatelům strojírenských CAD systémů promluví Jim Lovell a Gene Kranz z vesmírného programu Apollo.

Účast zmíněných pánů, z nichž Lovell byl velitelem lodi Apollo 13 a Kranz letovým manažerem NASA, který sehrál důležitou úlohu při záchraně mise ze Země, je pro konferenci příhodná nejen proto, že ta se letos koná v texaském San Antoniu, nedaleko řídicího vesmírného střediska v Houstonu. Jedná se o historicky třináctý ročník SolidWorks Worldu a jeho účastníci ve svém běžném životě denně řeší množství konstrukčních problémů.

Ty, s jakými se musela nečekaně vypořádat posádka Apolla 13, jež ve vzdálenosti 322 tisíc kilometrů od Země vážně poškodil výbuch kyslíkové nádrže, se zdály být v mnoha okamžicích neřešitelné. Na jejich vyřešení přitom závisely životy tří kosmonautů, tísnících se v malém prostoru, kterým v kosmickém modulu rychle docházel vzduch, energie i čas nezbytný pro návrat na bezpečnou dráhu a návrat na Zemi.

Astronauti na palubě Apolla 13 sestavují improvizovanou
redukci pro filtr oxidu uhličitého (foto: NASA).

Jejich osudy podrobně zmapoval film Apollo 13 režiséra Rona Howarda z roku 1995, kde kapitána Lovella ztvárnil Tom Hanks. Navzdory enormnímu časovému stresu, nedostatku spánku, vzduchu a extrémně nízkým teplotám v kabině, se posádce podařilo z několika málo věcí dostupných na palubě sestavit adaptér pro filtrování oxidu uhličitého. Použili k tomu ponožku, lepicí pásku, plastový sáček a obal letové příručky, přičemž jim radili dispečeři z pozemského střediska.

Jednalo se však pouze o jednu z celé řady komplikací, které museli kosmonauti zvládnout, aby misi přežili. Podrobný popis události nabízí zmíněný film nebo například zápis ve Wikipedii.

Původní posádka lodi Apollo 13. Zleva kapitán James A. Lovell, pilot velitelského modulu
Thomas K. Mattingly (ze zdravotních důvodů ho nahradil John L. Swigert)
a pilot lunárního modulu Fred W. Haise (foto: NASA).

Jelikož se setkání s astronauty v Texasu zúčastní též naše redakce, můžete se již nyní těšit na zajímavou reportáž.

(Zdroj: SolidWorks, NASA)

Komentáře